Krok w rozwoju szpitalnej nefrologii

Radni powiatowi przyjęli uchwałę, dotyczącą zmian w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, a wszystko dlatego, że na oddziale wewnętrznym II ma się rozwijać nefrologia.
Zmieniła się przy tym także nomenklatura. Oddział wewnętrzny II od ubiegłego czwartku jest oddziałem wewnętrznym II o profilu nefrologicznym.
-Zmiana podyktowana jest tym, że zgodnie z wyceną procedur medycznych w zakresie nefrologii szpital zyska na kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia około 1 mln zł -mówi przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Powiatu Ostrowieckiego, radny Krzysztof Huszaluk. -Do końca tego roku na oddział zostaną zakupione trzy sztuczne nerki. Docelowo powinniśmy dążyć do tego, by w stu procentach zabezpieczyć dializy dla pacjentów z naszego powiatu. Procedury dializ są nielimitowane i w pełni opłacane przez NFZ. Owszem, ważny jest aspekt ekonomiczny tej zmiany, ale najważniejszy jest aspekt ludzki. Ci pacjenci, którzy muszą korzystać z dializ np. w szpitalu w Sandomierzu, wyjeżdżają z Ostrowca wczesnym rankiem, a wracają nocą. Radny sądzi, że w niedalekiej przyszłości oddział wewnętrzny II o profilu nefrologicznym zmieni nazwę na oddział nefrologiczny. Wypada tylko tego życzyć pacjentom.
Na sesji dyrektor szpitala, Rafał Lipiec, zdementował pogłoski o tym, że oddział wewnętrzny II zostanie zlikwidowany, a lekarze zostaną przeniesieni do pracy na SOR.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *