Studia informatyczne – najbardziej przyszłościowe?

Obecnie bardzo trudno jest wybrać tzw. przyszłościowy kierunek studiów. Stał się to temat głośny medialnie, bardzo krytykowane bywają tzw. studia nie przyszłościowe, cokolwiek to mogłoby znaczyć. Pragmatyczne wybieranie kierunku studiów jak się okazuje, też nie musi być wcale odpowiednia droga, gwarantującą, że przyszłość zawodowa faktycznie będzie się rysować w tak różowych barwach. Studia nie są przecież z założenia przygotowaniem do konkretnego zawodu.

 

Mogą one otwierać szersze perspektywy, możliwość znalezienia zatrudniania w różnych branżach, w różnych instytucjach, które wymagają zatrudniania pracowników z wyższym wykształceniem, niekoniecznie w jakimś konkretnym kierunku., wiele jest zawodów, profesji, które nie wymagają takiego ściśle ukierunkowanego kształcenia. Dlatego faktycznie trzeba się by dobrze zastanowić nad tym, jaki kierunek jest najbardziej przyszłościowy.

Obecnie mówi się, że wyłącznie medycyna. Jednak jest to również najbardziej specyficzny i najbardziej wymagający kierunek ? nie tylko pod względem predyspozycji intelektualnych, ale również osobowościowych ? po prostu z różnych względów nie każdy może być lekarzem, nawet, jeśli świetnie się uczy i doskonale przyswaja wiedzę. Musi też wykazać się wyjątkową odpornością psychiczną. Dlatego nie jest to zdecydowanie kierunek dla każdego. Co innego informatyka ? tak także jest uznawana za kierunek przyszłościowy. Tutaj na pewno też nie jest tak różowo ? trzeba pamiętać o tym, że na porządnych uczelniach nie jest to łatwy kierunek.

To także wymaga tak naprawdę pewnych określanych predyspozycji, wręcz talentu. Ciężka praca to jedno, ale też wymaga to także pewnych specyficznych umiejętności. Dlatego nie ma co na siłę pchać się na informatykę tylko dlatego, że jest to znowu modny kierunek, promowany jako jedne z nielicznych przyszłościowych kierunków. Mimo że przecież od lat jest takim modnym i chętnie wybieranym kierunkiem, nadal jest on promowany. Wynika to więc z tego, że albo uczelnie kształcą jednak w nieodpowiedni sposób i pracodawcom nie odpadają ci absolwenci, którzy już są na rynku i mogliby podjąć zatrudnienie ? tych jest przecież bez liku, gdyż od lat informatyka króluje, jako jeden z najchętniej wybieranych kierunków.

Może to także wynikać z tego, że jednak nie każdy kto ukończył te studnia może w tym kierunku pracować, nadaje się do tego, ma ku temu talent i predyspozycje. Te są ważne w każdym zawodzie, dlatego lepiej jest to określić przed wyborem kierunku, bo potem z takiego niedouczonego informatyka i tak nie będzie dobry pracownik. Na pewno informatycy są i będą poszukiwani. Jednak tak naprawdę informatyka to obecnie bardzo szerokie pojęcie ? trzeba się więc specjalizować, to zaś wymaga naprawdę czasu, pracy i zaangażowania, choćby na dodatkowe dokształcanie. Tak naprawdę bez tego nie uda się zdobyć dobrej pracy. Wymagana jest tutaj więc tak samo taka postawa, jak w przypadku innych zawodów i innych kierunków ? trzeba się ciągle dokształcać, doskonalić, by wyróżniać się z tłumu absolwentów, których na rynku jest naprawdę dużo.

Portal Edukacja-Wyższa.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *