Dzień Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowcu Świętokrzyskim

Święto Wojska Polskiego w Ostrowcu Św. rozpocznie się dziś o godz. 9.15 złożeniem przez prezydenta miasta wieńca pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. O 10.30 w kolegiacie p.w. św. Michała Archanioła odbędzie się msza święta, po której – o 12.00 – nastąpi przemarsz na cmentarz przy ulicy Denkowskiej pod obelisk upamiętniający uczniów gimnazjum im. J.Chreptowicza, poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920. Tam prezydent i zaproszeni goście wygłoszą okolicznościowe przemówienia, złożą wieńce i wiązanki kwiatów, a orkiestra dęta wykona wiązankę utworów patriotycznych.

15 sierpnia został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Znaczenie bitwy było tak duże, że wydarzenie to zaczęto nazywać Cudem nad Wisłą i zaczęto obchodzić jako Święto Wojska Polskiego co roku 15 sierpnia.

15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzi się też jedno z najważniejszych świąt maryjnych: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Uroczystości odbywające się tego dnia w katolickich świątyniach wiążą się z dogmatem o Wniebowzięciu NMP. Według niektórych tradycji zaśnięcie NMP miało dokonać się ok. 45 r. na Górze Syjon. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu, gdzie zakończyła swe ziemskie życie. Jeszcze inne przekazy mówią o tym, że w dzień zaśnięcia Najświętszej Marii Panny zjechali się apostołowie z oddalonych krańców ziemi, by pochować jej ciało u podnóża Góry Oliwnej. Tomasz, którego nie było przy Zaśnięciu Marii, poprosił o otworzenie jej grobu. Gdy odsunięto kamień, okazało się, że grobowiec jest pusty i leżą w nim tylko pachnące lilie i wianki kwiatowe. Dalekim echem tej opowieści jest święcenie w dzień Wniebowzięcia kwiatów i ziół. Dawniej bardzo popularnym obrzędem było błogosławienie wiązanek kwiatów, które następnie pozostawione wśród upraw miały zapewnić pomyślne żniwa w nadchodzącym lecie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *