Festiwal Naukowy E(x)plory

Młodzi Naukowcy i ich innowacyjne projekty badawcze oraz bogaty program warsztatów i pokazów naukowych to atrakcje Festiwalu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się z udziałem uczniów ostrowieckiego Technikum Nr 3, popularnego THM, 26 maja w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Gościem specjalnym Festiwalu będzie akcja społeczna ?LOTOS – Mistrzowie w pasach? w ramach której na pasjonatów nauki czekać będzie instruktaż zapinania pasów bezpieczeństwa oraz symulatory zderzeń, dachowania oraz wybuchu poduszki powietrznej.
Festiwal Naukowy E(x)plory zawita już po raz czwarty do województwa świętokrzyskiego. Od trzech lat gospodarzem wydarzenia jest Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu przy wsparciu Województwa Świętokrzyskiego.

ex
? Poprzez nasze festiwale promujemy naukę i zachęcamy młodzież do realizowania własnych projektów badawczych ? mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator wydarzenia.  ? Program Festiwalu jak co roku jest bogaty w ciekawe warsztaty i pokazy naukowe, jestem przekonana, że wszyscy pasjonaci nauki będą nimi usatysfakcjonowani. – Ciekawie zapowiada się także rywalizacja w regionalnym etapie Konkursu Naukowego E(x)plory, w której weźmie udział aż 31 projektów, z tego 4 z województwa świętokrzyskiego.
Konkurs Naukowy E(x)plory to największy w Polsce kierowany do młodzieży w wieku 13-20 lat konkurs, który pozwala zgłaszać projekty ze wszystkich dziedzin naukowych. W tym roku do konkursu zgłoszono blisko 160 projektów, 140 z nich uczestniczy w regionalnych etapach, które odbywają się w 5 miastach Polski (Szczecin, Wrocław, Warszawa, Toruń, Podzamcze k. Kielc). 26 maja podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu jury składające się z ekspertów naukowych i biznesowych z Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego wyłoni finalistów, którzy otrzymają akredytacje do krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory w dniach 18-21  października w Gdyni. Tam Młodzi Naukowcy będą walczyć o atrakcyjne nagrody: stypendia na rozwój projektu w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, możliwość reprezentacji Polski na prestiżowych konkursach naukowych zagranica oraz o nagrody specjalne fundowane przez partnerów konkursu (udział w programach stażowych i mentorskich).
Podczas Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu prezentacjom projektów konkursowych będzie towarzyszyć bogaty program pokazów i warsztatów naukowych, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. W programie m.in. pokazy mrożących krew w żyłach eksperymentów, warsztaty z iluzji optycznych, reakcji strącania osadów, chemicznej analizy barw, konstrukcji rakiet kosmicznych organizowane przez Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Smart Lab, Akademię Edukacji Kreatywnej.
Specjalną atrakcją festiwalu będzie inauguracja 4 edycji kampanii społecznej ?LOTOS – Mistrzowie w pasach? prowadzonej przez Krajową Radę Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. ?Mistrzowie w pasach? zainspirują młodzież do bezpiecznego zachowania podczas jazdy samochodem i kreacji mody na prawidłowe zapinanie pasów. Właśnie z Podzamcza wystartują pierwsi w tym roku ambasadorzy bezpiecznych podróży uświadomieni na stoisku kampanii LOTOS, jak PRAWIDŁOWO zapinać pasy i montować foteliki w pojazdach. Uczestnicy imprezy będą mieli szanse przeżyć w kontrolowanych warunkach zdarzenie drogowe dzięki trzem specjalnym symulatorom tj.: symulator zderzeń, symulator dachowania, symulator wybuchu poduszki powietrznej. Oprócz akcji instruktażowych zaplanowano inspiracyjne atrakcje edukacyjno-rozrywkowe.

image005

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *