W kuchni przy dziecku po niemiecku?

??Gdyby w kuchni ktoś przy dziecku mówił po niemiecku?? ? śpiewał Andrzej Rosiewicz. Najzwyczajniej sztukę tę, ale w zupełnie innym kontekście, najlepiej opanowali uczniowie LO Nr II im. J.Chreptowicza, którzy zostali zwycięzcami II etapu, na poziomie regionalnym, Ogólnopolskiego Konkursu ?Turbolandeskunde ? Wędrówka po Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego?. Teraz uczniowie naszego liceum – Jacek Januszewski, Jan Szklanowski i Jakub Orczyk będą rywalizować w krakowskiej siedzibie Goethe – Institut, już na poziomie ogólnopolskim i na początku czerwca, z innymi zespołami w Polsce.

DSCN6324DSCN6338DSCN6347DSCN6356DSCN6357DSCN6360
Tegoroczna 3 edycja konkursu dotyczy wiedzy o Szwajcarii. Odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego i przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie, zaś organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Celem konkursu jest m.in. rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi oraz przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia językowego.  Konkurs przebiega w trzech etapach. Na etapie regionalnym jego koordynatorką była Jadwiga Wojsa ze Starachowic. Uczestnicy konkursu odpowiadali w języku polskim i niemieckim na pytania zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy na temat Szwajcarii. W konkursie rywalizowało 6 drużyn 3-osobowych z 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowieckiego: LO Nr I, LO Nr II, LO Nr III, ZSOMS, ZS Nr 3 i Niepublicznego LO).
Na etapie rywalizacji na etapie ogólnopolskim konkurs będzie miał natomiast formę miniprojektu. Uczestnicy tego etapu  będą mieli za zadanie zorganizować np. wystawę  wybranego  rejonu Szwajcarii. Etap będzie obejmował zadania wymagające od uczestników wiedzy teoretycznej i praktycznej o krajach niemieckiego obszaru językowego. Oceniane będą kompetencja językowa uczestników oraz wartość merytoryczna projektu oraz kreatywność i pomysłowość przygotowanej prezentacji.
– Uczniowie zdobywając najwyższą liczbę punktów, wykazali się dużą wiedzą na temat Szwajcarii, jej geografii i życia kulturalnego oraz bardzo dobrą znajomością słownictwa z języka potocznego, szczególnie dialektu Schwytzerdütsch, różniącego się od języka niemieckiego, jakiego chłopcy uczą się w szkole ? podkreśla nauczyciel języka niemieckiego, Ewa Łatkowska. ?Nasi uczniowie posiadają zdobyte już w gimnazjum certyfikaty poświadczające bardzo dobrą znajomość języka niemieckiego na poziomie poziom B1 i A2. Na cotygodniowych spotkaniach dzielili się ciekawostkami, dotyczącymi współczesnych realiów Szwajcarii. Byli bardzo zmotywowani, aby poznawać ciekawe i nieznane im dotąd fakty, a taka nauka języka poprzez realia, historię i kulturę danego kraju przynosi efekty. Jacek, Jakub i Janek w bieżącym roku szkolnym zajęli też wysokie miejsca w innych ogólnopolskich konkursach języka niemieckiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *