Eksperyment w wiosce neolitycznej się udał

W miniony weekend pradziejowa wioska neolityczna w Rezerwacie ?Krzemionki? stała się miejscem badań, dokumentacji, zapisu i wymiany doświadczeń metalurgów i archeologów, którzy odtwarzali i badali proces przeobrażania się skały w metal. 3
Specjalny pokaz odbył się pod kierownictwem naszego archeologa Grzegorza Kończyka, a także archeologów z Krakowa na czele z Łukaszem Majchrzakiem.
-Nasz eksperymentalny pokaz, to kolejna, dodam udana, próba uzyskania miedzi z malachitu ? mówi Grzegorz Kończyk. -Stefan Łęczycki opisując początki metalurgii i górnictwa stwierdził, że metalurgia miedzi zrodziła się w Anatolii, w IX tysiącleciu p.n.e. Rudami miedzi były wówczas malachit, azuryt oraz chalkantyt. Nasz eksperyment pokazuje jak przy użyciu prostych metod ten proces mógł przebiegać. Malachit, w postaci bryłek lub sproszkowany, pod wpływem gazów redukujących, w tym wypadku tlenków węgla, w ciągu kilku minut przeobraża się w metaliczną postać miedzi. Eksperyment potwierdza, iż na początku neolitu, w ten sposób można było pozyskiwać miedź.

????????????????????????????????????

Jak się dowiedzieliśmy, próżno jednak poszukiwać na naszym terenie takich stanowisk z okresu neolitu. Oczywiście, z braku takich minerałów, jak chociażby wspomniany malachit. Nasi archeolodzy podkreślają, że swój proces, eksperyment, z powodzeniem od roku powtarzają, zarówno na Dymarkach Świętokrzyskich, jak i teraz na Krzemionkach, zawsze uzyskując miedź wysokiej czystości chemicznej.
-We współpracy z archeologami z Krakowa chcielibyśmy jeszcze bardziej ożywić wioskę neolityczną tak, aby pokazy i eksperymenty archeologiczne mogły przyciągać nie tylko turystów, ale i edukować młodych i żadnych wrażeń naukowych uczniów ? wyjaśnia Grzegorz Kończyk.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *