Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Płk. Jan Piwnik „Ponury” - duma i tradycja gminy Waśniów

Anna Mroczek Anna Mroczek 12:52, 22.06.2026 Aktualizacja: 13:00, 22.06.2026
Skomentuj Płk. Jan Piwnik „Ponury” - duma i tradycja gminy Waśniów fot. Anna Mroczek

::photoreport{"type":"see-button","item":"6938"}

W minioną niedzielę samorząd i mieszkańcy gminy Waśniów, młodzież, dyrekcja i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej im. mjr. Jan Piwnika „Ponurego”, bratanice bohatera Barbara Piwnik i Teresa Piwnik oraz zaproszeni goście uroczyście obchodzili 82 rocznicę śmierci legendarnego dowódcy Armii Krajowej „Ponurego” oraz 16. rocznicę nadania jego imienia szkole w Mominie. Obchody rozpoczęła Msza św. polowa w intencji bohaterskiego dowódcy  i jego żołnierzy poległych na polu chwały, odprawiona na placu kościoła pw. św. Wojciecha w Mominie. Uroczystość rozpoczęła młodzież szkolna PSP w Mominie, która podczas montażu artystycznego oddała hołd swojemu patronowi. Gospodarz gminy – wójt Krzysztof Gajewski powitał zaproszonych gości wśród których,  byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, samorządu powiatu ostrowieckiego, Komendy Głównej Policji, żołnierze Wojska Polskiego, radni Rady Gminy z przewodniczącym Mirosławem Chamerą,  przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń mundurowych, strażacy OSP, pracownicy Urzędu Gminy w Waśniowie, społeczność szkolna Mominy, harcerze ostrowieckiego hufca, mieszkańcy gminy. Obchody były okazją do wręczenia lokalnych odznaczeń „Kłosa gminy Waśniów” oraz „Przyjaciela gminy Waśniów” , którymi uhonorowane są osoby, które w sposób  szczególny angażują się w krzewienie tradycji i kultywowanie pamięci historycznej. Kłos gminy Waśniów odebrali: Arkadiusz Bąk, radny sejmiku, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ppłk. Wojciech Kuśmierczyk dowódca 3 Batalionu Radiotechnicznego w Sandomierzu oraz płk. Sławomir Machniewicz dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej . Odznaczeniem „Przyjaciel gminy Waśniów” zostali uhonorowani: wicewojewoda Michał Skotnicki,  starosta ostrowiecki Agnieszka Rogalińska, dyrektor Niepublicznego Technikum ZDZ Izabela Pustuła, kapelmistrz Orskiery Dętej w Kunowie  Jerzy Kłonica,  Sekcja Skoków Spadochronowych WAT im. Jana Piwnika „Ponurego” oraz Komenda Głowna Policji, z  przedstawicielem insp. Marcinem Lasotą. Tuż przed południem odbył się Apel Poległych i Salwa Honorowa żołnierzy Wojska Polskiego. Zwieńczeniem obchodów było złożenie kwiatów i zniczy przy pomniku „Obrońców Ojczyzny” oraz pieśni reprezentacyjna Wojska Polskiego w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Kunowie.               

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%