Ostrowiec Świętokrzyski. Matura 2017 w „Chreptowiczu” i „THM”

Towarzyszyliśmy uczniom w egzaminie dojrzałości. Odwiedziliśmy ZS Nr 3, gdzie do matury przystąpiło ponad 160 uczniów z sześciu klas oraz II LO im. J. Chreptowicza, gdzie z pytaniami zmagało się 125 maturzystów.
P1220301Jak mówili nam młodzi ludzie, tegoroczna matura pisemna nie przysporzyła kłopotów. Spodziewali się czegoś trudniejszego. Większość z nich opuszczała salę z uśmiechem.
Jak zaznacza dyrektor liceum Sławomir Miszczuk, matura przebiega sprawnie. Młodzież opuszcza sale egzaminacyjne z zadowoleniem, co oznacza, że nie było trudności z egzaminacyjnymi zagadnieniami. To efekt trzyletniej, ciężkiej pracy uczniów i kadry nauczycielskiej.
DSCF6933O zadowoleniu młodzieży, mówił także dyrektor ZS Nr 3 popularnie nazywanym THM, Czesław Golis. Choć wiele zależy od tego, czy dany uczeń woli przedmioty ścisłe czy humanistyczne. Jeżeli spojrzymy na tablicę absolwentów ZS Nr 3 to są wśród nich są: prawnicy, lekarze, wojskowi, profesorowie nauk wszelakich.  Jednak najczęściej swoją dalszą naukę absolwenci THM wiążą z kierunkiem klasy, do której uczęszczali. Dlatego najczęściej wybierają kierunki: informatyczne, elektroniczne, ekonomiczne czy logistykę. Z reguły są to uczelnie poważne, jak Politechniki: Warszawska, Wrocławska, Świętokrzyska oraz Akademia Górniczo -Hutnicza.
Wyniki egzaminów maturzyści poznają już nocą 30 czerwca.
P1220297Patryk Malec II LO, IIIa: -Matura nie sprawiła mi trudności. Na języku polskim wybrałem rozprawkę: praca z pasji czy z obowiązku? Bardzo fajny temat, w którym można było się rozwinąć. Matematyka też nie była trudna. Jeśli ktoś solidnie pracował przez trzy lata, to dał sobie radę. Co będę robił po maturze? Mam pewne plany, jednak nie chcę zapeszać. Z pewnością będę robił to, co lubię. Tak często jest, że osoby nietuzinkowe odnoszą sukcesy, a nie przeciętne. Przede mną jeszcze inne egzaminy, więc na razie na tym chcę się skoncentrować. Jak poznam wyniki matury, pomyślę o wakacjach. Z pewnością będą pracowite. Miałem już przygodę z aktorstwem, więc pewnie będę dalej coś robił w tej dziedzinie. Niestety, swej przyszłości nie wiążę z Ostrowcem Świętokrzyskim, gdyż większe ośrodki dają większe szanse.
P1220299Magdalena Moskal II LO, IIIa: – -Wybrałam rozprawkę na języku polskim, tak jak chyba większość moich koleżanek i kolegów. Nie jestem humanistką, bardziej pasjonują mnie przedmioty ścisłe, stąd matematyka była dla mnie łatwa. Jestem finalistką wojewódzkiego etapu olimpiady innowacji technicznych. Obecnie czekam  na wyniki olimpiady centralnej. Dlatego też swoją przyszłość, po pomyślnie zdanych egzaminach, chcę związać z kierunkiem farmacji – analityki medycznej w Warszawie. Wakacje planuję pracowite. Chcę zarobić sobie na początek studiów, aby nieco odciążyć budżety domowy. Myślę, że uda mi się zrealizować swoje zamierzenia.
DSCF6930-Wybrałem temat numer jeden, ponieważ wydawał się dużo prostszy niż interpretacja wierszy -mówi Karol Krociak z klasy informatycznej. Wybierając ten temat odniosłem się do ?Pana Tadeusza? i ?Ludzi bezdomnych?. Matematyka wydawała się dość prosta, aż można powiedzieć za prosta. Łatwiejsza była niż na maturze próbnej. Będę jeszcze zdawał rozszerzoną matematykę, angielski i fizykę. Jakby się udało chciałbym studiować kierunek informatyczny. Może nie czysto informatyczny, ale powiązany z matematyką czy informatyką. Wybrałem Politechnikę Lubelską lub UMCS. Po skończonych studiach chciałbym wrócić do Ostrowca Świętokrzyskiego.
DSCF6931-Na języku polskim skupiłem się na temacie pierwszym -mówi Adrian Matyszczak z kl. informatycznej. Dla mnie praca jest raczej pasją. Sięgnąłem do ?Granicy? Zofii Nałkowskiej oraz do ?Zdążyć przed Panem Bogiem?, gdzie jest wywiad z Edelmanem. Matematyka była prosta. Zadania nie były skomplikowane. Większość było proste. Dłużej musiałem się zastanowić nad zadaniem z ostrosłupem i kątami w okręgu. Przede mną jeszcze matura z informatyki, angielskiego i fizyki. Chciałbym studiować informatykę: pisać software, jakieś programy, ewentualnie zajmować się bezpieczeństwem. Wybrałem Politechnikę Wrocławską albo Politechnikę Warszawską. Do Ostrowca Świętokrzyskiego raczej nie wrócę. Nie ma tutaj perspektyw pracy i nie ma za bardzo co w tym mieście robić.
DSCF6936-Pisałam temat pierwszy, w którym odniosłam się do ?Ludzi bezdomnych? i ?Dżumy? -mówi Paulina Zdonek z klasy logistycznej. Matematyka była dość ciężka i wymagająca. Największą trudność sprawiły mi zadania na dowód związane z geometrią i ostatnie zadanie z ostrosłupem. Przede mną angielski rozszerzony, geografia i ustny polski. Chciałabym studiować na Politechnice Świętokrzyskiej kierunek logistyka lub ten sam kierunek na Politechnice Rzeszowskiej. Chciałabym wrócić do Ostrowca pod warunkiem, że mi się powiedzie i znajdę tutaj pracę.
DSCF6937-Wybrałam temat ?Praca pasją czy obowiązek? -mówi Małgorzata Chuchała z kl. logistycznej. Chciałabym, aby to była praca z pasji. Jednak nie koniecznie wiem, że jest to możliwe na obecnym rynku. Wszyscy młodzi szukają pracy, która przynosi większe zarobki. To staje się ich stałym obowiązkiem. Sięgnęłam do ?Dżumy? i wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ?Pokolenie?. Matematyka dobrze mi poszła. Zadań zamkniętych jestem niemal  pewna. Otwartych już troszkę mniej. Nie były szczególnie trudne, ale zdarzało się, że nie wiedziałam co dalej robić. Najwięcej trudności sprawiło mi zadanie na dowodzenie i zadanie z okręgami, i jedno z funkcją. Będę zdawała jeszcze niemiecki, angielski i geografię. Zamierzam próbować się dostać na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na logistykę międzynarodową. Nie planuje wrócić do Ostrowca. Jadę najpierw do Niemiec do pracy, potem studia i raczej ciągnie mnie gdzieś za granicę.
A.Mroczek i J.Boleń

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Ostrowiec Świętokrzyski. Matura 2017 w „Chreptowiczu” i „THM”

  • 11 maja 2017 at 17:12
    Permalink

    żyję w Ostrowcu prawie 40 lat i nie wiedziałem, że zdaje się maturę tylko w THM i Chreptowiczu. Brawo Ostrowiecka. proponuje druk na perforowanym papierze.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *