Barometr zawodów deficytowych, czyli dla kogo jest, a dla kogo nie ma pracy w Ostrowcu w 2017 roku…?

W 2017 roku najbardziej poszukiwanymi pracownikami na lokalnym rynku pracy będą: inżynier budownictwa, lekarz, pielęgniarka, a także szwaczka, kierowca samochodu ciężarowego, fryzjer, brukarz, spawacz, kelner i barman.
Jesienią tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Pracy przygotowali tzw. ranking zawodów deficytowych, zrównoważonych i nadwyżkowych. Prognozę tę przygotowano na podstawie liczby ofert na rynku, opinii pracodawców oraz kierunków kształcenia i liczby uczącej się młodzieży, a także dane demograficzne. Jest ona przygotowywana na podstawie specjalnego programu komputerowego.
Badanie takie sporządzamy odrębnie dla powiatu ostrowieckiego i dla województwa świętokrzyskiego.
-Wyniki w przypadku zawodów deficytowych są podobne ? podkreśla Joanna Suska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na ostrowieckim rynku najbardziej doskwiera brak brukarzy, fryzjerów kierowców samochodów ciężarowych, szwaczek, krawców i generalnie pracownic branży odzieżowej, a także kelnerów, barmanów, kucharzy oraz spawaczy, ślusarzy, operatorów maszyn, kierowców samochodów ciężarowych. Nie mamy tygodnia, aby nie pojawiły się nowe oferty pracy. W grupie zawodów deficytowych są oczywiście specjaliści: inżynier budownictwa, lekarza, pielęgniarka. W grupie zawodów zrównoważonych znajdujemy m.in. prawników, psychologów, weterynarzy, fizjoterapeutów, farmaceutów, masażystów i nauczycieli nauczania początkowego. Na liście znajduje się kilkanaście profesji.
-Odradzamy natomiast kształcenie w takich zawodach, jak ekonomistka, pedagog czy specjalista administracji publicznej. Dla tych osób nie ma pracy na lokalnym rynku. Podobnie jest z grupą pracownic administracyjno -biurowych ? ocenia kierownik J. Suska. -W tych zawodach jest nadwyżka rynkowa i osobom z takimi umiejętnościami będzie trudno znaleźć satysfakcjonującą ich pracę. W niektórych zawodach, ale nielicznych, sytuacja ta może się zmienić na przykład w przypadku inwestycji, czy innych uwarunkowań rynkowych.
Ten barometr rynkowy powinna śledzić przede wszystkim młodzież, absolwenci gimnazjum i szkół ogólnokształcących i rodzice, którzy zazwyczaj wspólnie z dziećmi podejmują decyzje, dotyczące profili kształcenia średniego i decyzje związane z kierunkiem studiów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *