?Chreptowicz? i dwie zachwycające ?Noce Biologów?

Młodzież pierwszych klas biologiczno-chemicznych  z LO Nr II im. J.Chreptowicza uczestniczyła w wyjątkowo ciekawych naukowych zajęciach w salach laboratoryjnych UMCS w Lublinie i UJK w Kielcach.

W ramach ogólnopolskiej edycji ?Noc Biologów? nasi uczniowie wzięli udział  w ćwiczeniach laboratoryjnych i serii wykładów na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz na Wydziale Matematyczno ? Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się laboratoryjne ćwiczenia pod okiem akademickich wykładowców oraz studentów kół naukowych. Na lubelskim uniwersytecie ?najmodniejsze?  tematy to : ?Zobaczyć niewidzialne ? laboratorium biologii molekularnej od środka?, ?Pachnący świat cząstek biologicznych?, ?I Ty możesz zostać detektywem?, ?Roślina jako źródło leku naturalnego?, ?Chcesz zobaczyć raka?- hodowle komórek nowotworowych in vitro?, ?Tajemnice krwi?, ?Roślina jako źródło leku naturalnego?, a na uniwersytecie kieleckim wśród najpopularniejszych tematów były : ? Otwieramy serce przed Tobą ! Sekcja serca ssaka?, ? Anatomia zwierzęcia laboratoryjnego?, ?Technika wiązania węzłów chirurgicznych?, ?Inżynieria genetyczna w pigułce i otrzymywanie DNA?. Wykorzystując różne rodzaje mikroskopów i technik mikroskopowania, licealiści wykonywali ciekawe badania( obserwowali  np. ?Komórkę w mikrowymiarze?).
Naukowcy z UJK i UMCS prezentowali ważne i obecnie bardzo absorbujące tematy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również takie zagadnienia jak: ?Szczepić się czy nie szczepić??, ?Prognozy na długowieczność?, ?Czy skazani jesteśmy na otyłość??, ?Cholesterol -przyjaciel czy wróg??, ?Znaczenie biobanków we współczesnej medycynie?,  ?Neurochemia używek?, ?Uzależnienie od gier RPG?, ?Dwie płcie, dwa mózgi?.
Z perspektywy zarówno uczniów, jak i nauczycieli spędzony na uczelniach czas był pożyteczny. Młodzież zainspirowana  do zgłębiania wiedzy z zakresu biologii i chemii już dopytuje o  następny wyjazd na wyższe uczelnie. Nauczyciele ?Chreptowicza?  współpracujący z UMCS i UJK z satysfakcją planują kolejne działania, które nie tylko znów zachwycą,  ale i wpłyną na  przygotowanie uczniów  do zdawania matury na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *