[FOTORELACJANOWA]6493[/FOTORELACJANOWA]
Mszą św. Dziękczynną w kościele pw. św. Piotra i Pawła, która odprawił ksiądz dziekan Ryszard Konecki w intencji rolników i ich rodzin rozpoczęło się coroczne Święto Plonów w Waśniowie – czas podziękowań za trud rolniczej pracy. Po nabożeństwie barwny korowód, który prowadzony prze Kapelę Jana Kowalskiego z Witosławic, otwierały poczty sztandarowe, za nimi druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, starostowie tegorocznych dożynek z bochenkiem chleba wypieczonym z tegorocznych zbóż, nieco dalej piękne i okazałe wieńce utkane kolorowymi kwiatami, łanami pszenicy i żyta oraz polnymi ziołami, korowód zamykali gospodarz dożynek – wójt gminy Krzysztof Gajewski, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Chamera wraz z radnymi, a także mieszkańcy i zaproszeni goście m.in. poseł Andrzej Kryj, radna sejmiku Jolanta Madioury, starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak wraz z radnymi Januszem Bugajskim i Grzegorzem Kazimierskim, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ostrowca Św., Stanisław Choinka, kierownik ARMiR Paulina Sikorska, zastępca komendanta KPP w Ostrowcu Św., Krzysztof Panaszewski oraz Arkadiusz Bąk, członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
W tym roku zaszczytne honory starostów dożynek pełnili najlepsi gospodarze gminy Waśniów – Agnieszka Zarzycka z Janowic i Krzysztof Brociek ze Stryczowic, którzy przekazali władzom samorządowym gminy chleb z tegorocznych zbóż, by sprawiedliwie dzielili nim mieszkańców. Wójt Krzysztof Gajewski dziękował rolnikom i jak mówił – dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, to radość, odpoczynek po ciężkiej pracy. W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych kryje się nie tylko radość pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi, ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji – mówił wójt Krzysztof Gajewski.
Okazałe wieńce dożynkowe misternie wykonały panie z Kół Gospodyń Wiejskich - „Sami Swoi”, Śnieżkowice, Grzegorzowice, Klub Senior + z Grzegorzowic, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Słowianie”, KGW w Sarniej Zwoli, KGW „Przedwiośnie” z Jeżowa, KGW Witosławianki, KGW „Seniorki” z Waśniowa oraz parafia w Boleszynie i parafia w Waśniowie. Na scenie zespoły śpiewacze Kół Gospodyń Wiejskich oraz zespół folklorystyczny „Miniaturka” ośpiewywały wieńce.
Święto Plonów było okazją do wręczenia odznaczeń, podziękowań i okolicznościowych statuetek. Odznaczenie „Zasłużony dla Rolnictwa” i otrzymali: Piotr Klusek, Iwona Kłosowska oraz Sylwester Machula. Statuetkę „Waśniowskiego kłosa” za wsparcie rolników poszkodowanych w powodzi otrzymali: Krzysztof Surowiec oraz Agnieszka i Roman Życińscy. Druh Krzysztof Gajewski wręczył także odznaki zasłużonym strażakom – złotym znakiem związku OSP RP został uhonorowany druh Robert Tomaszewski. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa został uhonorowany druh Aleksander Gajewski. Odznakami „Wzorowy Strażak” zostali uhonorowani: Michał Loranty i Dawid Głazowski. Odznaki za wysługę lat otrzymali: Zdzisław Łasisz w służbie 50 lat, Tadeusz Dąbrowski w służbie 40 lat, Kazimierz Wójcik w służbie 40 lat oraz Mariusz Chlewicki w służbie 20 lat.
Podczas dożynek wręczono także nagrody laureatom konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” - I miejsce zdobyli Marzena i Sylwester Pawłowscy z Wronowa, II miejsce – Monika i Robert Goliat z Grzegorzowic oraz III miejsce – Andrzej Pronobis ze Sławęcic. Dożynki to też integracja i wspólna zabawa gospodarzy i gości przy biesiadnych stołach, przygotowanych prze panie z KGW, które uginały się od rozmaitych pyszności. Nie zabrakło też tanecznych rytmów przy gwiazdach wieczoru – zespole „TOFFI BAND” i zespole „DEJW”. Wspólne świętowanie zakończyła zabawa taneczna, której echa wiatr roznosił po całej gminie Waśniów. Organizatorzy dziękują Wiesławowi Bęben, Czesławowi Bęben i Damianowi Bęben – Piekarni w Waśniowie za przekazanie chleba dożynkowego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Sukces Terenowego Punktu Paszportowego w Ostrowcu
Nareszcie! Trzeba było czekać 25 lat XXI wieku (oraz 35 lat od początku transformacji), żeby drugie największe miasto w województwie otrzymało nowoczesny (!) i do tego terenowy urząd paszportowy. Jestem przeszczęśliwy, że wreszcie skończą się koszmarne wizyty w urzędzie wojewódzkim dla setek, jeżeli nie tysięcy mieszkańców i normalność, dzięki niezłomności i staraniom prezydenta miasta, zawitała wreszcie w nasze skromne progi! Swoją drogą nie wszyscy, a już najmłodsi mieszkańcy na pewno, nie wiedzą, że kiedyś dawno temu, mieliśmy w mieście urząd paszportowy, na czele którego stał notoryczny pułkownik byłego urzędu bezpieczeństwa publicznego, który po odwilży w 1956 roku został przekwalifikowany na urzędnika państwowego. Wtedy w czerwonym mieście, w słynnym lokalu na parterze przy Alei 3 Maja, naprzeciwko ZDK, w obecności owego pana, dla wszystkich bez wyjątku petentów chcących zobaczyć chociażby "dziki" zachód, odbywał się prawdziwy reżimowy pokaz upodlenia obywatela. Może nie tak drastyczny jak w słynnym Przesłuchaniu, ale zawsze. No ale to już, na szczęście, zamierzchła historia...
Raphael
11:39, 2026-01-13
Silny głos Powiatu Ostrowieckiego w ochronie zdrowia
Tak, wiemy i pamiętamy, że szpital jest po Celsie największym pracodawcą w powiecie (!) Będziemy pamiętać również, że jego dyrektor (były na szczęście!) zasłynął milionową roczną pensją czym wzbudził szok i wśród personelu oraz kadry największej kliniki warszawskiej przy ulicy Banacha. Jesteśmy dumni, że nasze skromne miasto budzi podziw i zazdrość w całym kraju i potrafimy się mierzyć w najważniejszych sprawach z największymi. Jesteśmy wdzięczni pani starościnie, że kwestia zdrowia mieszkańców powiatu jest jej najważniejszym priorytetem. Dużo zdrowia i Dosiego Roku!
Raphael
10:34, 2026-01-13
Latami można było nie płacić. To się właśnie kończy
To od dawna bardzo ważny temat dotyczący osób regularnie i w pełni regulujących wszelkie zobowiązania finansowe z tytułu zamieszkiwania w lokalu Spółdzielni.O co mi chodzi - ja i wielu sąsiadów mających własnościowe mieszkania spółdzielcze nie możemy wyegzekwować od władz spółdzielni spraw np. otoczenia bloku w którym mieszkamy bo jakieś zadanie/rejon kilku bloków ma zadłużenie finansowe i dopiero gdy zadłużenie zniknie to np. ucywilizuje się parking przed blokiem czyli powierzchnia zostanie utwardzona kostką czy innym materiałem żeby wreszcie znikło błoto po deszczu czy tumany kurzu podczas suszy , tak było z kolejnością ocieplania bloków czy z wymianą drzwi wejściowych do klatek schodowych ; jedyną szansą na szybkie działania spółdzielni wobec wykonywania remontów jest to żeby w danym bloku mieszkała jakaś "ważna" osoba której się nie odmawia,a reszta niech sobie cierpliwie czeka,czeka i sumiennie płaci.
płacę lecz co z tego
09:09, 2026-01-13
Most z Ostrowca nagrodzony
Most jako taki jest OK choć swoimi wielkimi gabarytami przytłacza i niezbyt dobrze wkomponował się w to miejsce na Alei - niestety,tego już nie można zmienić. Taki most na Kamiennej idealnie wpasowałby się na ul.Mickiewicza czy na ul. Żeromskiego gdzie swoim widokiem ożywiłby tamten rejon Ostrowca. Na przyszłość - więcej społecznych konsultacji i dyskusji nad projektem takich budowli.
chcę lubić Ostrowiec
08:50, 2026-01-13