Turystyka oczkiem w głowie?

Radny opatowski, Andrzej Żychowski na ostatniej sesji rady zwrócił uwagę na możliwość współpracy gminy, starostwa, kościołów i PTTK pod kątem turystyki w mieście.
-Zbliża się jubileusz 550-lecia oo. Bernardynów w Polsce, 100- lecie Liceum Ogólnokształcącego oraz 75-lecie wywozu ludności żydowskiej do Treblinki, a także wiele mniejszych uroczystości – mówił radny. Powinniśmy wydać kalendarz imprez na cały rok. Według A. Żychowskiego, taki kalendarz stworzony we współpracy z innymi obiektami turystycznymi, pozwoliłby uniknąć dublowania się uroczystości i byłby bardzo przydatny turyście. Gdy był w Starachowicach, Skarżysku -Kamiennej, Sandomierzu, czy Jędrzejowie, otrzymywał małe karteczki, na których mógł wyczytać, co jeszcze można zobaczyć w danym mieście.
-Dobrym rozwiązaniem byłoby także wyrobienie jednego biletu na podziemia, Bramę Warszawską i studnię znajdującą się za sądem – dodał radny. Ogromnym potencjałem jest Ptkanów, ciągle niewykorzystany. Ogromnie mi przykro także z powodu zamkniętego Muzeum Geodezji. Była to osobliwość Opatowa. Jedyne muzeum w Polsce. Dyskusja na temat turystyki została wywołana przygotowaną informacją ruchu turystycznego w sezonie 2016 r., z której można wyczytać ile osób – turystów odwiedziło dany obiekt turystyczny czy gastronomiczny.
-Jeżeli wysuwa się wniosek o tendencji wzrostowej, to na podstawie jakich danych? – chciał wiedzieć radny Szymon Cheba. Czy lokale wiedzą kto był turystą? Brak tu liczby odwiedzających Ptkanów. Turyści odwiedzają także źródełko Św. Wincentego w Karwowie, takich danych również nie mamy. Muzeum Geodezji to nie tylko sprawa starostwa powiatowego, ale całej społeczności lokalnej. Co zrobiliśmy jako samorząd w tej sprawie?
-W Opatowie mamy wieloletnie zaniedbania, jeśli chodzi o uporządkowanie infrastruktury zabytkowej – mówił burmistrz Andrzej Chaniecki. Rozpoczęliśmy proces komunizacji bramy. Aby stworzyć całą infrastrukturę turystyczną, trzeba czasu i pieniędzy.
Burmistrz podkreślił, że jeszcze w ubiegłej kadencji zwrócił się do Regionalnej Organizacji Turystycznej o połączenie sił turystycznych gminy Opatów z Ostrowcem, Iwaniskami i Sandomierzem w oparciu o środki unijne i własne. Jak mówił, nie spotkało się to z większym zainteresowaniem.
-W ramach rewitalizacji będziemy starać się zrobić basen otwarty i jego otoczenie – mówił burmistrz. Myślimy także o muzeum prowadzonym przez gminę, do którego zbiory mogliby przekazać prywatni właściciele. Muzeum geodezji miało zostać umieszczone w budynku na terenie szpitala. Gdyby prezes stowarzyszenia prowadzącego muzeum geodezji był zainteresowany, abym dalej szukał pomieszczenia i abyśmy wspólnie działali, to byłbym idiotą gdybym tego tematu nie ciągnął. W tym jest ambaras, aby dwoje chciało naraz.
Burmistrz podkreślił, że zajmie się także stojącymi lawetami na parkingu przy ul. Kilińskiego. Ma zostać w tej sprawie podjęta stosowna uchwała. Warto tu dodać, że gmina powinna także zająć się najpierw wysprzątaniem studni, którą chce pokazywać turystom, bo póki co służy ona za śmietnik.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *