Cienki lód i niefrasobliwość wchodzących na niego osób i zwierząt to przepis na niebezpieczną dla życia sytuację. Strażacy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z ratownictwa lodowego z żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Tym razem było bezpiecznie, choć zainscenizowana sytuacja wyglądała bardzo groźnie.
?php>Śnieg i temperatury poniżej zera to idealne warunki do szkoleń dotyczących zagrożeń pojawiających się wraz z zimową aurą. W minioną sobotę na terenie zbiornika wodnego w Cedzynie terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli szkolenie z zakresu ratownictwa lodowego prowadzone przez strażaków. Uczestniczyli w nim żołnierze ze wszystkich trzech batalionów wchodzących w skład brygady, także z Ostrowca Świętokrzyskiego. Instruktorami byli strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.
?php>Terytorialsi uczyli się zasad udzielania pomocy osobom na zamarzniętych akwenach wodnych, w tym bezpiecznych sposobów dotarcia do osób poszkodowanych, wykonania dostępu oraz ewakuacji osób, samodzielnego ratowania po załamaniu się lodu, metod zabezpieczenia i asekuracji ratowników. Szkolenie zakończył dynamiczny pokaz podjęcia osoby z przerębla w wykonaniu strażaków z JRG. W czasie zajęć wykorzystywano kombinezony do pracy w wodzie, skafandry nurkowe, deski lodowe, liny oraz kamizelki ratunkowe.
?php>-Dziś korzystając z ogromnej wiedzy i doświadczenia naszych kolegów ze straży pożarnej szkolimy żołnierzy brygady z udzielania pomocy osobom, które w przypadku załamania się tafli lodu wpadły do wody i na skutek wyziębienia organizmu potrzebują natychmiastowej fachowej pomocy ? podkreśla płk Piotr Hałys, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
?php>Zdobyte przez strażaków podczas rzeczywistych akcji ratunkowych umiejętności i doświadczenie, którym podzielili się z żołnierzami uzupełnią i wzbogacą potencjał 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nabyte nowe umiejętności będą mogły być wykorzystane między innymi przez żołnierzy, służących na granicy polsko-białoruskiej, gdzie znaczną jej część stanowi rzeka Bug.
-Szkolenie to zorganizowaliśmy z uwagi na duże prawdopodobieństwo nieszczęśliwych zdarzeń tego typu w naszym województwie. Również szkolimy żołnierzy 10 ŚBOT, którzy rotacyjnie w modułach zadaniowych wyjeżdżają pełnić służbę na granicy Polsko-Białoruskiej, która jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, ale także udzielają pomocy osobom, które jej potrzebują na skutek miedzy innymi wyziębień organizmu- dodaje płk Piotr Hałys.
?php>Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz