Coraz więcej zezwoleń dla Ukraińców

W Ostrowcu Świętokrzyskim i w okolicach pracuje coraz więcej Ukraińców.
Znajdują oni zatrudnienie w dużych gospodarstwach rolnych i firmach budowlanych. Ukraińcy uzupełniają luki na lokalnym rynku pracy. W ciągu trzech kwartałów tego roku pracodawcy z województwa świętokrzyskiego złożyli ponad 30 tysięcy oświadczeń, dotyczących zamiaru zatrudnienia obcokrajowców. W 90 proc. są to Ukraińcy, którzy przyjeżdżają głównie z zachodniej części tego kraju z zamiarem znalezienia pracy w Polsce. Do końca września pracodawcy z województwa świętokrzyskiego złożyli więcej oświadczeń niż w całym poprzednim roku. Dużo więcej wydano też zezwoleń na pracę: W 2016 r. – 1.149, a do końca października 2017 ? 2.038.
-W naszym powiecie również przybywa pracujących Ukrainek i Ukraińców ? podkreśla Joanna Suska, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej. -W poprzednim roku przyjęliśmy od pracodawców z powiatu ostrowieckiego 386 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia obcokrajowców, a do końca października 419. Najwięcej sąsiadów zza wschodniej granicy znalazło zatrudnienie w gospodarstwach rolnych, specjalizujących się w uprawie warzyw i w przetwórstwie. W tym roku w rolnictwie znalazło pracę 170 osób, a w budownictwie – 73.
Na lokalnym rynku zaczyna brakować chętnych do wykonywania stosunkowo prostych i gorzej płatnych prac. Tę właśnie lukę wypełniają sąsiedzi z Ukrainy. Sporo osób znalazło też pracę w sklepach i hurtowniach. Aby zatrudnić obcokrajowców, właściciele firm muszą złożyć stosowne oświadczenie w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Kandydaci, po złożeniu niezbędnych dokumentów, uzyskują pozwolenie na pracę i pobyt w naszym kraju. Coraz częściej pracodawcy korzystają też z uproszczonej ścieżki i składają w Powiatowych Urzędach Pracy wnioski o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcom na okres 6 miesięcy w danym roku.
Kierownik Joanna Suska wiąże fakt zainteresowania pracownikami zza wschodniej granicy, sytuacją na naszym rynku pracy. Jeszcze cztery lata temu w listopadzie 2013 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim zarejestrowanych było blisko 9 tys. osób bezrobotnych. Na początku listopada obecnego roku oficjalnie bez pracy pozostaje w naszym powiecie 4,5 tys. osób. Ponad połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Coraz więcej ofert pracy pozostaje bez echa. W tej sytuacji nasi pracodawcy rozglądają się za kandydatami zza Buga. Ukrainki pracują we wspomnianych gospodarstwach rolnych i sadowniczych, w restauracjach, sprzedają na bazarze.
Z kolei coraz więcej Ukraińców pracuje sezonowo w firmach budowlanych, drogowych i transportowych. Nie tak dawno pisaliśmy, że jedna z ostrowieckich szkól kształcenia kierowców, opracowała programy w języku rosyjskim do szkolenia kierowców przyjeżdżających z Ukrainy i Białorusi. Młodzi wykształceni Ukraińcy, budowlańcy z konkretnym fachem, szukają ofert przede wszystkim w dużym naszych miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach czy Poznaniu, ponieważ mogą tam liczyć na ciekawszą pracę i wyższe zarobki.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Coraz więcej zezwoleń dla Ukraińców

  • 09/11/2017 at 15:53
    Permalink

    Lepiej Ukraińców wziąć zamiast Polaka za większą stawke

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *