Schorzenia kwalifikujące do pobytu na oddziale urologicznym

Pacjenci borykający się z problemami z układem moczowym mogą czuć skrępowanie i zażenowanie z powodu towarzyszących im objawów. Z niektórymi można poradzić sobie w domu, inne będą wymagały pobytu na oddziale urologicznym. Szpitala nie należy się obawiać – to właśnie tutaj zespół wykształconych i doświadczonych specjalistów może czuwać nad tobą 24 godziny na dobę, zapewniając najwyższy poziom opieki i umożliwiając jak szybszy powrót do zdrowia. Sprawdź, które schorzenia mogą oznaczać pobyt na oddziale urologicznym.

Problemy z oddawaniem moczu

Podstawowym objawem, który skłania pacjentów do poszukiwania pomocy urologa, są najczęściej problemy z oddawaniem moczu. Mogą one dotyczyć zarówno trudności z mikcją (np. bolesność podczas oddawania moczu, zbyt rzadkie oddawanie moczu, uczucie blokady w drogach moczowych), jak i wiązać się ze zbyt częstymi wizytami w toalecie albo nietrzymaniem moczu. Bardzo możliwe, że lekarz zadecyduje o hospitalizacji pacjenta, zwłaszcza jeśli konieczne okaże się założenie cewnika (różne modele wraz z opisem zastosowań i procedury wprowadzania znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/UROLOGIA/133).

Schorzenia prostaty

U mężczyzn do najczęstszych problemów urologicznych należy przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Narząd ten produkuje płyn, który zwiększa żywotność plemników i ułatwia zapłodnienie. Gdy dochodzi do jego rozrostu, może on zaburzać przepływ moczu, co objawia się częstym oddawaniem moczu, problemami z rozpoczęciem lub zakończeniem mikcji, jak również z zastojami moczu w pęcherzu. Symptomy te są nie tylko bardzo męczące i kłopotliwe, ale też groźne dla zdrowia – to dlatego w celach diagnostycznych i leczniczych, często niezbędny jest pobyt na oddziale urologicznym.

Choroby pęcherza moczowego

Do nieprawidłowości może dochodzić również w obrębie samego pęcherza moczowego. Zwłaszcza u kobiet dochodzi często do bolesnych stanów zapalnych, wywoływanych przez drobnoustroje, przedostające się do dróg moczowych z sąsiadujących z nimi dróg rodnych i z odbytu. Większość stanów zapalnych można skutecznie leczyć farmakologicznie, ale czasami konieczne będzie wsparcie specjalisty w szpitalu. Poza infekcjami, do powodujących bardzo uciążliwe objawy chorób pęcherza należy tzw. pęcherz neurogenny – wskazuje na niego utrata kontroli nad oddawaniem moczu albo niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza. Taki stan również może wymagać diagnostyki i leczenia na oddziale.

Łagodne i złośliwe nowotwory układu moczowego

Nowotwory mogą tworzyć się w całym ciele, a zatem również w drogach moczowych. Podobnie jak w innych miejscach, rak zlokalizowany w pęcherzu może mieć charakter złośliwy lub łagodny – i to właśnie od prawidłowej diagnozy zależy dalsze leczenie. Czasami wystarczy farmakoterapia, innym razem potrzebna będzie interwencja chirurgiczna lub onkologiczna. Aby jednak dowiedzieć się, z jakim typem zmiany mamy do czynienia, najczęściej będzie trzeba spędzić kilka dni na oddziale urologicznym. Tutaj również może być prowadzona dalsza terapia.

Urazy w obrębie układu moczowego

Problemy z oddawaniem moczu mogą pojawić się na skutek infekcji albo starzenia się organizmu, ale niejednokrotnie są wynikiem urazu. Najczęściej dochodzi do niego w trakcie wypadków komunikacyjnych lub upadków z wysokości, kiedy pacjenta doznaje obrażeń wielonarządowych w obrębie podbrzusza albo złamań miednicy mniejszej. Kobiety mogą również doświadczyć urazu pęcherza w toku porodu – zarówno naturalnego, jak i przez cesarskie cięcie. Aby przywrócić pęcherzowi jego funkcje albo zastosować skuteczną alternatywę (np. cewnikowanie albo cystostomię), konieczny będzie pobyt w szpitalu.

Wybrane choroby nerek

Do leczenia chorób nerek przeznaczone są poradnie i oddziały nefrologiczne. Jednakże liczne schorzenia maja charakter powiązany i trudno jest jednoznacznie przypisać je pod opiekę nefrologa lub urologa. Umieszczenie pacjenta na jednym lub drugim oddziale zależy wówczas głównie od jego dostępności (nie we wszystkich szpitalach znajdują się oba oddziały). Co więcej, specjaliści chorób nerek mają rozległą wiedzę nt. chorób pęcherza (i odwrotnie), dlatego w przypadku wybranych schorzeń mogą oni zaopiekować się pacjentem równie fachowo.

O potrzebie pobytu na oddziale urologicznym decyduje lekarz prowadzący. To on może wystawić skierowanie, jeśli uzna, że stan pacjenta tego wymaga. Nie należy się wzbraniać przed hospitalizacją ani jej opóźniać – większość schorzeń o wiele łatwiej jest wyleczyć na ich początkowym etapie, niż później, gdy stan pacjenta jest już zaawansowany.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *