Kolejne rzeźby uratowane

Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z Tej Bajki kontynuuje swą akcję ?Tyle sztuki w mieście?,  dzięki czemu udało się doprowadzić do odnowienia kolejnych rzeźb w przestrzeni miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego.
Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa nadała nowego blasku neoplastycystycznym kółkom znajdującym się przy ul. Sienkiewicza w okolicy ?dziadka? (pierwszego 11-piętrowego wieżowca w mieście). Odnowiona została równiez ?kurka? stojąca między wieżowcami przy ul. Polnej.
-Wszystko zaczęło się przed kilkoma laty i świetnie jeśli całe przedsięwzięcie nabrało takiego wymiaru -mówi Wojciech Mazan, z ?Nie z Tej Bajki?. Nasza rola, jako stowarzyszenia, jest czysto uświadamiająca, że takie obiekty w przestrzeni miejskiej są i trzeba o nie zadbać.

kogut
Obecnie na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego jest czterdzieści rzeźb, z których już kilka dzięki akcji ?Nie z Tej Bajki? zostało uratowanych.
-Szkoda, że zniknęły już charakterystyczne mozaiki, ale pozostał jeden bardzo ważny mural na szkole muzycznej, który też odnowimy w tym, bądź przyszłym roku -mówi Wojciech Mazan.
Każde odnowienie rzeźby łączy się z próbą poznania jej historii. I tak w przypadku ?kółek? z ulicy Sienkiewicza jest przypuszczenie, iż są one plagiatem rzeźby autorstwa Juliusza Woźniaka, jaką w 1965 r. wykonał w Elblągu.
-Warto przy okazji tej rzeźby wspomnieć, że Elbląg był pierwszym miastem w powojennej Polsce, w którym zastosowano eksperyment współpracy rzeźbiarzy z przemysłem w takiej skali -mówi Wojciech Mazan. I należy podkreślić, że nie jest to żaden ?socrealizm?, a z takim określeniem często się spotykam rozmawiając o rzeźbach ostrowieckich.
Aspekt wspólnego wysiłku robotnika i artysty odwołuje ten eksperyment do tradycji Pierwszej Awangardy, z jej postulatami społecznego i powszechnego udziału w tworzeniu.
Stowarzyszenie Nie z Tej Bajki planuje wydać mapę, bądź przewodnik po rzeźbach z przestrzeni miejskiej Ostrowca Świętokrzyskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *