Czy grozi nam ptasia grypa?

Po przypadkach wystąpienia ptasiej grypy w powiatach kazimierzowskim i pińczowskim z dziennikarzami spotkał się Jan Karp, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowcu Świętokrzyskim, który uczula na zagrożenia, wynikające wysoce zjadliwą grypą ptaków.
Grypa ptasia jest zakaźną, zaraźliwą chorobą drobiu wywołaną przez wirus, atakującą wszystkie gatunki ptaków wolno żyjących i domowych, w tym kury i indyki. Źródłem zakażenia są ptaki wolno żyjące, zwłaszcza migrujące ptaki wodne, będące bezobjawowymi nosicielami wirusa. Grypa ta objawia się u ptaków osowiałością, gwałtownym spadkiem lub utratą produkcji jaj, obrzękiem i zasinieniem grzebienia oraz dzwonków, silne łzawieniem, kichaniem, dusznościami, obrzękiem zatok podczołowych, a także biegunkami, nagłym upadkiem zwierząt bez widocznych objawów. Śmiertelność wywołana ptasią grypą sięga 100%. Rozprzestrzenianie choroby następuje poprzez wydalenie przez zakażone ptaki wirusa z kałem. Wirus znajduje się także w wydzielinie z oczu i dróg oddechowych. Ptaki domowe zarażają się przez kontakt bezpośredni  z migrującymi ptakami dzikimi nosicielami choroby lub przez kontakt pośredni: na przykład z zakażona wodą  do picia, paszą.
Jan Karp poinformował, że rozprzestrzenianie choroby może następować również przez sprzęt, środki transportu, człowieka. Hodowcy drobiu powinni chronić swoje ptaki przed kontaktem z ptactwem dzikim, zwłaszcza wodnym i drapieżnym.
Ptasia grypa to choroba, na którą zapadają głównie ptaki, jednak w niektórych przypadkach do zakażenia może dojść także u ludzi. Tylko przestrzeganie określonych zasad pozwala uniknąć infekcji. Ludzie mogą się zarazić ptasią grypą przez bliski kontakt z chorymi ptakami lub ich mięsem, odchodami czy piórami. Człowiek może  przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży, czy nawet rękach, nie zachowując odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do tej pory, na szczęście, nie notowano przeniesienia infekcji z człowieka na człowieka wirusa H5N8, ale należy dmuchać na zimne. Wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka, ale ? zgodnie z wytycznymi Państwowej Inspekcji Sanitarnej – żeby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptactwem ? nie dotykać ptaków, używać jednorazowych rękawiczek, by uniknąć kontaktu z ptasimi odchodami np. podczas mycia samochodu, czy okien, dokładnie myć naczynia, noże deski, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym. Mięso drobiowe i jaja poddawać obróbce termicznej, powstrzymać się od jedzenia surowych jaj.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Czy grozi nam ptasia grypa?

  • 26/01/2017 at 06:57
    Permalink

    Do kiedy za zazwyczaj trwa zakaz wypuszczania drobiu? (Jak to było w latach poprzednich?)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *