Warsztaty z aktorem

Jan Krzysztof Szczygieł ? aktor  teatralny i filmowy, reżyser, prezenter  telewizyjny, trener sztuki wystąpień, kreowania wizerunku i sztuki mówienia ? po raz kolejny gościł w LO ?Staszica?, prowadząc dla młodzieży warsztaty aktorskie.
Warsztaty skupiały się przede wszystkim na przekazaniu uczniom wiedzy praktycznej. Prowadzący zaznajomił zebranych m.in. z technikami prezentacji, które w określony sposób mogą wpływać na uwagę innych i wywoływać pożądaną reakcję. Pewność siebie, równowaga ducha   i   wyznaczanie   sobie   celów,   to   aspekty,   które   niewątpliwie   ułatwią   realizowanie zaplanowanych zadań ? także tych najistotniejszych ? życiowych. Takim zadaniem jest na pewno dla każdego ucznia matura ustana. Wywołuje ona u niejednego olbrzymi stres, który przekłada się na kłopoty z koncentracją.
I właśnie jedno z ćwiczeń praktycznych związane było z wszechogarniającym nas stresem. Dostaliśmy do wykonania ćwiczenie – wspomagające aktorów, ale przydatne także nam uczniom w walce ze szkolnymi kłopotami. Każdy z nas miał za zadanie przedstawić krótką scenkę zawierającą duży ładunek emocjonalny. Ciekawą częścią tego ćwiczenia było ustalanie reakcji tłumu (czyli pozostałych uczestników), kiedy wytypowana osoba musiała zaprezentować to, co wcześniej przygotowała. Pierwszy z uczestników został poddany trudnej próbie – jako widzowie mieliśmy okazać zlekceważenie oraz brak zainteresowania (jedni używali telefonów, drudzy rozmawiali, a jeszcze inni głośno mówili i śmiali się). Pokazanie wpływu widowni na aktora to jedno, ale chęć rozbudzenia u nas determinacji oraz dążenia do celu pomimo przeszkód, to druga wartość, którą mogliśmy zapamiętać z tego zadania.  Warsztaty filmowe i aktorskie prowadzone przez aktora bliskiego rejonom Ostrowca Świętokrzyskiego są godne polecenia nie tylko dla tych, którzy doznają codziennego trudu występowania na scenie, ale również dla wielu innych osób. Odpowiedzi na pytania, które doskwierają ludziom zarówno w pracy jak i poza nią, to pewna specjalność Jana Krzysztofa Szczygła.
My jako dowód entuzjastycznego rezultatu spotkania jesteśmy pewni, że to nie nasze ostatnie warsztaty z ostrowieckim aktorem.

Michał Cieślik
Julia Żelazna
uczniowie klasy II D ?filmowej?
LO Nr I im. St. Staszica

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *