Od bałtowskiego ORW Festival rozpoczął się cykl festiwali w naszym powiecie. Niestety nie zaprezentujemy Państwu relacji z tego wydarzenia, bowiem organizator odmawia nam udzielenia akredytacji. Cóż? Będziemy na pewno na wszystkich innych, gdzie cechą wspólną będzie wspaniałą zabawa przy ulubionej muzyce. W tym roku ciekawie zapowiada się „Wielki Ogień” świętujący „osiemnastkę”, Paweł Bajerczak & co. dopiął line up składający się z 43 składów na „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”, a zupełną nowością, która winna być bardzo interesująca jest folkowy „Folkcase”. Zapraszamy.
Folkcase 2025 to nowy festiwal folkowy w Ostrowcu!
W sobotę, 5 lipca 2025 roku, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin odbędzie się pierwsza edycja nowego wydarzenia plenerowego – Folkcase 2025 – tradycja spotyka nowoczesność. To jednodniowy festiwal muzyki folkowej i folk-fusion, w którym spotkają się młodzi wykonawcy z całej Polski, lokalni twórcy, rzemieślnicy oraz mieszkańcy regionu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Folkcase 2025 potrwa od 14:00 do 22:00 i będzie łączyć koncerty z otwartymi strefami tematycznymi – gastronomiczną, wystawienniczą i dziecięcą. Centralnym punktem programu jest showcase młodych artystów folkowych, którzy zostali wybrani w drodze ogólnopolskiego naboru. Zespoły nie tylko wystąpią na profesjonalnej scenie, ale też otrzymają gwarantowane nagrody pieniężne oraz zawalczą o nagrody rozwojowe – m.in. sesję nagraniową, koncert klubowy czy profesjonalną sesję zdjęciową.
– Tworzymy wyjątkową formułę dla młodych zespołów – nie każemy im rywalizować o występ, tylko od razu gwarantujemy im nagrodę za udział – mówi Zuza Wiśniewska, inicjatorka i współorganizatorka wydarzenia. – To forma wsparcia, którą sama chciałabym dostać jako debiutująca artystka. Zależy nam na tym, by Folkcase był przestrzenią dla talentów, które często nie mają środków, by pokazać się szerzej.
Wieczorem, o godz. 20:30, na scenie głównej wystąpi Karolina Lizer z Folk Orkiestrą – laureatka głównej nagrody KFPP Opole 2022 i jedna z najbardziej wyrazistych i docenianych artystek nowej sceny folkowej. Jej koncert poprzedzi pięć showcase’owych występów, które będą odbywać się od 14 do 19.
– Po latach współorganizowania wydarzeń dla innych artystów, przyszedł czas na coś własnego. Folkcase to miejsce spotkań, wymiany i wspólnego świętowania – nie tylko muzyki, ale też lokalnego rzemiosła i kultury – podkreśla Bartłomiej Dybiec, producent wydarzenia i twórca Studia Kreatywnego „wieczorem”.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie również strefa wystawiennicza (ceramika, rękodzieło, sztuka wizualna), strefa gastronomiczna z widokiem na scenę oraz strefa dziecięca z animacjami i atrakcjami dla najmłodszych.
Folkcase 2025 - 5 lipca 2025 (sobota)- Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin, Ostrowiec Świętokrzyski: 14:30 - Oficjalne otwarcie, 14:40 - Występ gościa specjalnego, 15:00 - Koncert: Kruczy Sen, 16:00 - Koncert: Przedwieczór, 17:00 - Koncert: Fletnie Panie, 18:00 - Koncert: Vidana,19:00 - Koncert: Chrust, 20:00 - Przyznanie nagród uczestnikom showcase, 20:30 - Koncert gwiazdy wieczoru: Karolina Lizer i Jej Folk Orkiestra
Wielki Ogień odsłania wszystkie karty. Znamy zespoły konkursowe
Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz legendarna fundacja SBB to największe gwiazdy XVIII edycji Festiwalu Bluesowo- Rockowego „Wielki Ogień” im. Miry Kubasińskiej, jaki odbędzie się 11-13 lipca br na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury. W minionym tygodniu, organizator, czyli MCK, podał listę zespołów, jakie zagrają w ramach konkursu o nagrody o łącznej puli 25 tys. zł. W tym gronie znaleźli się: The Menti, Merdu, Freak, Viśniewska, M2R, Stonage Full Of The Sun, Kilka Czułości, Jola Yolka Tubielewicz z Zespołem, Tom Pigment, Odlot, Waterside, Kruczy Sen, Novela, Trakstone, Temat Rzeka oraz Complane.
„Wielki Ogień” rozpocznie się w piątek 11 lipca br od godz.18 kiedy to na scenie zaprezentują się ubiegłoroczni laureaci- grupy „Lady Bird” i „Tabula Rasa”. Na godz. 20.30 zaplanowano początek koncertu zespołu SBB (Silesian Blues Band, a później Szukaj, Burz, Buduj) - to ikoniczny przedstawiciel rocka progresywnego, który zrewolucjonizował polską scenę muzyczną. Wg. krytyków muzycznych grupa SBB wybrana została najlepszym zespołem muzycznym ostatniego 50-lecia w Polsce.
Sobota zacznie się od zmagań konkursowych 19 wystąpi „Gar Wolanda”, których pamiętamy sprzed roku. O godz.20.30 sceną zawładnie Krzysztof Cugowski świętujący jubileusz 55-lecia na scenie wraz z Zespołem Mistrzów. Przed niespełna rokiem artysta wydał autorską płytę pt. ”Wiek to tylko liczba" oraz biografię "Śpiewanie mnie nie męczy", wywiad-rzeka przeprowadzony przez Marka Sierockiego. Niedziela na „Wielkim Ogniu” to konkursowe granie od godz. 14, koncert laureatów od godz.18 i na finał o godz.20.30 „BOOGIE BOYS”, czyli kwartet muzyczny wykonujący utwory w stylu boogie woogie, z domieszką czarnego bluesa.
Przypomnijmy, że „Wielkim Ogień” uzyskał wsparcie z Narodowego Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.
18-20 lipca br. kamieniołomem Doły Opacie znów zawładnie punk rock
Przed nami „Festiwal Pieśni Zbuntowanej”, który 18-20 lipca br. odbędzie się w Kamieniołomie Doły Opacie. Publiczność i zespoły tworzą wspaniały klimat o czym przekonaliśmy się przed rokiem będąc na imprezie. To co punkowe wydarzeni cechuje to: swobodą, miłością, muzyką, wodą w rzece, promieniami słońca na twarzy czy kroplą deszczu. W tym roku impreza wyminie się z „Wielkim Ogniem”, aby fani mieli okazję na delektowali się festiwalowymi klimatami przez dwa kolejne weekendy.
- Nie chcieliśmy, aby nadal były obecne głosy, ze staramy się dzielić publikę obu wydarzeń- przyznaje organizator Paweł Bajerczak. Może zbiór wspólni nie jest duży, ale zawsze był i odciągał od jednego, czy drugiego eventu. Liczę, że w tym roku publiczność z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic dopisze. Weszliśmy przez to w termin jarocińskiego festiwalu.
Jak zapewnia Paweł Bajerczak najlepszym rozwiązaniem w przypadku lokalnych odbiorców teraz będzie zakup biletu w dniu wydarzenia, bowiem np. karnet trzydniowy kosztuje obecnie 150 zł.
- W tym roku zaczęliśmy wcześniej przesłuchania wykonawców, którzy chcą brać udział w części konkursowej – słyszymy. Nie spodziewałem się, że będzie ich tak dużo, co nas bardzo cieszy. Przyznam, ze samych „metalowych” zespołów zgłosiło się tak dużo, że można by było zorganizować 2-3 dniowy festiwal. Przyjęło się, że jednak odwiedza nas głównie punkowa publiczność, to na tym gatunku się skupiliśmy, ale uważam, że i tak cechuje nas duża różnorodność muzyczna.
W tym roku wydarzenie zdominują jubileusze: 20-lecie Na Zewnątrz, 35-lecie Azotox, 10- lecie Contrapunk, czy 40-lecie Ivo Partizan.
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
Wiedzą jak uciszyć ludzi. Może zafundują nam kolejną obniżkę płac?? a później wróci wszystko do normy. Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią. Ludzie są już zmęczeni brakiem odpowiednich podwyżek w stosunku do bardzo ciężkich warunków pracy.
Hutnik
10:02, 2025-07-02
Ostrowiecka Akademia Nauk Stosowanych wysoko w rankingu
Marysiu nie obrywaj mu uszu póki wode nośi. Jesli już powstał sparing na mędrkowanie to się dołącze. Wiadomo że nauka to potęgi klucz, który dzięki zdobytej wiedzy otwierać może wiele dżwi. Własnym kluczem. Tu nie ma nad czym dyskutować. To oczywistość. Jednak do nauki oprócz czystej wiedzy i umiejętności jej stosowania i rozwijania, podczas nauczania, w tle, załącza się silniki róznego rodzaju. Silniki ekonomiczne, propagandowe, wychowawcze, świadomościowe, emocjonalne, czy nawet taki który można nazwać pralnią mózgów. Obecnie filozofia bardziej przypomina fiziologie. I nie mam tu na myśli sprawności umysłowej, czy jej doskonalenie. To jest dość spory problem, bo bardziej przypomina programowanie spodziewanych zachowań, niż próbe nauczenia, zrozumienia zachodzących procesów, nie mówiąc o tworzeniu czegokolwiek bez zgody i wiedzy ,,Wielkiego Brata". Chodzi tu przedewszystkim o sprawną siłą roboczą oczywiście. Nikt teaz nie będzie siedział nad brzegiem morza zastanawiając sie dla czego morze się buja, czy przesypywał piasek z kupki na kupke, wzorem z Syzyfa, bo to jest jasne wszystkim już w wieku przedszkolnym. Każdy chyba będac na plaży budował kiedyś zamki z piasku. Lub przynajmniej stawiał babki w piaskownicy. Czy lepił bałwana, bo bałwan to dobry szybki przykład wysiłku tworzenia i przemijania. Bez względu, czy da się odzyskać marchewke, czy nie. Choć recykling to ważny punkt w tworzeniu nowego porządku świata. Jednak zbyt praktyczne tworzenie sobie kadr powoduje tworzenie zamkniętych umysłowo grup społecznych, jak homosowietikus, korpo, czy innych pędnoków prowadzących do obłąkańczej gonitwy za króliczkiem. To bardziej hodowla niż nauczanie. I tu nasuwa się pytanie. Co się stanie, gdy w efekcie tego zabraknie nam w końcu; jasno, racjonalnie, zachowawczo, trzeźwo i ze zrozumieniem tego świata myślących społeczeństw. Konieczenych do tworzenia nowego zrównoważonego życia na tej wyczerpanej planecie. Życie, już jest racjonowane i umieszczające ludzi w torowiskach bez przyszłości. Kariera myszki w klatce. Pozwole sobie przypomnieć słowa Gorkiego, opisującego ówczesne społeczeństwo,nie tak hohoho lat temu, fragment- ,,maszyny wyssaly z ludzkich mięsni tyle sił ile im było potrzeba" - zdaje się że wciąż są aktualne. Z tą teraz obecnie cywilizacyjną różnicą, bo teraz wysysają, wyjaławiają dusze. Chorobliwa rządza wielkości, wyścig szczurów w którym nikt nie może liczyć na wygraną, pęd na ściane bez miękkiej na niej gąbki. Szczególnie dotyczyto wielkich tego świata, ich ,,jazda" jest coraz bardziej obłąkańcza i rządająca od maluczkich bezwzględnego podporządkowania się Ich wizjom, rególacjom i planom na jeszcze bardziej restrykcyjny porządek tego świata. Aby maluczkich, mieć pod bezwzgledną kontrolą. Finansową, mentalną i świadomościową. Już nie religjie, a cctv i kamera w Twoim telefonie, czy lokalizacja pilnuje poprawności twoich zachowań. Coraz mniej już wynika z Twojej własnej woli. Ktoś, za nas układa nam nasze klepki. I tak też tą drogą podąża metodyka nauczania. Tu nie chodzi o to żebyś się czegoś nauczył i coś osiągnął. Tu chodzi o to, żeby się dało wykorzystać Twoją wiedze, maksymalnie niskim kosztem. Jednoczesnie udrutowując Cię w zobowiązaniach. Odbierając Ci .., urzyje tu slowa które jest już obecnie tylko historycznym sloganem, wolność. Czyli świat nakazów i zakazów, krócej, wązki korytarz prawilnego myślenia. Jest to, jak by na to nie patrzeć, jakaś forma ochrony zasobów planety. E-świat, twój nowy świat. Ale czy aby napewno twój? Czy czeka nas pónocno koreański styl życia?
Nauczka
17:58, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz