95-lecie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników (zdjęcia)

Ruch stowarzyszeniowy w branży hutniczej w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzi 95- lecie swego istnienia.
Z tej okazji w Pałacyku Tarnowskich odbyła się sesja naukowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce koło przy ?Hucie Ostrowiec?. Uczestniczył w niej prof. Janusz Szpytko, prezes Zarządu Głównego.
Na początku XX wieku z hut na terenie Rosji zaczęli przyjeżdżać do Ostrowca Świętokrzyskiego, znakomicie przygotowani młodzi inżynierowie, którzy stworzyli trzon kadry inżynieryjno -technicznej i stali się autorami wielu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Wśród nich byli: Ludwik Żarnowski, Stanisław Szafrański, Stanisław Kawiński, Mieczysław Radwan.  W 1921 r. postanowili oni założyć organizację techniczną. Miała ona integrować inżynierów, promować rodzime rozwiązania i być płaszczyzną, na której dyskutowano i pracowano nad nowoczesnymi rozwiązaniami.
Po wojnie huta była zrujnowana, a większość maszyn i urządzeń wywieziono głównie do Rzeszy. Kilka lat trwała jej odbudowa. Stowarzyszenie reaktywowano dopiero w 1953 r., a jej pierwszym powojennym przewodniczącym został absolwent AGH, inż. Konstanty Wójcikowski.
W kolejnych latach organizacji tej przewodniczyli: inż: Tadeusz Plaskota, Tadeusz Pachniak, Włodzimierz Milcarz, Ireneusz Bejster i przez kilka kadencji Jerzy Florys, a od 2011 roku Andrzej Sidowski.
Stowarzyszenie wspiera innowacyjność, integruje środowisko, prowadzi też działalność naukową i kulturalno -społeczną. Dziś skupia ono 122 inżynierów i techników. Obok osób z ogromnym dorobkiem zawodowy i doświadczeniem, także wielu młodych, zdolnych inżynierów, którzy kontynuują tradycje ostrowieckiego hutnictwa w Celsie.
O postępie technologicznym i cyfryzacji, które zmieniają przemysł, w tym i hutnictwo ?mówił prof. Janusz Szpytko, pracownik naukowy AGH w Krakowie.
Działalność stowarzyszenia w Ostrowcu Świętokrzyskim przybliżył inż. A. Sidowski, prezes koła. Pokazany też został (na razie w wersji anglojęzycznej) 10-minutowy najnowszy film, prezentujący w pigułce, ale z sposób dynamiczny i ciekawy, historię huty i rozwój przemysłu hutniczego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Inż. Stanisław Bimek zapewnił, że niebawem trafi on do różnych środowisk, w tym do młodzieży.
Zasłużeni członkowie stowarzyszenia otrzymali odznaczenia SIPT i NOT. Specjalnymi dyplomami dla zasłużonych seniorów SIPTH, wyróżnieni zostali: Stanisław Ostrowski, Henryk Lipiński i Ireneusz Bejster. Ponad trzydziestu inżynierów otrzymało też medale 95-lecia ruchu .stowarzyszeniowego branży hutniczej w Ostrowcu Władze ?Celsa? Huty Ostrowiec reprezentował dr Mirosław Michałowski, dyrektor Zakładu Wyrobów Walcowanych, przedstawiciel młodego pokolenia inteligencji technicznej Ostrowca Świętokrzyskiego. Dyrektor Mirosław Michałowski podkreślał, że jest przedstawicielem czwartego już pokolenia w rodzinie, związanego z ostrowiecką hutą, a członkiem stowarzyszenia był także jego ojciec.
K.Florys

dscf3740dscf3706dscf3708dscf3712dscf3716dscf3718dscf3720dscf3723dscf3733dscf3744dscf3751dscf3757

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *