Zamknij

Fotoklubowego fotografowania odsłona osiemnasta

09:19, 04.10.2022 Paweł Słowiński
Skomentuj

W najbliższy piątek, ale dość nietypowo, bo na godzinę 19 Galeria Fotografii MCK zaprasza do swych wnętrz w Ostrowieckim Browarze Kultury, aby zapoznać się ze zdjęciami składającymi się na XVIII Doroczną Wystawę Fotoklubu Galeria MCK.

To coroczne święta nie tylko ostrowieckich fotografików, ale i środowisk kultury. Jak twierdzi dr Weronika Kobylińska - historyczka sztuki, autorka wstępu do katalogu wystawy, tegoroczna prezentacja stanowi ciekawy przegląd strategii próbujących pochwycić niecodzienność świata, wobec którego zazwyczaj czujemy już wyłącznie zobojętnienie.

Zaproponowane przez uczestniczących w tej wystawie fotografików prace pomagają nam oderwać się od naszych przyzwyczajeń percepcyjnych i spojrzeć na bogactwo naszego otoczenia, które dostarcza tak wiele radości, smutków i wzruszeń.

- "Robimy zdjęcia, aby zrozumieć, co oznacza dla nas życie" - deklarował Ralph Hattersley (1921 -2000) - amerykański fotograf, teoretyk i wykładowca, który nauczał w Rochester Institute of Technology, czyli instytucji ukształtowanej przez kluczowe postaci świata fotografii (takie jak Minor White, Charles Arnold czy Beaumont Newhall) - pisze dr Weronika Kobylińska. Dziś, znakomita i zróżnicowana kolekcja zdjęć Hattersleya znajduje się m.in. w zbiorach Art Institute of Chicago. Odnajdziemy tam skrupulatnie upozowane akty, odważne zbliżenia oraz przejmujące portrety w klimacie lat 50. XX wieku. Kluczową cechą tego zestawu zdjęć jest próba oddania niezwykłegoczaru otaczającej nas rzeczywistości,która tylko pozornie jest pełna rutynyi banału.Właśnie ta właściwość - chęć pochwycenia niecodziennej codzienności - łączy amerykańskiego twórcę oraz 27 fotografów i fotografek, prezentujących swoje prace na XVIII Dorocznej Wystawie Fotoklubu Galeria MCK. (...) Mamy zdjęcia kolorowe, jak i czarnobiałe; pejzaże i portrety; zdjęcia inscenizowane i reportażowe. Heterogeniczność postaw artystycznych i gatunków fotografii nie wyklucza jednak wspólnego rdzenia poszukiwań wszystkich osób prezentujących tu swoje prace: chęć zamknięcia w wizualnej oprawie wyjątkowej aury życia codziennego. 

(Paweł Słowiński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%