„Chreptowicz” i dwie zachwycające „Noce Biologów”

Młodzież pierwszych klas biologiczno-chemicznych  z LO Nr II im. J.Chreptowicza uczestniczyła w wyjątkowo ciekawych naukowych zajęciach w salach laboratoryjnych UMCS w Lublinie i UJK w Kielcach.

W ramach ogólnopolskiej edycji „Noc Biologów” nasi uczniowie wzięli udział  w ćwiczeniach laboratoryjnych i serii wykładów na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Największym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się laboratoryjne ćwiczenia pod okiem akademickich wykładowców oraz studentów kół naukowych. Na lubelskim uniwersytecie „najmodniejsze”  tematy to : „Zobaczyć niewidzialne – laboratorium biologii molekularnej od środka”, „Pachnący świat cząstek biologicznych”, „I Ty możesz zostać detektywem”, „Roślina jako źródło leku naturalnego”, „Chcesz zobaczyć raka?- hodowle komórek nowotworowych in vitro”, „Tajemnice krwi”, „Roślina jako źródło leku naturalnego”, a na uniwersytecie kieleckim wśród najpopularniejszych tematów były : „ Otwieramy serce przed Tobą ! Sekcja serca ssaka”, „ Anatomia zwierzęcia laboratoryjnego”, „Technika wiązania węzłów chirurgicznych”, „Inżynieria genetyczna w pigułce i otrzymywanie DNA”. Wykorzystując różne rodzaje mikroskopów i technik mikroskopowania, licealiści wykonywali ciekawe badania( obserwowali  np. „Komórkę w mikrowymiarze”).
Naukowcy z UJK i UMCS prezentowali ważne i obecnie bardzo absorbujące tematy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również takie zagadnienia jak: „Szczepić się czy nie szczepić?”, „Prognozy na długowieczność”, „Czy skazani jesteśmy na otyłość?”, „Cholesterol -przyjaciel czy wróg?”, „Znaczenie biobanków we współczesnej medycynie”,  „Neurochemia używek”, „Uzależnienie od gier RPG”, „Dwie płcie, dwa mózgi”.
Z perspektywy zarówno uczniów, jak i nauczycieli spędzony na uczelniach czas był pożyteczny. Młodzież zainspirowana  do zgłębiania wiedzy z zakresu biologii i chemii już dopytuje o  następny wyjazd na wyższe uczelnie. Nauczyciele „Chreptowicza”  współpracujący z UMCS i UJK z satysfakcją planują kolejne działania, które nie tylko znów zachwycą,  ale i wpłyną na  przygotowanie uczniów  do zdawania matury na poziomie rozszerzonym z biologii i chemii.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *