Od bałtowskiego ORW Festival rozpoczął się cykl festiwali w naszym powiecie. Niestety nie zaprezentujemy Państwu relacji z tego wydarzenia, bowiem organizator odmawia nam udzielenia akredytacji. Cóż? Będziemy na pewno na wszystkich innych, gdzie cechą wspólną będzie wspaniałą zabawa przy ulubionej muzyce. W tym roku ciekawie zapowiada się „Wielki Ogień” świętujący „osiemnastkę”, Paweł Bajerczak & co. dopiął line up składający się z 43 składów na „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”, a zupełną nowością, która winna być bardzo interesująca jest folkowy „Folkcase”. Zapraszamy.
Folkcase 2025 to nowy festiwal folkowy w Ostrowcu!
W sobotę, 5 lipca 2025 roku, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin odbędzie się pierwsza edycja nowego wydarzenia plenerowego – Folkcase 2025 – tradycja spotyka nowoczesność. To jednodniowy festiwal muzyki folkowej i folk-fusion, w którym spotkają się młodzi wykonawcy z całej Polski, lokalni twórcy, rzemieślnicy oraz mieszkańcy regionu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Folkcase 2025 potrwa od 14:00 do 22:00 i będzie łączyć koncerty z otwartymi strefami tematycznymi – gastronomiczną, wystawienniczą i dziecięcą. Centralnym punktem programu jest showcase młodych artystów folkowych, którzy zostali wybrani w drodze ogólnopolskiego naboru. Zespoły nie tylko wystąpią na profesjonalnej scenie, ale też otrzymają gwarantowane nagrody pieniężne oraz zawalczą o nagrody rozwojowe – m.in. sesję nagraniową, koncert klubowy czy profesjonalną sesję zdjęciową.
– Tworzymy wyjątkową formułę dla młodych zespołów – nie każemy im rywalizować o występ, tylko od razu gwarantujemy im nagrodę za udział – mówi Zuza Wiśniewska, inicjatorka i współorganizatorka wydarzenia. – To forma wsparcia, którą sama chciałabym dostać jako debiutująca artystka. Zależy nam na tym, by Folkcase był przestrzenią dla talentów, które często nie mają środków, by pokazać się szerzej.
Wieczorem, o godz. 20:30, na scenie głównej wystąpi Karolina Lizer z Folk Orkiestrą – laureatka głównej nagrody KFPP Opole 2022 i jedna z najbardziej wyrazistych i docenianych artystek nowej sceny folkowej. Jej koncert poprzedzi pięć showcase’owych występów, które będą odbywać się od 14 do 19.
– Po latach współorganizowania wydarzeń dla innych artystów, przyszedł czas na coś własnego. Folkcase to miejsce spotkań, wymiany i wspólnego świętowania – nie tylko muzyki, ale też lokalnego rzemiosła i kultury – podkreśla Bartłomiej Dybiec, producent wydarzenia i twórca Studia Kreatywnego „wieczorem”.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie również strefa wystawiennicza (ceramika, rękodzieło, sztuka wizualna), strefa gastronomiczna z widokiem na scenę oraz strefa dziecięca z animacjami i atrakcjami dla najmłodszych.
Folkcase 2025 - 5 lipca 2025 (sobota)- Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin, Ostrowiec Świętokrzyski: 14:30 - Oficjalne otwarcie, 14:40 - Występ gościa specjalnego, 15:00 - Koncert: Kruczy Sen, 16:00 - Koncert: Przedwieczór, 17:00 - Koncert: Fletnie Panie, 18:00 - Koncert: Vidana,19:00 - Koncert: Chrust, 20:00 - Przyznanie nagród uczestnikom showcase, 20:30 - Koncert gwiazdy wieczoru: Karolina Lizer i Jej Folk Orkiestra
Wielki Ogień odsłania wszystkie karty. Znamy zespoły konkursowe
Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz legendarna fundacja SBB to największe gwiazdy XVIII edycji Festiwalu Bluesowo- Rockowego „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej, jaki odbędzie się 11-13 lipca br na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. W minionym tygodniu, organizator, czyli MCK, podał listę zespołów, jakie zagrają w ramach konkursu o nagrody o łącznej puli 25 tys. zł. W tym gronie znaleźli się: The Menti, Merdu, Freak, Viśniewska, M2R, Stonage Full Of The Sun, Kilka Czułości, Jola Yolka Tubielewicz z Zespołem, Tom Pigment, Odlot, Waterside, Kruczy Sen, Novela, Trakstone, Temat Rzeka oraz Complane.
„Wielki Ogień” rozpocznie się w piątek 11 lipca br od godz.18 kiedy to na scenie zaprezentują się ubiegłoroczni laureaci- grupy „Lady Bird” i „Tabula Rasa”. Na godz. 20.30 zaplanowano początek koncertu zespołu SBB (Silesian Blues Band, a później Szukaj, Burz, Buduj) - to ikoniczny przedstawiciel rocka progresywnego, który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną. Wg. krytyków muzycznych grupa SBB wybrana została najlepszym zespołem muzycznym ostatniego 50-lecia w Polsce.
Sobota zacznie się od zmagań konkursowych 19 wystąpi „Gar Wolanda”, których pamiętamy sprzed roku. O godz.20.30 sceną zawładnie Krzysztof Cugowski świętujący jubileusz 55-lecia na scenie wraz z Zespołem Mistrzów. Przed niespełna rokiem artysta wydał autorską płytę pt. ”Wiek to tylko liczba" oraz biografię "Śpiewanie mnie nie męczy", wywiad-rzeka przeprowadzony przez Marka Sierockiego. Niedziela na „Wielkim Ogniu” to konkursowe granie od godz. 14, koncert laureatów od godz.18 i na finał o godz.20.30 „BOOGIE BOYS”, czyli kwartet muzyczny wykonujący utwory w stylu boogie woogie, z domieszką czarnego bluesa.
Przypomnijmy, że „Wielkim Ogień” uzyskał wsparcie z Narodowego Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
18-20 lipca br. kamieniołomem Doły Opacie znów zawładnie punk rock
Przed nami „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”, który 18-20 lipca br. odbędzie się w Kamieniołomie Doły Opacie. Publiczność i zespoły tworzą wspaniały klimat o czym przekonaliśmy się przed rokiem będąc na imprezie. To co punkowe wydarzeni cechuje to: swobodą, miłością, muzyką, wodą w rzece, promieniami słońca na twarzy czy kroplą deszczu. W tym roku impreza wyminie się z „Wielkim Ogniem”, aby fani mieli okazję na delektowali się festiwalowymi klimatami przez dwa kolejne weekendy.
- Nie chcieliśmy, aby nadal były obecne głosy, ze staramy się dzielić publikę obu wydarzeń- przyznaje organizator Paweł Bajerczak. Może zbiór wspólni nie jest duży, ale zawsze był i odciągał od jednego, czy drugiego eventu. Liczę, że w tym roku publiczność z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic dopisze. Weszliśmy przez to w termin jarocińskiego festiwalu.
Jak zapewnia Paweł Bajerczak najlepszym rozwiązaniem w przypadku lokalnych odbiorców teraz będzie zakup biletu w dniu wydarzenia, bowiem np. karnet trzydniowy kosztuje obecnie 150 zł.
- W tym roku zaczęliśmy wcześniej przesłuchania wykonawców, którzy chcą brać udział w części konkursowej – słyszymy. Nie spodziewałem się, że będzie ich tak dużo, co nas bardzo cieszy. Przyznam, ze samych „metalowych” zespołów zgłosiło się tak dużo, że można by było zorganizować 2-3 dniowy festiwal. Przyjęło się, że jednak odwiedza nas głównie punkowa publiczność, to na tym gatunku się skupiliśmy, ale uważam, że i tak cechuje nas duża różnorodność muzyczna.
W tym roku wydarzenie zdominują jubileusze: 20-lecie Na Zewnątrz, 35-lecie Azotox, 10- lecie Contrapunk, czy 40-lecie Ivo Partizan.
Iga17:39, 04.07.2025
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02