Święto twórców porcelany (zdjęcia)

W miniony weekend pracownicy Polskich Fabryk Porcelany ?Ćmielów? i ?Chodzież? S.A. obchodzili uroczyście swoje święto.
Dzień ceramika rozpoczął się w sobotę spotkaniem w Restauracji Gościna w Smykowie, gdzie liczna gruba jubilatów z rąk dyrektora zakładu Piotra Suswała otrzymała wyróżnienia i upominki za długoletnią pracę. Dostojnych jubilatów, pracowników zakładu oraz gości powitał przewodniczący komisji zakładowej NSZZ ?Solidarność? Mirosław Rogoziński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ks. proboszcz Czesław Gumieniak, księża wikariusze Tomasz Zdyb i ks. Tomasz Zych, starosta powiatu ostrowieckiego Zbigniew Duda, burmistrz Ćmielowa Jan Kuśmierz. Przewodniczący podkreślił także zaangażowanie w organizację święta ceramików prezesa SKOK Z. Chmielewskiego, Bogumiła Krzyszczaka.
W uroczystości udział wzięli również związkowcy. O ogromnej roli, jaką odgrywają pracownicy zakładu, mówił dyrektor Piotr Suswał. Dyrektor złożył podziękowania pracownikom za wykonywaną z dużą dokładnością w większości rękodzielniczą pracę. Podkreślił, że talent i praca rąk ceramików daje wyrobom zakładu niepowtarzalną formę. Wytwory fabryki stają się przez to przedmiotami z duszą.

Wyróżnieni jubilaci Polskich Fabryk Porcelany ?Ćmielów? i ?Chodzież?: 40 LAT w fabryce przepracowali: Krystyna Gołębiowska, Teresa Piwowarek, Maria Czajka, Danuta Bedla, Magdalena Młynarczyk, Maria Stępień, Andrzej Kądziela, Jadwiga Gaik. 35 LAT stażu pracy w zakładzie mają: Krystyna Kaczmarczyk, Andrzej Szymczyk, Barbara Bera, Beata Waniek, Zbigniew Staworzyński, Małgorzata Kaca. Z fabryką od 30 LAT są związani: Andrzej Adrian, Zbigniew Foremniak, Anida Pietrzyk, Leokadia Stępień, Ewa Chadała, Ewa, Renata Pawlaczyk, Urszula Kubacka, Paweł Kaca. Od 25 LAT w fabryce pracują: Jolanta Gaik, Edward Karaś, Joanna Rużalska, Alina Bochniak, Krystyna Kozłowska. 20 LAT w zakładzie pracują: Waldemar Skowron, Elżbieta Lis, Aneta Zielińska, Maciej Bańcer.

-Ćmielowska porcelany jest znana w Europie od XVIII wieku, zawsze to była najwyższa jakość, zawsze pracowali tutaj najlepsi pracownicy- mówi starosta ostrowiecki Z. Duda. Tak było 200 lat temu i tak jest teraz. Gratuluję wam doskonałej pracy i dziękuję za to, że to wy rozsławiacie naszą porcelanę na całym świecie.
Do życzeń dołączył się także burmistrz J. Kuśmierz, który zapewnił pełną współpracę z zakładem.
– Ćmielów bez porcelany nie mógłby istnieć – mówi J. Kuśmierz. Wasza praca to małe i duże dzieła sztuki i za to wam dziękuję.
Burmistrz podkreślił także powrót do wspólnej organizacji gminy i zakładu Dnia Ceramika w formie festynu.
Dalsza część obchodów Dnia Ceramika miała miejsce w niedzielę na stadionie leśnym. Festyn rozpoczął się występem grupy ?Tacy Sami?, która wykonała covery Lady Pank. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał zarząd zakładu i burmistrz gminy. Muzycznie festyn wspaniale uświetnił polsko- włoski duet Halina Benedyk i Marco Antonelli. Na stadionie rozbrzmiały wielkie przeboje: ?Frontiera?, ?Ci sara? czy ?Felicita?. Występ dała mieszkanka Ćmielowa I wicemiss Supertalent of the World 2017 Roksana Oraniec. Na najmłodszych czekały urządzenia dmuchane. Wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem Miraż Mst. Imprezą towarzyszącą był piknik owocowo-warzywny zorganizowany przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą.
Głównymi organizatorami festynu był Dom Kultury w Ćmielowie oraz Polskie Fabryki Porcelany ?Ćmielów? i ? Chodzież?. Patronat medialny objęła ?Gazeta Ostrowiecka?.

115DSCF8180DSCF8186DSCF8187DSCF8191DSCF8192DSCF8195DSCF8197DSCF8199DSCF8208DSCF8211DSCF8212DSCF8213DSCF8214

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *