Co nas czeka w 2018 roku? Stawiamy na gospodarczy rozwój

Okres świąteczno -noworoczny jest wyśmienitym do tego, aby podsumować mijający rok, a także wyjawić plany na nadchodzące miesiące. Z prezydentem Jarosławem Górczyńskim rozmawiamy o tym, jak w tym czasie zmieniało się i zmieni nasze miasto.
-Rok 2017 kończy się chyba bardzo dobrze dla Ostrowca Świętokrzyskiego, bowiem z jednej strony sypnęło nagrodami, a z drugiej mamy pierwszy podmiot, który chce nabyć działkę na terenach inwestycyjnych przygotowanych przez gminę?
-To, rzeczywiście, dobre wiadomości dla Ostrowca Świętokrzyskiego. Wybór mojej osoby na samorządowca roku w plebiscycie regionalnego dziennika cieszy mnie osobiście, bo to wyróżnienie od mieszkańców, którzy popierają styl mojej prezydentury. Z kolei prestiżowy certyfikat ?Samorządowy Lider Edukacji?, jaki otrzymaliśmy, to wielkie wyróżnienie dla wszystkich tych, którzy tworzą i zmieniają ostrowiecką oświatę. Z jednej strony doceniono nasze dobre praktyki w edukacji, zaś z drugiej konsekwencję w jej reformowaniu i ulepszaniu. Rzeczywiście mamy też pierwszą firmę, która przystąpiła do przetargu i jest zainteresowana nabyciem dwóch działek w naszym inwestycyjnym kompleksie przy ulicy Bałtowskiej. Już na początku przyszłego roku ogłosimy też kolejny przetarg, bowiem pojawił się następny podmiot tym razem z duńskim kapitałem, który chce rozwijać swą działalność w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-Da się zaobserwować, że jak na razie nabyciem terenów inwestycyjnych zainteresowane są firmy, które już funkcjonują w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-To dobry trend, bowiem zawsze uważałem, że to lokalni przedsiębiorcy, mający sprzyjające warunki dla rozwoju, są najlepszymi ambasadorami naszego miasta i jego gospodarczego potencjału. Firma ?Subtille?, która uruchomiła swą nowoczesną siedzibę przed kilkoma tygodniami, przecież rozpoczynała swą działalność w naszym inkubatorze przedsiębiorczości, a otwarta przed tygodniem po rozbudowie Galeria Mebli ?Arkadia? nabyła grunty od gminy pod swą nową siedzibę. Takich przykładów jest więcej, warto w tym miejscu przypomnieć inwestycje na terenie byłego Starego Zakładu, gdzie mamy m.in. Climatic, Kram, WOST Walcownie Ostrowieckie, czy wkrótce produkcję rozpocznie Motorex.
-Ostrowiecki krajobraz gospodarczy ulega więc zmianom.
-Zawsze zależało mi na dywersyfikacji ostrowieckiego rynku pracy, aby nie był on uzależniony od jednego zakładu, czy jednej branży i to się dzieje. Kto by przypuszczał, jeszcze kilka lat temu, że Ostrowiec Świętokrzyski za sprawą firmy Climatic, będzie liderem w budownictwie modułowym, czy dzięki firmie Weiss, a obecnie Danstoker liderem w produkcji instalacji kotłowych na biomasę. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w ostatnich latach mocno postawiła na gospodarkę i rynek pracy. Przyjazna polityka podatkowa, której wyróżnikiem jest zamrożenie podatku od nieruchomości, czy zmniejszenie od środków transportu, to tylko jeden z elementów. Powiększamy areał gruntów pod inwestycję, uzbrajamy działki, kolejne z kolei włączamy do ostrowieckiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej ?Starachowice?, w tej materii dzieje się naprawdę sporo, a wszystko to z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą tworzyć miejsca pracy w naszym mieście.
-Da się zaobserwować, że Ostrowiec Świętokrzyski zmienia się również dzięki inwestycjom gminnym.
-Wszystkie działania wpisują się w ideę ?Miasto od Nowa?. Obecnie np. trwa przebudowa Ostrowieckiego Browaru Kultury, budowa bloków w miejscu obiektów po byłych Zakładach Odzieżowych ?Gambo?, czy wznoszona jest hala na Targowisku Miejskim. Inwestujemy w infrastrukturę drogową, ale także nie zapominamy o innych sferach życia, m.in. oświacie, czy kulturze, która stawia na ożywienie Rynku, czy różnorodność imprez rozrywkowych.
-Czy rok 2018 będzie równie bogaty w przedsięwzięcia z myślą o lokalnej społeczności?
-Już w tym tygodniu Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego będzie podejmować uchwałę o budżecie miasta na 2018 rok. Po jej zaakceptowaniu będziemy mogli mówić o szczegółach. Pragnę jednak zapewnić, że nadchodzący rok będzie również bogaty w inwestycje, budowy, remonty, a także przedsięwzięcia z myślą o mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego.
-Dziękuję za rozmowę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *