Kilkuset mieszkańców powiatu ma problem z zasięgiem…

Mieszkańcy kilku podostrowieckich miejscowości od lat skarżą się na brak zasięgu telefonii komórkowej.
Nadal jedynym kanałem łączności ze światem dla nich są telefony stacjonarne.
Co pewien czas problem ten wraca na fora społecznościowe. Zostały też zgłoszone interpelacje na sesjach Rady Gminy Bodzechów, bowiem bez zasięgu pozostają głównie mieszkańcy tej właśnie gminy. Problem ten często podnosiła, na forum rady, przewodnicząca Rady Gminy Bodzechów, Władysława Ćwik, która jest mieszkanką Dębowej Woli i do której wpłynęło najwięcej interwencji od mieszkańców. Warto też podkreślić, że do pani przewodniczącej można się dodzwonić na… telefon stacjonarny.
Zastępca wójta, Roman Kaczmarski przyznaje, że interwencji w gminie z prośbą o pomoc też było wiele, głównie od mieszkańców Sarnówka, Nowej i Starej Dębowej Woli, Świrny, Mychowa i Jędrzejowic. Pierwszy taki wniosek wpłynął w 2013 r., a kolejne w 2015 i 2016. Za każdym razem pisaliśmy pisma do operatorów z prośbą o przeanalizowanie możliwości poprawy tych usług i z ofertą współpracy. Ale efektu nie było.
Do Urzędu Gminy wpływały z kolei pisma z informacją, że stroną która może wnieść reklamację jest osoba, która podpisała z danym operatorem umowę. Urząd Gminy nie posiada kompetencji, aby interweniować i rozwiązywać tego typu problemy abonentów.
-Dawano nam do zrozumienia, że to mieszkańcy powinni indywidualnie występować w tej sprawie i takie informacje przekazaliśmy osobom inicjującym zbieranie podpisów oraz na zebraniach w danych miejscowościach. Nie wiemy, czy mieszkańcy zwracali się w tej sprawie do operatorów. Gmina realizuje wyłącznie te zadania publiczne, które przewidują obowiązujące przepisy prawa. Nie wolno wydatkować pieniędzy publicznych, czyli podatników, na zadania wykraczające poza kompetencje gminy -podkreśla Jerzy Murzyn, wójt Gminy Bodzechów.
Budowa infrastruktury telefonicznej należy do zadań operatorów sieci, którymi są podmioty prywatne, często międzynarodowe. Operatorzy traktują ten temat czysto biznesowo w kategorii zysków i strat. Z tym problemem zetknęło się także wielu ostrowczan. Dojeżdżając do miasta od strony Sienna nagle komórka odmawia posłuszeństwa, a abonent staje się niedostępny. Przez pewien czas nie można nawiązać telefonicznej łączności. Zasięg powraca tuż przed Gutwinem.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *