Uwaga na fałszywych pracowników wodociągów!

W dniu 19 września 2017 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim zostały okradzione dwie starsze osoby.
-Przed południem do mieszkania 81?latki zapukali dwaj mężczyźni  podający się za pracowników wodociągów ?mówi kom. Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pod pretekstem sprawdzenia ciśnienia wody w kranach weszli do mieszkania, po czym wykorzystując chwilową nieuwagę kobiety skradli z szuflady w kredensie złotą biżuterię o wartości 800 złotych oraz 20 złotych w gotówce. Kiedy wyszli pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona.
Z ustaleń Policji wynika, iż kilkanaście minut później, na sąsiedniej ulicy, ci sami mężczyźni w podobny sposób okradli 86-latka.  Mężczyzna stracił pieniądze w kwocie 400 złotych.
Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wkupić się w łaski domowników. Podają się za pracowników instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzącym się pozytywnie.  Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie. Ale nie mają skrupułów, mogą zagarnąć wszystkie oszczędności. Działając metodą tzw. ?na wnuczka?, ?inkasenta?, ?pracownika opieki społecznej? czy ?pracownika wodociągów?, a nawet ?policjanta? oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie.
Apelujemy o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą, bądź telefonują, podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.
Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad: nie wpuszczajmy nieznanej osoby do swojego domu; nigdy nie pokazujmy zawartości swojego portfela osobie nieznanej; jeśli mamy wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikujmy czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotujmy dane lub zadzwoń na Policję; nigdy nie pokazujmy nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujemy wartościowe rzeczy; jeśli przez telefon rozmawiamy z osobą podającą się za krewnego sprawdźmy, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *