Zbigniew Duda: Mamy pieniądze na nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy!

W Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podpisał z dyrektorami czterech świętokrzyskich szpitali w Ostrowcu Świętokrzyskim, Końskich,  Skarżysku ?Kamiennej i Staszowie umowy na dofinansowanie rozbudowy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Resort zdrowia z puli Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko nasze lecznice wesprze kwotą 17 mln zł, z których najwięcej, bo 5,9 mln zł trafi do ZOZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nasz szpital, jak już informowaliśmy, wybuduje nowy budynek SOR za 10,2 mln zł.

Minister Marek Tombarkiewicz podkreśla, że takie inwestycje, jak w ostrowieckim szpitalu mają podnieść przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Pochwalił dyrektora ostrowieckiej lecznicy za złożenie dobrego wniosku. Wysoka alokacja środków w województwie świętokrzyskim była możliwa właśnie dzięki aktywności sterników lecznic i władz samorządowych. – System  ratownictwa medycznego w województwie rozwija się i jestem z tego bardzo zadowolony ? dodał wiceminister Tombarkiewicz.

Wojewoda Agata Wojtyszek zauważyła, że wsparcie uzyskało także centrum urazowe w Kielcach, a niedługo podpisana zostanie umowa na centrum urazowe dla dzieci. W spotkaniu w urzędzie wojewódzkim wzięli także udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że zaprojektowany obiekt na terenie szpitala ostrowieckiego będzie praktycznie nowym Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. W każdym szpitalu SOR, to główny nerw placówek zdrowotnych.

1

Dyrektor szpitala ostrowieckiego Rafał Lipiec mówi, że każdy pacjent szpitala swój pierwszy kontakt ma właśnie na SOR i na nim buduje opinię o poziomie usług medycznych. Na SOR w Ostrowcu Świętokrzyskim dziennie trafia około 150 pacjentów z terenu powiatu ostrowieckiego.

Starosta ostrowiecki Zbigniew Duda jest przekonany, że budowa nowego pawilonu SOR rozwiąże problem przywożenia na SOR osób nietrzeźwych. Inwestycja ma zapewnić większy komfort dla pacjentów, nowe poradnie specjalistyczne, sprawną komunikację z pozostałymi oddziałami i poradniami szpitala, zwiększoną ilość gabinetów konsultacyjnych oraz nową, wielostanowiskową sala obserwacyjną i trzy nowe stanowiska wstępnej intensywnej terapii.

-Pawilon zostanie wybudowany na wewnętrznym dziedzińcu szpitalnym ? mówi starosta. -Będzie parterowym budynkiem o wysokości 6 metrów i o powierzchni blisko 1200 metrów kwadratowych. Zostanie połączony z budynkiem szpitala dwoma korytarzami.

Włodarz powiatu ostrowieckiego przypomina, że powierzchnia obecnego SOR wynosi 540 metrów kwadratowych, tak więc nowy SOR będzie miał dwukrotnie większą powierzchnię. Konstrukcja budynku została tak zaplanowana, że będzie można go rozbudowywać, chociażby planując w nim uruchomienie nowej stacji dializ.

Budowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpocznie się po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, pozwoleń oraz po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawcę zadania. Najprawdopodobniej prace rozpoczną się późną wiosną przyszłego roku i potrwają do początku 2020 roku.

zdZbigniew Duda, starosta ostrowiecki: -Cieszę się, że nasz projekt wzbudził uznanie Ministerstwa Zdrowia i mogliśmy uzyskać najwyższe w województwie świętokrzyskim dofinansowanie do rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *