Wkrótce pod Łysą Górą zapłoną po raz 51. słynne Dymarki. Będzie się działo…

Organizacja tegorocznych Dymarek  wyznaczona  została w dniach od 12 do 13 sierpnia. Dymarki w tym roku odbędą się na terenie Centrum Kulturowo ? Archeologicznego ? prezentacje wytopu żelaza wraz z rekonstrukcją okresu rzymskiego przygotowana przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Organizatorami wydarzenia oprócz Gminy Nowa Słupia będzie Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatu Kieleckiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego i Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża. W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele Stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną. Są to min. Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati z Łodzi, Hastingowie z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec oraz wielu indywidualnych prezenterów. Prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane dużym korowodem z udziałem uczestników projektu z Rynku w Nowej Słupi do CK-A w dniu 11 sierpnia o godzinie 21.00.

13727-1 plakatBarwny korowód z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego  zostanie zainicjowany przez władze województwa i gminy. Inscenizacja będzie posiadała charakter uroczystego rozniecenia i przekazania ognia uczestnikom projektu ?W kręgu żelaza?. Wszyscy rekonstruktorzy następnie przemaszerują z pochodniami z Rynku w Nowej Słupi na teren Centrum Kulturowo ? Archeologicznego. Tego samego dnia odbędzie się na terenie amfiteatru koncert muzyczny w wykonaniu Studium Instrumentów Etnicznych oraz zespołu Percival Schuttenbach, który wystąpi z oprawionym w multimedialne i świetlne show oraz tancerzami teatru AVATAR koncertem pt ?Wild Hunt Live?. Realizacja działania będzie elementem widowiska historycznego pn? W kręgu żelaza? W dniach 12-13 sierpnia w ramach w/w projektu zostanie zaprezentowane na terenie CK-A wiele działań, dla których główne tło stanowiły będą prezentacje ? próby rekonstrukcji procesu wytopu żelaza starożytną metodą, prowadzone niezależnie przez kilku eksperymentatorów. Wśród ciekawszych elementów widowiska historycznego ?W kręgu żelaza? będą również min. ceremonia ślubna legionisty z barbarzynką, pokazy łucznictwa konnego, ceremonia pogrzebu wodza zakończona biesiadą, manewry wojsk i wiele innych.
Tegoroczne Dymarki zostaną poprzedzone jak w roku ubiegłym Dymarkowymi Biegami Górskimi, które zaplanowane zostały w dniach 5-6 sierpnia. Będą to:
a)  Bieg Emeryka ? 5 km ? na trasie Huta Szklana ? Święty Krzyż ? Nowa Słupia
b) Dycha Hutnika ? 10 km ? na trasie Nowa Słupia ? Święty Krzyż ? Trzcianka ? Nowa Słupia
c) Pół maraton Gór Świętokrzyskich ? 21,5 km ? na trasie Witosławice ? Nowa Słupia
Oczywiście podczas 51. Edycji Dymarek nie zabraknie popularyzacji rodzimej kultury ludowej. Podczas Dymarek odbędzie się Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem 100 podmiotów z województwa świętokrzyskiego (soliści, KGW, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele), dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Nie zabraknie gwiazd muzyki pop, dla których powstanie tradycyjnie duża scena pod lasem. Podczas 51. Dymarek wystąpią min. Golec uOrkiestra, Horpyna , Jędrusie, zespoły disco polo MIG, Czadoman, EGO.
Przysmaki regionalnej kuchni, lunapark dla najmłodszych, historyczna gra terenowa ? quiz historyczny dla najmłodszych będą dopełnieniem i możliwością miłego spędzenia wolnego czasu w dniach 12-13 sierpnia u podnóża Łysej Góry podczas 51. Dymarek w Nowej Słupi.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *