Zamknij

KSZO 1929 w przededniu sezonu ligowego

18:54, 01.08.2024 Aktualizacja: 19:06, 01.08.2024
Skomentuj

W Hotelu Red odbyło się spotkanie organizacyjne i integracyjne sponsorów i przyjaciół KSZO 1929, który już w sobotę rozpocznie sezon wyjazdowym meczem z rezerwami pierwszoligowej Wisły Kraków. Zaprezentowano nowe metody pracy klubu, związane z powołaniem Akademii Piłkarskiej KSZO 1929. Spotkanie uświetnili przedstawiciele samorządów na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariuszem Pasternakiem, starostą ostrowieckim Agnieszką Rogalińską, prezydentem Ostrowca Arturem Łakomcem i wiceprezydent Katarzyną Piętos. Swoją wizję  pracy w klubie przedstawili nowy szkoleniowiec trzecioligowej jedenastki Radosław Jacek oraz dyrektor akademii, Tomasz Gorczyk. Trenerzy Krystian Kanarski i Radosław Jacek wręczyli wychowankom klubu - Mikołajowi Bednarskiemu i Piotrowi Czajkowskiemu profesjonalne kontrakty piłkarskie. Jak zwykle, wszystko jednak po kolei…

Trzy cele

-Główna nasza zadania, jako zarządu klubu, to przede wszystkim wywiązanie się z zadań budżetowych tak, aby dobrze funkcjonować i spełniać oczekiwania kibiców – mówi prezes KSZO 1929, Piotr Chorab. –Obecnie sytuacja finansowa klubu jest a w miarę stabilna, ale na pewno nie jesteśmy bogatym klubem. Zaliczyłbym KSZO do dobrych średniaków IV grupy III ligi. Chcemy w rundzie jesiennej zanotować jak najlepszy wynik sportowy. Po rundzie będziemy decydować, co robić dalej w zależności od tego, czy różnica punktowa do 1, czy barażowego miejsca jest mała i w tym sezonie możemy powalczyć o coś więcej, czy też na tyle duża, że łatwiej będzie ogrywać młodych piłkarzy po to, by sięgnąć po nagrodę Pro Junior. Wreszcie, trzecim celem będzie odbudowa struktur Akademii Piłkarskiej KSZO 1929, która z powodu finansowych nie funkcjonowała dobrze, a trenerzy z oczywistych względów nie mieli pasji do pracy w jej strukturach. Akademia ma jednak bardzo duży potencjał i mam nadzieję, że jej nowemu dyrektorowi uda się z niej wyciągnąć to, co najlepsze, a przede wszystkim wyciągnąć młodzież z niebytu i poprzez piłkę nożną zachęcić do aktywności fizycznej.

Niespełna 16-latkowie z profesjonalnymi kontraktami

Sporego wyróżnienia podczas spotkania doczekali się dwaj piłkarze KSZO z rocznika 2009 – Mikołaj Bednarski i Piotr Czajkowski. Obaj wywodzą się z grona zawodników połączonych w jeden zespół z KSZO i szkółek piłkarskich Galacticos i Kadet. Obaj też z rąk trenerów Radosława Jacka i Krystiana Kanarskiego otrzymali podpisane przez klub profesjonalne, dwuletnie kontrakty piłkarskie. Przyznajemy, że takie wydarzenie nie jest częste w naszych klubach. Jak sięgamy pamięci, w tym wieku w KSZO zaczynali swe kariery piłkarskie chociażby tacy gracze, jak Andrzej Kobylański, czy Jarosław Zając.

-Skoro nieco starszy Lamine Yamal może już grać w reprezentacji Hiszpanii i sięgać po tytuł mistrza Europy, to dlaczego Bednarski i Czajkowski nie mogą grać w klubie przy Świętokrzyskiej… – skwitował prezes KSZO 1929. Chcemy, by co roku 3-4 wyróżniających się zawodników z grup juniorskich było wprowadzonych do kadry seniorów i podpisywało kontrakty profesjonalne z naszym klubem. Później tylko od nich będzie zależało, jak tę szanse wykorzystają, ale chcemy uchodzić za klub, który stawia na własnych wychowanków.

Nowe trenerskie twarze i cztery fundamenty

Sponsorom przedstawiono nowego trenera trzecioligowego KSZO 1929 38-letniego Radosława Jacka i jego asystenta, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego, zakorzenionego w pracy z piłkarską młodzieżą i także posiadającego licencję trenerską UEFA-A Łukasza Tarkowskiego. Obaj podpisali z naszym klubem roczne kontrakty z opcją przedłużenia. Trener Jacek przypomniał swoją biografię. Jest żonaty od 15 lat. Ma trojkę dzieci. Jako piłkarz występował w takich klubach, jak Odra Opole, Markus Opole, Wisła Kraków, Zagłębie Sosnowic, Termalica Nieciecza, OKS Brzesko, ŁKS Łódź. Karierę piłkarską zakończył w sezonie 2017/2018 w ekipie klubu z Brzeska. Nowy szkoleniowiec KSZO posiada uprawnienia trenerskie UEFA-A. Przez ostatnie lata związany był z młodzieżowymi drużynami Okocimskiego Brzesko i Unii Tarnów. Od sierpnia 2021 roku został trenerem drużyny seniorów Unii Tarnów występującej w III lidze piłkarskiej. W minionym sezonie prowadził najmłodszy zespół w rozgrywkach IV grupy III ligi i nieprzypadkowo Unia wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji Pro Junior.

-Chcemy połączyć naszą pracę z pracą Akademii Piłkarskiej KSZO 1929. Mamy na tym polu już doświadczenie – mówi trener, Radosław Jacek. –Chcemy też, jako zespół piłkarski, uczestniczyć w życiu społecznym, choćby spotykać się z młodzieżą w szkołach, a poprzez wyniki budować całą społeczność sportową miasta. Chcemy, jako sztab szkoleniowy, rozwijać umiejętności i talenty poszczególnych  piłkarzy po to, by tworzyli prawdziwy zespół, który nie bałby się w starciu z najsilniejszymi zespołami pokazywać swoje oblicze. Liczę na to, że nasi zawodnicy będą zorientowani na założenia taktyczne i odpowiedzialność w grze, że będą w stanie bezkompromisowo podyktować swoje warunki gry. W tym sezonie myślę, że warto byłoby zbudować mocny fundament pod przyszły awans do II ligi, o którym marzą kibice. Późniejszy krok, to zwiększenie budżetu, ustanowienie premii dla piłkarzy za wygrane mecze, zadbanie o boiska treningowe oraz zatrudnienie na stałe współpracowników sztabu szkoleniowego ds. analizy, czy monitoringu na rynku określonych piłkarzy.  Według mnie, zwiększyć należałoby również liczbę uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, co wiąże się z lepszą selekcją. 

Trenerem bramkarzy jest Janusz Jojko, fizjoterapeutą Paweł Pasternak, kierownikiem drużyny Rafał Borek, a trenerem przygotowania motorycznego Dawid Musiał.

Trener Radosław Jacek mówi o czterech fundamentach budowy zespołu na sezon 2024/2025. –Udało nam się zatrzymać grupę 15, sprawdzonych w klubie piłkarzy z kadry z zeszłego sezonu – podkreśla. –Ta grupa od razu była gotowa do zajęć z celem poprawienia wyniku z poprzedniego sezonu. Dlatego ambicje piłkarzy na pewno będą wysokie. W pierwszej kolejności wzmocniliśmy zespół zawodnikami ogranymi już na poziomie II i III ligi. Mam tu na myśli Mateusza Nowaka i Daniela Morysa. Pozyskaliśmy także zawodników już ogranych, ale wciąż rozwijających się i będących na dorobku, czyli Piotra Łazarza, Bartłomieja Kafla i Piotra Krona oraz wartościowych młodzieżowców – Szymona Kota, Michała Niedbałę i Macieja Mrozika. W sumie, stworzyliśmy ciekawy zespół złożony z  16-18 zawodnikami od razu gotowych do gry. Kadrę uzupełniają wychowankowie, którzy chwytają w mig schematy gry i pracują nad coraz wyższą jakością piłkarską w grupie seniorów. Mam do dyspozycji 26 zawodników, w tym 11 młodzieżowców i 10 wychowanków. Średnia wieku drużyny sięga 20,92 lat. Mamy więc młodą i ambitną drużynę. Uważam, że czołówkę rozgrywek będą tworzyć takie zespoły, jak Siarka Tarnobrzeg, Avia Świdnik, Podlasie Biała Podlaska, Chełmianka. Zwracam też uwagę na beniaminków, bo Wisła II i Korona II na pewno będą dysponowały dobrą jakością pilkarską, a zespół z Lubaczowa np. zatrudnia piłkarzy z pensjami już pięciocyfrowymi.  

Równamy do najlepszych

Jak już informowaliśmy, od 1 lipca pracę na rzecz odbudowy Akademii KSZO rozpoczął Tomasz Gorczyk. To jeden z najbardziej doświadczonych dyrektorów Akademii Sportowych w Polsce. Posiada uprawnienia UEFA Elite Youth A, uprawnienia trenerskie UEFA A. Aktualnie bierze udział w II Edycji bardzo prestiżowego kursu Dyrektora Akademii PZPN. Tomasz Gorczyk budował m.in. Akademie Górnika Zabrze, pracował w sztabie Adama Nawałki, następnie od podstaw budował Akademie Podhala Nowy Targ, a jest także koordynatorem Działu Skautingu w Wiśle Kraków. Odbył staże w wielu klubach europejskich. W KSZO będzie realizował projekt „Równamy do najlepszych”.

-W Ostrowcu jest niesamowity potencjał piłkarski, ale musimy mocno popracować mocno nad tym, by z roku na rok coraz wiesza liczba wychowanków przebijała się do kadry pierwszego zespołu – mówi Tomasz Gorczyk. –Chcemy, by wysoka kultura pracy kroczyła przed sukcesami, dlatego wprowadziliśmy odpowiednie standardy i systematyzację działań.

Akademia Piłkarska KSZO 1929 podzielona została na piony piłki nożnej 11-osobowej, certyfikację i piłkę kobiecą. Aby ubiegać się o certyfikat PZPN, musimy prowadzić szkolenie we wszystkich kategoriach wiekowych. Koordynatorami akademii będą trenerzy Dariusz Pietrasiak, Adrian Czaja i Andrzej Szymański. Kolejne kroki ku profesjonalnej akademii, to wydzielenie departamentów: organizacyjnego, administracyjno-finansowego, metodyczno-szkoleniowego i skautingu, edukacyjnego, medialnego. Prawidłowy dobór ludzi ma być gwarantem sukcesu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%