W Ostrowcu będą małoinwazyjne zabiegi kardiochirurgiczne

W siedzibie spółki Carint profesorowie Jerzy Sadowski i Jacek Legutko zapoznali dziennikarzy z mapą, na której Ostrowiec Świętokrzyski, jeśli chodzi o kardiologię inwazyjną i kardiochirurgię, zajmuje poczytne miejsce w kraju. Możemy się tylko z tego cieszyć, gdyż choroby krążenia stanowią 48% zgonów, a ich leczenie zależy od dostępności i szybkości reakcji lekarzy.
-Program interwencyjnego leczenia serca przyniósł wielki sukces, zwłaszcza dla pacjentów – mówi prof. J.Legutko z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, konsultant Centrum Kardiologii Inwazyjnej w Ostrowcu. -Przede wszystkim zmalała śmiertelność przy zawałach serca. Ostrowiec, w którym stosujemy takie same procedury medyczne, jak w ośrodkach akademickich, jest jednym z ważniejszych centrów kardiologii inwazyjnej i to na europejskim poziomie. Na tym jednak nie kończy się medycyna sercowo  – naczyniowa, od której tak naprawdę zależy ile będzie żyło polskie społeczeństwo.
DSC_6651-Nieprzypadkowo kardiolodzy współpracują z kardiochirurgami. Chcemy, by tak też było w Ostrowcu – podkreśla Ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. J.Sadowski, który ostrowieckich pacjentów diagnozuje i leczy już od 36 lat i dzięki któremu w naszym mieście można leczyć pacjentów z zawałami serca. -Z pewnością ten pomysł napotka na opór kardiologów w kraju, gdyż liczba takich ośrodków jest ograniczona, ale region świętokrzyski, w którym zachorowalność na choroby serca jest duża, tego wymaga. W ostrowieckim ośrodku chcemy wprowadzać nowoczesne metody operacyjne.
Te nowoczesne metody operacyjne w ostrowieckiej hali hybrydowej, jak podkreśla prof. J.Sadowski katalogowane jako małoinwazyjne, są dedykowane głównie pacjentom starszym. Umożliwiają np. wprowadzenie zastawek serca cewnikiem poprzez np. tętnicę udową lub bezpośrednio przez aortę. Nowoczesne zastawki są naturalne, biologiczne, wykonywane z końskiego, wołowego, świńskiego worka osierdziowego. Ich konstrukcja pozwala na krótki czas wszczepiania, co skraca okres niedokrwienia serca z ponad godziny do 10 minut. Krótszy czas operacji ogranicza  ryzyko  śmiertelnych  powikłań.  W  przeciwieństwie  do  sztucznych  zastawek, biologiczna  nie  wydaje  dźwięków,  które  mogłyby  zakłócać  pacjentowi  sen,  jest wszczepiana  bez  użycia  szwów  chirurgicznych,  co  oznacza  mniej  ciała  obcego  w organizmie. Nie ma także konieczności stosowania leków przeciwkrzepliwych. Nowa zastawka nie wymaga wszywania, jest umieszczana w ujściu aorty. Sam zabieg implantacji trwa minutę. Zastawka umieszczona w aorcie  pod wpływem ciepła rozszerza się i po pewnym czasie wrasta.
Prof.  Jerzy  Sadowski  opracował nowego typu zastawkę mitralną serca, która pozwala  na operację  bez  zatrzymywania  serca,  skracając jej czas z czterech do jednej godziny. To  jego  drugi  wyczyn,  pierwszym  było już w 2005 roku pierwsze w świecie wszczepie nie aortalnej zastawki bezszwowej. Profesor zoperował już ok. 12 tys. pacjentów, współpracując wcześniej z amerykańskim ośrodkiem Lake Forest w Kalifornii oraz chińskim ośrodkiem doświadczalnym w Szanghaju.
Drogie zabiegi, które będą wykonywane w Ostrowcu, muszą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonywać natychmiast po podpisaniu kontraktu. Carint ma nie tylko ośrodek w Ostrowcu, ale także wspaniałą kadrę. Ostrowiecki szpital, który znajduje się w sieci szpitali, może o taki kontrakt ubiegać się z powodzeniem. Takich małoinwazyjnych zabiegów na sercu w naszym mieście można byłoby przeprowadzać od 500 do 700 rocznie.

????????????????????????????????????

Prof. Jacek Legutko: -Myślimy o utworzeniu w Ostrowcu zaplecza kardiochirurgicznego, co umożliwiłoby nam wykonywanie tzw. zabiegów hybrydowych, m.in. wszczepienia zastawki serca. Z takich zabiegów mogliby korzystać pacjenci z całego regionu.

 

????????????????????????????????????

Prof. Jerzy Sadowski: -Takich zabiegów małoinwazyjnych, na których chcemy się skupić w Ostrowcu, wykonujemy coraz więcej ? mówi prof. J.Sadowski. -Możemy je przeprowadzać nawet bez otwierania klatki piersiowej, poprzez lewą komorę, wprost na bijącym sercu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *