Podzielili się uśmiechem

W szkołach w Bodzechowie i w Ostrowcu .Świętokrzyskim w ogólnopolskiej akcji profilaktyczno ?edukacyjnej, związanej z przeglądem stanu uzębienia i higieną jamy ustnej, wzięło udział ponad tysiąc dzieci.
Od 5 lat prowadzona jest ogólnopolska akcja Polskiego Czerwonego Krzyża, firmy Lux Med, grupy Orbit, która jest głównym sponsorem  programu oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Stowarzyszenia Stomatologii Dziecięcej pod hasłem ?Podziel się uśmiechem?. Lekarze stomatolodzy przyjeżdżają do wybranych szkół, dokonują przeglądu stanu uzębienia dzieci w wieku od 6 do 12. Akcja ma również charakter edukacyjny. Lekarze rozmawiają z dziećmi. Przekazują im informacje dotyczące codziennej higieny jamy ustnej.
-Mamy kilka stanowisk do przeglądu zębów. Dzieci po badaniu dostają nagrody w postaci pasty do zębów, szczoteczek i bezcukrowej gumy do żucia Orbit. Otrzymują również zalecenia, a rodzice karteczki z wyszczególnionymi zębami zaatakowanymi próchnicą, zębami z wypełnieniem i ewentualnymi wadami zgryzu – mówi Anna Klukowska, stomatolog z Warszawy, przedstawicielka firmy Lux Med.
-Charakterystyczne jest to ? podkreśla pani doktor – że zęby mleczne nie są leczone. Informujemy więc rodziców, by u dzieci były leczone zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Ale dostrzegamy też pozytywne elementy. Spora grupa dzieci ma zęby polakowane, czyli w domach przestrzegana jest profi laktyka, regularnie myją one zęby, stosują nawet szczoteczki elektryczne. Jest coraz lepiej, ale wszystko zależy od rodziców i od ich świadomości. Dorośli powinni wpajać dzieciom nawyki codziennej higieny.
W tym roku w ramach akcji ?Podziel się uśmiechem? zostało przebadanych w kraju w czterech województwach, również w świętokrzyskim, ok. 12 tysięcy dzieci.
-Wizyta w szkole w Bodzechowie i piątkowa w Ostrowcu Św. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 kończą tegoroczny cykl – wyjaśnia Beata Barska-Jagiełło, przedstawicielka Rady Rejonowej Polskiego Czerwonego Krzyża.
-Nasz program ma charakter profilaktyczno- edukacyjny ? podkreślali organizatorzy. Staramy się zbudować wśród uczniów szkół podstawowych świadomość jak ważna jest pielęgnacja zębów i jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej. Równocześnie, chcemy odczarować gabinety stomatologiczne i wpłynąć na zmniejszenie liczby dzieci z próchnicą zębów. A jest z kim pracować, bowiem sytuacja staje się zatrważająca. Aż u 76 proc. dzieci lekarze stwierdzili próchnicę zębów. Na jedno dziecko przebadane w ciągu lat trwania akcji przypadają 3 zęby z próchnicą. Wyniki te plasują nas na drugim miejscu w europejskim rankingu. Niestety, większość szkół w kraju nie posiada gabinetu stomatologicznego!
Warto podkreślić, że akcję wsparły oba samorządy: ostrowiecki i bodzechowski. Zaangażowały się w nią nie tylko władze gmin, ale również dyrekcje szkół i nauczyciele. Do Bodzechowa dojechały autokarem dzieci ze szkół w Szewnie, Chmielowie, Sarnówku. Miłkowie i Szwarszowic. W sumie lekarze przebadali tam około 500 dzieci.
-Zwróciliśmy się do rodziców o wyrażenie pisemnej zgody na udział dziecka w programie. Część rodziców przyjechała nawet do szkoły. Wszyscy uczniowie przeszli badania, atmosfera była bardzo przyjazna ? ocenił Konrad Żelazowski, dyrektor Zespołu Szkół w Bodzechowie.
Mobilne gabinety i lekarze stomatologii dojechali do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5 na Ogrodach. Tu również w akcji uczestniczyło ponad pół tysiąca dzieci. Oprócz samych badań, uczniowie zdobyli cenne informacje, dotyczące higieny jamy ustnej i profilaktyki prozdrowotnej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *