„Panie starosto, niech pan nie przeszkadza…”

Kiedy wydawało się, że niebawem za sprawą reaktywowanych otwartych basenów znajdziemy antidotum na upalne dni w Ostrowcu Świętokrzyskim, przyszedł feralny wtorek.
Dzień później na konferencji prasowej wiceprezydent Marzena Dębniak odczytała oświadczenie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie wstrzymanego remontu otwartych basenów na Rawszczyźnie.
?Na skutek osobistej interwencji starosty pana Zbigniewa Dudy, 18 lipca Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał prace remontowe na otwartych basenach przy Pływalni ?Rawszczyzna? – mówiła wiceprezydent.
Trwają obecnie uzgodnienia formalno ? prawne. Oznacza to, że w tym roku najprawdopodobniej nasi mieszkańcy nie będą mogli skorzystać z otwartych basenów. A szkoda, bo zapowiada się upalne lato.
Na oświadczenie zareagował też oświadczeniem starosta Zbigniew Duda m.in. stwierdzając, że ?w sprawie tej wypowiedzi będę dochodził swoich praw w sądzie?. Nie znalazło się w nim jednak ani pół zdania, że przyznaje, iż to ważna inwestycja dla miasta i że starostwo robiło dotychczas wszystko, w granicach prawa, aby maksymalnie skrócić procedurę wydawania pozwoleń na upragnioną przez ostrowczan inwestycję.
Z kolei podczas piątkowej sesji ujawniono notatkę służbową, która była podstawą do wydania takiego, a nie innego oświadczenia przez Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-W dniu dzisiejszym zostałem poproszony do Starosty Powiatowego, gdzie zostałem w obecności Sekretarza powiadomiony przez Starostę Powiatowego o robotach budowlanych na nieczynnych basenach (?) – odczytywała notatkę Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wiceprezydent Marzena Dębniak.
Według tej notatki Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego został powiadomiony też o tym, że zgłoszenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski, dotyczące remontu dwóch basenów, zakończyło się decyzją wyrażającą sprzeciw na wykonanie tych robót.
Tu leży bowiem, jak się wydaje, podstawa problemu, gdyż Gmina Ostrowiec Świętokrzyski, a dokładniej wykonawca, bowiem proces jest realizowany w procedurze ?Zaprojektuj i wybuduj?, od końca maja nie mógł sprostać procedurze wydawania pozwolenia. Dziwni nas to, że z biurokratyczną barierą nie był w stanie poradzić sobie projektant jednej z czołowych pracowni architektonicznych w kraju, który zaproponował, taki, a nie inny, program funkcjonalno -użytkowy, zawierający procedurę postępowań ani specjalistyczna firma budowlana, dla której wznoszenie takich basenów to chleb powszedni.
Architekt Krzysztof Popiński w rozmowie z redakcją odmówił komentarza, bo jak przyznał: ?Czym mniej będzie komentarzy, to sytuację będzie można szybciej rozwiązać?.
Nieco bardziej rozmowny był reprezentant firmy, która realizuje  całe przedsięwzięcie.
-Musieliśmy wstrzymać pracę, bo tak nakazał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, jednak jesteśmy całą realizację gotowi, jak najszybciej doprowadzić do szczęśliwego finału dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy wiem, że na tę inwestycję czekają – mówi Władysław Sobiech, prezes firmy, która reaktywuje baseny na Rawszczyźnie. Mogę przyznać, że jeden basem mógł być oddany do użytku w minionym tygodniu, bo była szansa, żeby nalewać już do niego wodę. Niestety, teraz zależy wszystko od procedur.
Zdaniem wykonawcy wszelkie prace można było wykonać na zgłoszenie, tak jak wskazywał autor koncepcji.
-Uzupełnienia do starostwa w imieniu inwestora nanosiliśmy, czy można mówić o tym, że procedury się przeciągały, to nie mnie oceniać – słyszymy.
Podczas piątkowej sesji ostrowieccy radni miejscy, z inspiracji przewodniczącej Rady Miasta, Ireny Rendudy ?Dudek, przygotowali apel, będący po trosze pokłosiem tego co stało się wokół basenowej inwestycji.
sd1Czytamy w nim: ?My, radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, wspierając działania na rzecz lokalnej społeczności podejmowane przez prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego apelujemy do starosty ostrowieckiego aby nie przeszkadzał w naszych inicjatywach. Jeżeli nie chce Pan pomagać i nie chce przyjąć oferowanej przez nas pomocy niech Pan po prostu nie przeszkadza. Przypominamy i z całą mocą podkreślamy, że nadrzędnym celem samorządowców jest służba mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego oraz powiatu ostrowieckiego. Panie Starosto, proszę to wreszcie zrozumieć?.
Pod apelem podpisało się 15 radnych, dwóch: Artur Głąb oraz Jerzy Wrona nie złożyli podpisu.

-Otwarte baseny to nie inwestycja  prezydenta Jarosława Górczyńskiego, to inwestycja tysięcy mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Rawkę Od Nowa i tak zbudujemy! – mówił z kolei podczas sesji prezydent Jarosław Górczyński. Niesmak całej sytuacji potęgują nieoficjalne głosy docierające do nas od osób, które twierdzą, iż ?nie ważne kto inwestuje, ważne kto wydaje pozwolenia?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *