Niech żyje Niepodległa! Prezydent zaprasza do wspólnego świętowania

Prezydent Miasta Jarosław Górczyński zaprasza wszystkich ostrowczan – małych i dużych oraz całe rodziny do wspólnego radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.
– To najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone, co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. Tegoroczny program obchodów jest wyjątkowo bogaty, tak że każdy będzie mógł znaleźć najlepszą formę i sposób na refleksję nad minionymi wydarzeniami, a także na oddanie hołdu ówczesnym bohaterom ? mówi Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. ? Zapraszam wszystkich ostrowczan do udziału w tegorocznych obchodach.
Cykl spotkań i uroczystości poświęconych tej rocznicy rozpocznie zorganizowany 8 listopada 13. Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych. Ważnym wydarzeniem będzie zaplanowany na 9 listopada w Galerii Fotografii MCK, przez Światowe Koło Żołnierzy AK, wykład prof. Tomasza Nałęcza p.t. ?Drogi do Niepodległej?. Tego samego dnia w kilku placówkach oświatowych odbędą się akademie z okazji Święta Niepodległości. W piątkowe przedpołudnie ostrowieckie przedszkolaki wezmą w Kinie Etiuda udział w uroczystości pod hasłem ?Polska Nasz Dom?, uczniowie z PSP nr 3 przygotują koncert pieśni patriotycznych, a o 17.00 w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia odbędzie się także koncert z okazji Dnia Niepodległości. Te wszystkie imprezy i wydarzenia mają na celu przypomnienie o najważniejszych faktach historycznych, prowadzących nasz kraj do wolności.
Oficjalne obchody święta 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.30 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele kolegiackim p.w. Świętego Michała Archanioła. Po mszy uczestnicy przejdą ulicami: Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowane są okolicznościowe wystąpienia w wyjątkowej oprawie mini grupy inscenizacyjnej, prezentacja laureatów 13. Przeglądu Pieśni Patriotycznej i legionowej, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Muzycznej I Stopnia.
Tych mieszkańców, którzy wolą aktywnie spędzać czas wolny Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zaprasza do upamiętnienia tego ważnego w historii naszego państwa wydarzenia na sportowo, poprzez czynne uczestnictwo w Ostrowieckich Biegach Niepodległości organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Już od godziny 10.00 na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO trwać będą biegi dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych. Najmłodszych oczywiście nie obowiązuje opłata startowa. Zapisy grupowe prowadzone są w szkołach. Co roku bierze w nich udział kilkaset uczniów szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Głównym punktem Ostrowieckich Biegów Niepodległości tradycyjnie będzie bieg główny na dystansie 10km, poprowadzony ulicami miasta. Start i meta w tym roku usytuowane zostały na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO przy ul. Świętokrzyskiej 11, a bieg główny ruszy punktualnie o godzinie 13.00 z płyty stadionu, a na starcie staną m.in. byli piłkarze ostrowieckiego klubu ? Tomasz Żelazowski, Tadeusz Krawiec i Krystian Kanarski. Wspólnie z biegaczami na 5-kilometrową trasę wyjdą uczestnicy marszu nordic walking.
Tegoroczny bieg główny będzie szczególny z jeszcze jednego powodu. W ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2017 odbędą się bowiem I Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Służb Mundurowych w Biegu Ulicznym na 10km. Od godziny 14.30, a więc chwilę po zamknięciu trasy biegu głównego i marszu nordic walking organizatorzy imprezy zapraszają wszystkich uczestników w miejsce dekoracji, a więc do Hali Sportowo ? Widowiskowej. Czas oczekiwania na odczytanie wyników i wręczania nagród, który potrwa około godziny, wypełniony zostanie w bardzo ciekawy sposób? w ramach panelu dyskusyjnego z zaproszonymi gośćmi p.t. ?Pogadajmy o bieganiu?.

Program uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim
w dniu 11 listopada 2017 roku.
10.30 – Uroczysta Msza Święta w kolegiacie p.w. Św. Michała Archanioła
11.30 – Przemarsz ulicą Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
12.00 – Uroczystość przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego:
               Okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *