::photoreport{"type":"see-button","item":"6950"}
W miniony wtorek radni Rady Gminy Waśniów debatowali nad najważniejszymi uchwałami: w sprawie udzielenia wotum zaufania wójtowi gminy, przyjęcia sprawozdania finansowego za 2025 rok oraz udzielenie wójtowi absolutorium. Głosowanie uchwał poprzedziła debata nad Raportem o Stanie gminy Waśniów za 2025 rok. Szczegóły ponad 150 stronicowego dokumentu przedstawił wójt gminy Krzysztof Gajewski, a zwiera on realizowane inwestycje oraz inne zadania w poszczególnych działach samorządu w 2025 roku, nadając kierunek rozwoju gminy. Jak podkreślali wójt Krzysztof Gajewski oraz skarbnik Bogumiła Bugaj, rok 2025 był bardzo dobrym czasem dla gminy Waśniów. Planowane po zamianach dochody budżetowe wyniosły 55.286.753,28 złotych i zostały zrealizowane na poziomie 100,92%, w tym dochody bieżące w wysokości 46.386.841,54 złotych, co stanowi 102.03% i dochody majątkowe w wysokości 9.820.659,75 złotych, co stanowi 95,80 %, w tym również w 2025 roku uzyskano dochody ze sprzedaży majątku w kwocie 504,07 złotych. Dochody własne stanowiły 18.897.160,65 złotych, co stanowi 34 % wykonanych dochodów w tym: podatek od nieruchomości w wysokości 706 tysięcy, podatek rolny 1.537 złotych, podatek leśny 93 tysiące, od środków transportowych – 100 tysięcy oraz udziały w PIT i CIT 12.494 tysięcy złotych. Subwencja ogólna 15.628.883,67 złotych stanowi 28 %, w tym dotacje celowe, środki z rządowych funduszy i środki Unii Europejskiej stanowiły kwotę 21.268.781,25 złotych, 38 % wykonanych dochodów. W 2025 roku nadal obowiązywała uchwała Rady Gminy z 2013 roku, zwalniająca mieszkańców gminy z podatku od nieruchomości , co skutkuje ubytkiem w wysokości 134 tysięcy, zaś obniżenie górnych stawek podatkowych to skutek w budżecie w wysokości 1.980.937,56 złotych. W 2025 roku wydatki budżetowe zostały zrealizowane w kwocie 51.135.867,95 złotych, co stanowi 87,39 %, w tym wydatki bieżące w kwocie 39.939.995,63 złotych wydatki majątkowe – 11.195.872,32 złotych. Największy wskaźnik wydatków w budżecie gminy to oświata – 13.901.314,61 złotych, co stanowi 34,81 %, następny duży wskaźnik to pomoc społeczna i rodzina – 11.396.616,70 złotych co stanowi 28,53%. Rok 2025 obfitował w inwestycje. Największa z nich to II etap rewitalizacji waśniowskich błoni – zagospodarowanie całego terenu przy zbiorniku wodnym. Wartość zadania to ponad 7,1 milionów, w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” ponad 4,7 milionów. Jak podkreślał wójt K. Gajewski realizacja wielu inwestycji drogowych w 2025 roku była możliwa dzięki projektom realizowanym w oparciu o pozyskane dofinansowania ze środków rządowych, czy środków UE w ramach partnerskich umów ze Związkiem Gmin Gór Świętokrzyskich, współpracą z zarządem województwa, czy też innych podmiotów. W 2025 roku przebudowano i wyremontowano w sumie 1710 metrów dróg na terenie gminy Waśniów: droga w Kraszkowie 636.761,21 złotych, droga w Grzegorzowice – Sarnia Zwola 464.067,03 złotych, przebudowa dróg dojazdowych do pól w Śnieżkowicach - 142.407,60 zł , z dofinansowaniem 32.212,22zł z województwa świętokrzyskiego,)remont drogi powiatowej Waśniów – Momina pomoc finansowa gminy Waśniów – 300.000,00 zł, rozbudowa drogi powiatowej w Kowalkowicach – Czajęcice-Dobruchna – 600.000,00 zł. Łącznie wykonano 6.245 metrów dróg powiatowych położonych na terenie gminy. Wśród realizowanych zadań było także opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi powiatowej w Śnieżkowicach – 135.730,50 zł. W 2025 roku zakupiono i zamontowano wraz z wykonaniem 10 szt wiat przystankowych w Stryczowicach, w Worowicach, Garbaczu, Jeżowie, Grzegorzowicach, Wojciechowicach, Nowym Skoszyniei Pękosławicach. W 2025r. udzielono pomocy finansowej w formie dotacji celowej w kwocie 1.167.319,32 dla
Powiatu Ostrowieckiego na dofinansowanie: przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w zakresie publicznego transportu zbiorowego w liniach komunikacyjnych przebiegających przez Gminę Waśniów. Łączna wartość zadania wyniosła 2.005,064,19 zł w tym: - 1.796.836,70 zł – dofinansowanie Wojewody Świętokrzyskiego w formie dopłaty do ceny usługi, 104.113,70 zł – pomoc finansowa Gminy Waśniów, - 104.113,79 zł – środki własne Powiatu Ostrowieckiego. Zakupiono także łóżka, szafki i taboretów dla Oddziału Urologicznego i Oddziału Chirurgicznego Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św. Zobowiązania Gminy Waśniów na dzień 31 grudnia 2025r. Wyniosły 3.095.000,00 złotych. Łączna kwota ta długu gminy Waśniów na dzień 31.12.2025r. stanowi 5,55 % wykonanych dochodów ogółem budżetu. Rok 2025 rok zamknął się nadwyżką w kwocie 4.658.957,62 złotych przy planowanym deficycie w kwocie 3.228.726,87 złotych. Przyjęte do realizacji zadania po zmianach zostały zrealizowane bądź są w trakcie realizacji w przypadku zadań wieloletnich. Jak mówiła skarbnik Bogumiła Bugaj rok budżetowy 2025r. był dobrym rokiem. Udało się pozyskać dość pokaźną kwotę 9.407.984,03 złotych na zadania inwestycyjne przy wydatkach 11.195.872,32 zł co daje wskaźnik dofinansowania do zadań inwestycyjnych w wysokości 84 %, tzn. że gmina dołożyła 16 % ze środków własnych. Gmina ma stabilną sytuację ekonomiczną, pozwalająca na planowanie inwestycji i pozyskiwanie środków.
W debacie nad Raportem radna Danuta Serwicka wiceprzewodnicząca Rady Gminy zwróciła uwagę na dobrą współpracę samorządu gminy z organizacjami pozarządowymi oraz samorządem województwa, co skutkuje pozyskiwaniem dofinansowań na inwestycje. Radni Małgorzata Wzorek, przewodnicząca Komisji Finansów, radny Andrzej Ostatek, przewodniczący Komisji Rewizyjnej i radny Krzysztof Surowiec, zwrócili uwagę na zrównoważony rozwój gminy, inwestycje drogowe oraz waśniowskie błonia, jako obiekt turystyczny gminy Waśniów.
Radni w głosowaniu jednogłośnie udzielili wotum zaufania wójtowi Krzysztofowi Gajewskiemu, przyjęli sprawozdanie finansowe za 2025 rok oraz udzielili absolutorium za 2025 rok. Wójt Krzysztof Gajewski odebrał gratulacje i podziękowania od przewodniczącego Rady Gminy Mirosława Chamery, Kół Gospodyń Wiejskich, dyrektorów jednostek, pracowników, druhów – strażaków OSP, jak również dyrektorów szkół – Barbary Poreckowskiej, Beaty Cebuli, Mirosławy Nowickiej i Beaty Wiącek. Radna Małgorzata Ślusarz dziękowała wójtowi za inwestycje w kompleks szkolny i świetlicę w Boleszynie, zaś radna Bożena Porępska dziękowała wszystkim pracownikom Urzędu, w tym skarbnikowi Bogumile Bugaj, sekretarzowi Joannie Zajączkowskiej oraz kierownikowi Referatu Technicznego Sylwestrowi Grąkowksiemu, za profesjonalizm. Gratulacje wójt odebrał także od radnych powiatowych Janusza Bugajskiego i Grzegorza Kazimierskiego. W pracy samorządowej wójta Krzysztofa Gajewskiego to już 36 jednogłośne absolutorium, stąd też na posiedzeniu nie zabrakło wzruszeń i refleksji.
Krzysztof Gajewski wójt gminy Waśniów: Dziękuję radnym, sołtysom, członkom stowarzyszeń i organizacji za współpracę – sam człowiek niczego by nie zdołał zrobić, to dzięki wspólnym działaniom nadajemy kierunek rozwoju naszej gminy. Dziękuję pracownikom Urzędu Gminy w Waśniowie, dyrektorom i kierownikom jednostek gminnych za zaangażowanie. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do tego sukcesu, bo razem tworzymy naszą wspólnotę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz