Jak podaje Urząd Statystyczny w Kielcach, ludność aktywna zawodowo w województwie świętokrzyskim w trzecim kwartale 2023 r. stanowiła 56,3% ludności w wieku 15-89 lat. W porównaniu z trzecim kwartałem 2022 r. wskaźnik ten zmniejszył się o 0,5 p.proc. Obniżyły się również wskaźnik zatrudnienia (o 0,1 p.proc.) oraz stopa bezrobocia (o 0,8 p.proc. do 2,8%). Więcej niż przed rokiem było natomiast biernych zawodowo - o 1,2%.
?php>
Aktywni zawodowo
?php>
W 3 kwartale 2023 r. liczba aktywnych zawodowo w województwie świętokrzyskim ukształtowała się na poziomie 543 tys. osób (o 1,1% mniej niż przed rokiem). Większość z nich (53,8%) stanowili mężczyźni. Liczba aktywnych zawodowo mężczyzn w skali roku zmniejszyła się o 3,0%, natomiast w grupie kobiet zwiększyła się o 0,8%.
?php>
Liczba aktywnych zawodowo zmalała zarówno w miastach (o 1,7%), jak i na wsi (o 0,6%). Udział mieszkańców obszarów wiejskich w liczbie aktywnych zawodowo wyniósł 57,1%.
?php>
Współczynnik aktywności zawodowej ukształtował się na poziomie o 0,5 p.proc. niższym niż rok wcześniej i wyniósł 56,3%. W podziale według płci zdecydowanie wyższą jego wartość nadal notowano wśród mężczyzn (62,5%), wobec 50,4% u kobiet. Wyższy poziom odnotowano na wsi (58,1%). W miastach wskaźnik aktywności zawodowej wyniósł 54,2%. Większa wartość wskaźnika na wsi to efekt wysokiej aktywności ludności związanej z gospodarstwem rolnym. Współczynnik aktywności zawodowej w tej grupie wyniósł 68,4%, podczas gdy wśród mieszkańców wsi niezwiązanych z gospodarstwem rolnym - 52,0%.
?php>
Niższy niż przed rokiem współczynnik aktywności zawodowej to głównie efekt spadku wśród osób w wieku 25-34 lata (o 4,8 p.proc. do 80,1%). Minimalnie mniejszy był on także w grupie 35-44 lata (o 0,1 p.proc. do 89,1%). Wzrost współczynnika aktywności zawodowej wystąpił natomiast wśród osób w wieku 45-54 lata (o 0,2 p.proc. do 89,1%) i 55-89 lat (o 0,1 p.proc. do 27,7%).
?php>
Duże różnice aktywności ekonomicznej utrzymały się w zależności od wykształcenia badanych. Zdecydowanie najwyższy poziom współczynnika aktywności ekonomicznej ludności notowany był w dalszym ciągu w grupie osób z wykształceniem wyższym (82,6%), natomiast najniższy wśród posiadających wykształcenie gimnazjalne, podstawowe, niepełne podstawowe lub bez wykształcenia szkolnego (14,0%). Największy spadek współczynnika aktywności zawodowej wystąpił wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (o 3,2 p.proc.), policealnym i średnim zawodowym (o 2,9 p.proc.) oraz gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym i bez wykształcenia szkolnego (o 2,0 p.proc.). Wzrost odnotowano natomiast w grupie osób z wykształceniem wyższym (o 2,8 p.proc.) i średnim ogólnokształcącym (o 0,7 p.proc.).
?php>
Pracujący
?php>
Liczba pracujących w 3 kwartale 2023 r. ukształtowała się na poziomie 528 tys. i zmniejszyła się w skali roku o 0,2%. Spadek liczby pracujących wystąpił wśród mężczyzn (o 1,4%), podczas gdy w grupie kobiet zwiększyła się ona o 1,3%. Liczba pracujących w miastach wzrosła o 0,4%, natomiast na wsi odnotowano spadek (o 0,7%).
?php>
Nieznacznie zwiększyło się obciążenie pracujących osobami niepracującymi. W 3 kwartale 2023 r. na 1000 pracujących przypadało 828 bezrobotnych i biernych zawodowo.
?php>
Wskaźnik zatrudnienia będący miernikiem zaangażowania ludności w procesie pracy zmniejszył się w skali roku o 0,1 p.proc. i wyniósł 54,7%. Podobnie jak w przypadku współczynnika aktywności ekonomicznej, także wskaźnik zatrudnienia różnicowała płeć. Zdecydowanie wyższy był wśród mężczyzn, spośród których pracowało 61,0%. Kobiety rzadziej podejmowały pracę (48,8% z nich to osoby pracujące). Wśród mężczyzn odnotowano spadek wskaźnika zatrudnienia (o 0,8 p.proc.), natomiast wśród kobiet wystąpił wzrost (o 0,6 p.proc.).
?php>
Nadal wyższy wskaźnik zatrudnienia notowano wśród ludności zamieszkałej na wsi, jednak różnica uległa zmniejszeniu. Na obszarach wiejskich obniżył się on na przestrzeni roku o 0,3 p.proc. osiągając wartość 56,6%, podczas gdy w miastach zwiększył się o 0,4 p.proc. i wyniósł 52,6%. Pomimo spadku o 2,7 p.proc. znacznie większy wskaźnik na wsi dotyczył ludności wiejskiej związanej z gospodarstwem rolnym (67,4%). Dla ludności niezwiązanej z gospodarstwem rolnym w skali roku odnotowano natomiast jego wyraźny wzrost (o 3,3 p.proc. do 50,3%).
?php>
Największy spadek wskaźnika zatrudnienia wystąpił wśród osób w wieku 25-34 lata (o 2,7 p.proc.). Niższy był także w grupie 15-24 lata (o 1,0 p.proc.) i 45-54 lata (o 0,4 p.proc.). Wzrost odnotowano wśród osób w wieku 35-44 lata (o 1,7 p.proc.) i 55-89 lata (o 0,4 p.proc.).
?php>
Poziom wskaźnika zatrudnienia znacznie różnicował również poziom wykształcenia. Jego zdecydowanie najwyższa wartość wystąpiła wśród pracowników, którzy ukończyli szkołę wyższą (80,9%). Najniższą notowano wśród osób z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym lub bez wykształcenia szkolnego (14,0%). Spadek wskaźnika zatrudnienia wystąpił wśród osób z wykształceniem: zasadniczym zawodowym (o 3,3 p.proc.), policealnym i średnim zawodowym (o 2,2 p.proc.) oraz gimnazjalnym, podstawowym, niepełnym podstawowym i bez wykształcenia szkolnego (o 2,0 p.proc.). Wzrost odnotowano natomiast wśród posiadających wykształcenie wyższe (o 3,8 p.proc.) i średnie ogólnokształcące (o 2,2 p.proc.).
KSZO przegrywa kolejny mecz w ciągu kilku dni!
Widocznie się kasa nie zgadzała 🤣🤣🤣
PUSTY DZBAN
20:36, 2025-05-24
KSZO przegrywa kolejny mecz w ciągu kilku dni!
Koncertowo stracone szanse na baraże
Wiesiek
20:26, 2025-05-24
Hutnicza manifestacja w stolicy! (foto)
Zatroskany, za to wiemy co robił nasz ,,Agent Bolszewik" aby zniszczyć Hute w Ostrowcu. I to na progu budowy autostrad. A co my robiliśmy? Kilakrotnie wybieraliśmy go do władz miasta. Teraz wybraliśmy większością w pierwszej turze Trzaskowskiego, żeby eteesy i inne obskubywacze nas i naszej gospodarki z pomocą sprzedajnych, już bez żadnych oporów niszczyły polska samodzielność. Polską gospodarke. Każdy kto trenował miny przed lustrem, wie że im dłużej się to robi, tym miny są coraż bardziej idiotyczne. Własnie taki, coraz to bardziej pusty, idiotyczny uśmieszek towarzyszy Trzaskowskiemu. Co świadczy że, im dłużej trwa kampania, tym, już nie mówie o czymś merytorycznym, ale nawet coraz trudniej jest mu zachować tak dobrze przećwiczoną mine pozera jakim jest. Jest coraż bardziej w pisku że to w końcu ktoś zauważy. Coraz bardziej pusty dzban. (nie obrażając tu naszego forumowicza). Coraż bardziej w nim huczy, i nawet nie trzeba przykładać ucha. Pustostan umysłowy próbuje wypełnić wiraszkowaniem. Szanowny ciemnogrodzie to Was kiedyś w d--e ubodzie. Żadne manifestacje i wiece, po spuszczeniu ze smyczy tego Rządu, po domknięciu systemu przez już dawno sprzedanych i ustosunkowanych w innych krajach teoretycznie nam jeszcze służących polityków, czy pracujących na obcym pasku rządzących,czy pseudo menadzerów, po tym już nie pomogą. To ostatni moment na próbe jeszcze zablokowania nogą zamykających się drzwi. Trzasksją dzwiami przed nosem wolnych mediów, aby możliwie jak najdłuźej utrzymać w tajemnicy to że już jesteśmy sprzedani i ubezwłasnowolnieni. Ścigają nawet Zorro, który mógł by sie stać symbolem protestu przeciwko temu. Na razie w to nie wierzymy, łudzimy się że to nie prawda, że mamy pro Polski Rząd. Każdy z nich tymczasem ma już konta w rajach i spakowany plecak ucieczkowy. Będziemy jeszcze głębiej tam gdzie nam się wydaje że nie jesteśmy. I płacz nie pomoże. Teraz nie prowadzi się wojen zbrojnych. Putin jest ostatnim idiotą który to zrobił. Teraz przejmuje sie władze nad państwami wyniszczając im gospodarki. Za pomocą sprzedajnych folksdojczów. 80% polskiej gospodarki jest już w obcych rękach, lub pod nadzorem lobbystów. Ten Rząd jest gotowy sprzedać reszte. A Wy beztrosko wybieracie sobie ustosunkowanego z nimi pozera. To ma nazwe. To się nazywa syndrom sztokcholmski.
Ciemnogród
14:11, 2025-05-24
Czy nieruchomość przemysłowa znajdzie nabywcę?
Pan komornik Fronczek. Kojarzę człowieka, to ten który nam tak szybko załatwił wierzytelności sądowe dla pracowników od naszej lokalnej gwiazdy WW. Dobry był herbatnik, szkoda że nie w tą stronę 🤣🤣🤣🤣
PUSTY DZBAN
10:19, 2025-05-23
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz