Miliony na poprawę bazy szkolnej

Bodzechów. W ubiegłym tygodniu na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego znaleźliśmy wniosek złożony przez Gminę Bodzechów do programu poprawy jakości bazy szkolnej.
bo2Informacja ta błyskawicznie rozeszła się po Bodzechowie, bowiem większość z ponad 2,7 mln zł zostanie przeznaczona na modernizację obiektu szkoły w tej miejscowości.
Wójt Jerzy Murzyn nie kryje satysfakcji z wysokiego miejsca wniosku na liście. Podkreśla, że autorami sukcesu są pracownicy urzędu, którzy przygotowali projekt.
-Mamy taki zwyczaj, że najpierw dyskutujemy z nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami o potrzebach środowiska, i wspólnie ustalamy strategię działania. Chodzi o to, by planować inwestycje najważniejsze dla środowiska ?dodaje wójt Jerzy Murzyn. -Rozmawialiśmy z Ireną Sochacką, dyrektorem Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju. Pieniądze są przyznane i już przygotowujemy się do przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji. Szkoła Podstawowa w Bodzechowie, jako ostatnia z placówek gminnych czekała w kolejce na unijne środki. Projekt opiewa na 2,7 mln zł. Gmina może liczyć aż na 85 proc. unijnego dofinansowania, czyli z własnego budżetu dołoży jedynie 700 tys. zł. Budynek obecnej szkoły podstawowej czeka gruntowny remont. Poza szkieletem, ścianami zewnętrznymi, wszystko inne ulegnie zmianie. Będzie wymieniony dach, sufity, wszystkie instalacje, okna, podłogi, powiększona stołówka.
Projekt zakłada także kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół szkoły. Zostaną wyburzone znajdujące się obok budynku szkoły, komórki i magazyny, zaprojektowane zieleńce, ławki, miejsca, gdzie na powietrzu uczniowie będą mogli poczekać na rozpoczęcie lekcji. W ramach tego projektu w nowe pomoce dydaktyczne wyposażonych zostanie aż 8 pracowni przyrody i 5 pracowni matematycznych w szkołach podstawowych na terenie gminy Bodzechów. Po jego zakończeniu uczniowie wspólnie z nauczycielami dysponować będą naprawdę nowoczesną bazą dydaktyczną.
-Czekaliśmy z niecierpliwością na rozpoczęcie prac ? podkreśla Konrad Żelazowski, dyrektor Zespołu Szkół w Bodzechowie.  -Będziemy jedną z największych szkół w naszym powiecie, jest więc dla kogo modernizować bazę. Niezbędna jest wymiana instalacji. Najbardziej cieszymy się z planowanego poszerzenia stołówki i kuchni wraz z zapleczem kuchennym i magazynami, bowiem do tej pory były one dopuszczane przez sanepid do użytkowania warunkowo. Planowana jest też termomodernizacja obiektów szkoły, dzięki czemu będziemy mogli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Zmodernizowany budynek szkoły podstawowej otrzyma nową elewację. W Bodzechowie jest potrzebna szkoła otwarta na środowisko, która będzie organizować dla miejscowej młodzieży imprezy o charakterze kulturalnym, popularno -naukowym, prozdrowotnym i sportowym. Utrzymamy wszystkie dotychczasowe funkcje naszej palcówki.
baltowBałtów. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego ogłosił listę rankingową projektów, wstępnie wybranych do finansowania w ramach konkursu Osi Priorytetowej 7.4 RPO ? Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkolnej.
Wśród wybranych 21 propozycji z terenu całego województwa znalazł się wniosek Gminy Bałtów, dotyczący budowy i modernizacji budynku byłego Zespołu Szkół. Będzie on w przyszłości funkcjonował jako szkoła podstawowa z przedszkolem, dysponując pełnym zapleczem dydaktycznym, sportowym i socjalnym. Na ten cel w ramach działania 7.4 Gmina otrzyma prawie 3 mln zł. Całkowita wartość robót przewidziana jest na poziomie ok. 10 mln zł.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Miliony na poprawę bazy szkolnej

  • 9 czerwca 2017 at 16:27
    Permalink

    Oby wreszcie wyremontowali łazienki, zrobili szatnie szkolną, świetlicę. Bo tego brak.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *