Najlepsze inicjatywy zostały nagrodzone

W siedzibie Lokalnej Grupy Działania ?Krzemienny Krąg? w Bałtowie odbyło się uroczyste podpisanie porozumień z organizacjami nagrodzonymi w konkursie na najlepszą inicjatywę obywatelską, zorganizowanym przez Federację Świętokrzyskich Organizacji Pozarządowych ?HORYZONT?.
Konkurs to tylko jeden z elementów realizowanego projektu ?Nowe horyzonty dla NGO z województwa świętokrzyskiego?, który cieszył się równie dużym zainteresowaniem.
-Na szkolenia, które prowadzili eksperci z najwyższej półki w swych dziedzinach, zawsze gromadziliśmy więcej chętnych, niż mieliśmy przygotowane miejsc. Strzałem w dziesiątkę okazała się też wizyta studyjna w Cieszynie, gdzie uczestnicy zobaczyli, jak wspaniale można współpracować na kilku płaszczyznach. Wreszcie i sam konkurs wzbudził zainteresowanie, bo spłynęło 30 wniosków z całego województwa świętokrzyskiego – wylicza Jarosław Kuba, prezes Federacji ?HORYZONT?.
Ogłoszony konkurs był niejako odpowiedzią na przeprowadzone badania kondycji sektora pozarządowego, podczas którego okazało się, że organizacje mają trudność z pozyskiwaniem środków oraz promocję swoich działań. Organizatorzy dla jego uczestników przygotowali też bardzo łatwe do wypełnienia wnioski. Najlepsi mogli liczyć na nagrody w wysokości 5 tys. zł na realizację ciekawych inicjatyw oraz dodatkowo 3 tys. zł na ich promocję.
– Przystępującym do konkursu uda się wzmocnić sektor sportowy, poprzez propagowanie kultury fi zycznej. Doceniono szeroko pojmowaną aktywność społeczną, promowanie kultury i sztuki oraz aspekty zdrowia publicznego. Zwycięskie projekty w wyraźny sposób podniosą świadomość społeczności lokalnej w różnych dziedzinach ?uważają organizatorzy.
W gronie trzech zwycięskich inicjatyw znalazły się te zaproponowane przez: grupę inicjatywną ?Ostrowem?, promującą zdrowy styl życia i zachęcającą do korzystania z jazdy na rowerze, jako najbardziej ekologicznego środka transportu, stowarzyszenie działające przy Zespole Szkół w Ożarowie będzie uświadamiać mieszkańcom problemy związane z ochroną środowiska, natomiast Stowarzyszenie Mieszkańców Piasecznej Górki ?Z GÓRKI? podniesie aktywność społeczną mieszkańców poprzez uczestnictwo we wspólnej inicjatywie organizacji miejsca spotkań. Wsparcie promocyjno marketingowe prócz trójki głównych laureatów otrzymali m.in. Oddział Rejonowy PCK w Ostrowcu Św., Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatów Terapii Zajęciowej ?Szansa?, KS KSZO, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Boria.
-Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wielkie zaangażowanie i pomysłowość ? mówił Jarosław Kuba ? Choć projekty nie były łatwe w ocenie, to większość wniosków była ciekawa, wielokierunkowa i przede wszystkim angażująca dużą liczbę osób. To naznaczenie projektów inicjatywą obywatelską było dla nas, jako organizatorów, największym wyznacznikiem sukcesu. Dodatkowo cieszy fakt, że informacja o przyznaniu nagrody spotkała się ze sporym entuzjazmem, co dało się odczuć na portalach społecznościowych. Prezes federacji, którą podczas wręczania nagród reprezentowali ponadto Kamil Żuława oraz Wioletta Dąbek zapowiedział, że to nie ostatni tego typu konkurs. Podkreślił, także potrzebę nagradzania i wspierania tych, którzy chcą aktywnie inspirować społeczność lokalną.
– Już zastanawiam się nad uruchomieniem specjalnego funduszu inicjatyw lokalnych, będę chciał w tej sprawie rozmawiać z samorządami deklarując wsparcie, także przy udziale naszych środków- zapowiada Jarosław Kuba.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *