Zamknij

Zakończyli szkolenie, w niedzielę złożą przysięgę na ostrowieckim Rynku

08:05, 22.10.2021 Aktualizacja: 08:08, 22.10.2021
Skomentuj

Strzelanie, rzut granatem, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów ?pętli taktycznej?. Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w miniony czwartek zostali poddani egzaminowi praktycznemu kończącemu swoje pierwsze szkolenie.

?php>

Szkolenie podstawowe, tak zwana ?szesnastka? rozpoczyna służbę w WOT. Blisko 30 ochotników 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od kilkunastu dni przechodzi swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie ?szesnastki? nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS Grot, pierwszej pomocy, taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym zespole, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Ich zdobyte umiejętności zostały zweryfikowane w końcowym sprawdzianie, jakim jest tzw. ?pętla taktyczna?.

?php>

?php>

Jest to nazwa praktycznego egzaminu w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzaniu, przemieszczają się z punku na punkt, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innym: rzut granatem, rozkładanie i składanie karabinka MSBS na czas, ładowanie amunicji, przetransportowanie rannego na polu walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyków patrolowych  oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe założenie maski przeciw gazowej na czas. Ważnym elementem pętli jest umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Finałem egzaminu jest strzelania z karabinku MSBS Grot do celów ukazujących się. Pętla trwa przez całą dobę i jest realizowana na terenie tzw. ,,Zwałki? w okolicach Łoniowa oraz na strzelnicy w Tarnobrzegu.

?php>

Finałem szkolenia podstawowego będzie przysięga żołnierzy 10 ŚBOT, która odbędzie się 24 października o godz. 15 na Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

?php>

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ?Nurt? jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

?php>

 

(Redakcja Gazety Ostrowieckiej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%