Kolejna promesa na remonty powiatowych dróg

Promesę, czyli gwarancję otrzymania 800 tys. zł na zabezpieczenie skarpy oraz remont drogi między Ćmielowem a Przeuszynem otrzymało ostrowieckie starostwo.
To już kolejne w tym roku wsparcie finansowe z budżetu państwa, jakie trafia do powiatu ostrowieckiego.
O środki na zabezpieczenie spływającej na drogę skarpy oraz remont pobliskiej drogi, starostwo zabiegało od roku 2014. Wtedy po ulewnych deszczach okazało się, że erozja spowodowała spływanie ziemi ze skarpy. Błoto trafiało do kanalizacji w Ćmielowie i na ulice miasteczka. Niestety, próby o pozyskanie dotacji na wykonanie koniecznych prac były bezskuteczne. W międzyczasie, w 2015 r. sporządzono dokumentację geologiczną, wartą ponad 100 tys. zł, a w ubiegłym roku prawie 100 tys. zł pochłonęła dokumentacja projektowo -budowlana. Z powodu zakresu i skomplikowania prac, całość prac planuje się wykonać w dwóch etapach. Pierwszy rozpocznie się w tym roku, bowiem właśnie udało się pozyskać 800 tys. zł. na wykonanie pierwszego etapu tego zadania.
-To bardzo dobra wiadomość, bo dotacja stanowi aż 80 proc. wartości zaplanowanych na tym etapie prac- wyjaśnia starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. -To znaczy, że z naszego budżetu wydamy tylko 200 tys. zł, a  zaoszczędzone  finanse będziemy mogli przeznaczyć na inne cele. W tym roku za te pieniądze zamierzamy więc zabezpieczyć skarpę przed dalszym osuwaniem i wyremontować fragment drogi. O tym, jaki będzie zakres prac, zdecyduje wynik przetargu, który zamierzamy niedługo ogłosić. Liczymy, że prace mogłyby się zacząć jeszcze w pierwszej połowie roku.
Starosta dodał, że dzięki tak wczesnemu przyznawaniu promes, powiat może również dodatkowo zaoszczędzić. A wszystko przez wczesne rozpisywanie i rozstrzyganie przetargów, czyli przed okresem największego wzmożenia prac drogowych. To dzięki temu udaje się uzyskać najbardziej konkurencyjne, czyli najniższe ceny zaplanowanych robót. W sumie całość tego zadania szacowana jest na na 3 mln zł. Władze powiatu liczą, że na dokończenie tego zadania również uda się pozyskać finansowe wsparcie z budżetu państwa.
Dzięki tym pracom uda się zabezpieczyć skarpę przed dalszymi procesami erozji i osuwania się. Znajdująca się poniżej droga powiatowa oraz usytuowana tam infrastruktura zostaną ochronione przed osuwaniem i zalewaniem. Podobnie znajdujące się w pobliżu domy mieszkalne oraz kanalizacja w miasteczku nie będą już narażone na zniszczenia powodowane błotnymi powodziami.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *