Zielony listek, ograniczenie prędkości, kurs doszkalający

W 2018 roku przyszłych kierowców czekają poważne zmiany.
Najistotniejszą z nich będzie  wprowadzenie  okresu  próbnego  dla  nowych kierowców. A to nie  jedyna,  która wejdzie w życie po nowym roku.
-Odnośnie okresu próbnego to ma on trwać dwa lata i będzie dotyczył nowych kierowców, którzy otrzymają dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 r. ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (KANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 247 25 00). Czas jego obowiązywania będzie liczył się od dnia, w którym kierowca odbierze swoje prawo jazdy. Dodatkowo młodych kierowców w trakcie okresu próbnego, będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Przed   upływem 8 miesiąca taki kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej. Ponadto samochód, którym będzie się poruszał kierowca poddany okresowi próbnemu będzie musiał zostać oznakowany z tyłu i z przodu okrągłą nalepką z zielonym liściem klonu. Taki symbol musi być na samochodzie przez pierwszych 8 miesięcy i to niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się swoim, czy też cudzym autem.
Kolejnym obowiązkiem podczas okresu próbnego będzie konieczność odbycia kursu doszkalającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Oba  trzeba będzie zaliczyć  między 4, a 8 miesiącem od dnia odebrania prawa jazdy. Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny.
Należy   zaznaczyć   również   iż,   kierowcy   którzy   w   okresie   24   miesięcy   popełnią   dwa wykroczenia   przeciwko   bezpieczeństwu   w   komunikacji,   potwierdzone   mandatem   lub prawomocnym wyrokiem sądu, będzie mógł zostać
przedłużony o kolejne 2 lata okres próbny. Decyzję w sprawię przedłużenia okresu próbnego będzie podejmował starosta. Ponadto pierwsze osiem miesięcy posiadania prawa jazdy będzie się wiązać z zakazem podejmowania w tym czasie pracy zarobkowej w charakterze kierowcy oraz wykonywani własnej działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem. Osoby nabierające pierwszych doświadczeń za kółkiem nie będą mogły więc od razu podjąć pracy w charakterze dostawcy pizzy czy kuriera.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *