Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

Jeśli Twoje przyjęcie weselne odbyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim w roku 2016, możesz być niemal w 100% pewien, że dostaniesz ?zaproszenie? od Urzędu Skarbowego na wizytę, aby nieco powspominać.
Ostrowiecki Urząd Skarbowy wzywa pary młode, które w owym roku brały ślub, do rozliczenia kosztów organizacji wesela. Pyta też kto i za ile imprezę fotografował, filmował, czy ile wzięła orkiestra?
-Gdy dostaliśmy pismo, byliśmy w szoku, od wesela minęła 1,5 roku – mówią jedni z naszych rozmówców. Nie mamy umów, bo je wyrzuciliśmy. Nie pamiętam dokładnie liczby gości. Uważam, że jest to nękanie nas. Planujemy teraz chrzciny. Też będą nas z nich przepytywać?
-Dostaliśmy pismo drugi razmówią kolejni. Urząd skarbowy dopytuje o umowy, rachunki dotyczących usług na naszym weselu, jak orkiestra, fotograf. Chyba będziemy musieli na nie odpisać, chociaż zakładam, że jest to nasza prywatna sprawa, co robiliśmy w dniu ślubu. Niech szukają pieniędzy u usługodawców, a nie u klientów.
-Nie wiem czy się bać, ale moi znajomi już tam byli i mówią, że nie była to przyjemna rozmowa, a na to, jak o czymś nie pamiętali, pokazywano im zdjęcia z uroczystości weselnych z mediów społecznościowych, aby rozjaśnić wspomnienia – zastanawia się kolejny nasz rozmówca.
Jak udało nam się ustalić, Urząd Skarbowy w związku z prowadzoną kontrolą podatkową na podstawie upoważnienia zwrócił się do USC w zakresie sporządzonych aktów małżeństwa za rok 2016. Takie dane zostały przekazane. W Internecie zawrzało. Ludzie piszą, że jak się nie odpowie, to czeka kara 2,5 tysiąca złotych. Zastanawiają się czy po chrzcinach, 18-tkach, stypach i innych różnego rodzaju imprezach też będą musieli się stawiać w urzędzie i opowiadać szczegóły. Są oburzeni prowadzoną w ten sposób nagonką.
-Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi kontrole podatkowe w ramach swoich uprawnień dotyczące różnego typu działalności, w tym w zakresie organizacji przyjęć weselnych – wyjaśnia Anna Stępień, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Kielcach. Obecnie trwa kontrola podatkowa wobec jednego podmiotu z tej branży. W trakcie kontroli zbierany jest materiał dowodowy z wszelkich dostępnych źródeł, m.in. informacje dobrowolnie udzielane przez nowożeńców. Ocena zebranego materiału objęta jest tajemnicą skarbową.
Na prośbę naszych rozmówców zwróciliśmy się z zapytaniem do jednej z wziętych, ostrowieckich kancelarii adwokackich o komentarz do całej sprawy.
-Rozważając wszelkie aspekty działania urzędów skarbowych, które wzywają osoby korzystające z usług np. zespołów muzycznych, fotografów, wodzirejów podczas własnych uroczystości, głównie weselnych, do wskazania danych pozwalających na ustalenie podmiotów świadczących takie usługi, należy moim zdaniem odróżnić kwestie etyczne od stricte prawnych ? uważa adwokat Rafał Jabłoński z Kancelarii Adwokackiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Z moralnego punktu widzenia takie działania są niczym innym, jak namawianiem do donoszenia i niewątpliwie podważają zasadę zaufania obywateli do państwa. Z kolei z punktu widzenia przepisów ordynacji podatkowej wydaje się, że jest to dopuszczalny sposób na dotarcie np. do osób prowadzących niezgłoszoną działalność gospodarczą. Moim zdaniem państwo młodzi nie będą zawsze zobowiązani do podania takich informacji, zwłaszcza wówczas, gdy będą słuchani jako świadkowie , a przekazanie podobnej informacji mogłoby narazić ich samych lub osoby dla nich najbliższe na odpowiedzialność karną, czy też karnoskarbową. Uchylając się od odpowiedzi na dane pytanie wystarczy zatem wskazać, że odmawiamy odpowiedzi na nie z tych właśnie powodów, wymieniając
jeden z nich, np. że odpowiedź może narazić nas na odpowiedzialność karną. Urzędnik nie ma prawa wówczas dopytywać o powody takiego stanu rzeczy, a my nie musimy wyjaśniać powodów swojej decyzji. W przeciwnym razie świadek zostałby
pozbawiony przyznanej mu ochrony prawnej.
pas, jbo

Print Friendly, PDF & Email

16 thoughts on “Fiskus grilluje nowożeńców. Co zrobić?

 • 13/02/2018 at 08:58
  Permalink

  Kapela znajoma grała za darmo. Fotograf kumpel focił za darmo. Kamerzysta kumpel nagrał film za darmo itd. To tyle do widzenia 😉

  Reply
  • 13/02/2018 at 09:20
   Permalink

   Za darmo nawet chorej sasiadce nie można nosić chleba że sklepu w ramach pomocy…. Chore ale tak jest… Polska!

   Reply
  • 13/02/2018 at 10:46
   Permalink

   Nie ma czegos takiego jak „za darmo” z punktu widzenia prawno-podatkowego. Od „gratisow” nalezy odprowadzic podatek VAT w wysokosci ustalonej stawkami, ktorych wysokosc ustala US. Jak zrobisz cos komercyjnie za darmo, a nie odprowdzic od tego podatku, to formalnie lamiesz prawo.

   Reply
  • 13/02/2018 at 11:02
   Permalink

   taaaak – to doliczą VAT i obciążą po „cenach rynkowych”. Kiedyś tak próbowali z Linuxami i Open Office. Brali ceny odpowiedników płatnych i od tego naliczali VAT.
   Dodatkowo jeśli kapela grała za darmo mogą wziąć to za prezent i jeśli było to pow. 3500 zł naliczyć podatek od darowizny…

   Reply
  • 13/02/2018 at 12:38
   Permalink

   Za darmo, ok: a podatek od darowizny? 😀

   Reply
  • 13/02/2018 at 12:56
   Permalink

   Kapela znajoma grała za darmo po raz 20 w roku. Fotograf kumpel focił za darmo po raz 15 w roku. Kamerzysta kumpel nagrał film za darmo po raz 17 w roku. Gdzie Państwo znajdują takich altruistów, którzy robią wszystko w imię swojej PASJI ? I z czego Ci znajomi żyją, skoro nie mają żadnej umowy na etacie ?

   Reply
   • 17/02/2018 at 01:40
    Permalink

    a nie slyszales ze ostatnio wszyscy chca zebys robil za darmo z pasji to sobie do cv wpiszesz ?

    Reply
 • 13/02/2018 at 13:19
  Permalink

  PiSowskie organy ścigania w natarciu

  Reply
 • 13/02/2018 at 13:42
  Permalink

  no no…takie tam statystyczne przyjątko rodzinne ”zrobione własnym sumptem”na 100 człowieków… PO STRONIE WYDATKÓW==kościół=1000 organista=500 dekoracja=1000
  kamery/foto=4000 ,limuzyna=800, kapela=5000, dj=połowa kapeli, kuchnia=3000, sala=1000 ,przyjęcie=250×100=25tys ,gorzała=1litr/os….plus buty,garniak,kieca, fryzjer,kosmetyczka,solar itp…RAZEM 50k (letko) PO STRONIE PODATKÓW==?? koncesja alkohol=?? zaiks,stoart,spaw=?? zus=??
  na 100 tys mieszkańców/około1000 imprez w roku x 50k = ??
  WOLNY TERMIN? najbliższy na 2020 !!
  …a do mnie przychodzi poborca bo zus za pracowników zapłaciłam 1 dzień po terminie !!
  aha i jeszcze jedno…młodzi zaraz po weselichu kupujo m3 albo stawiajo chate…JA TESZ TAK KCE !
  p.s. sorry za gwarę…)

  Reply
 • 13/02/2018 at 14:18
  Permalink

  Zastanawia mnie jedno… Otóż dla czego wierni z jakiejś tam parafii nie są wezwani do skarbówki i nie zostają zapytani ile to na tacę dali ??albo też młoda para….?! Niech też powiedzą ile zapłacili za ślub księdzu…

  Reply
  • 17/02/2018 at 01:42
   Permalink

   a nie wiesz ze taca jest nieopodatkowana ? nie tylk w kosciele katolickim ale w kazdym uznanym przez panstwo wyznaniu ?

   Reply
 • 13/02/2018 at 23:41
  Permalink

  1. powiedziałbym ze ksiądz wziął 2500 zł,

  Reply
  • 17/02/2018 at 01:42
   Permalink

   no i co z tego ? darowizna na kosciol jest nieopodatkowana i nie podlega podatkom, tak jak datki na inne religie ktorych jakos nikt nie atakuje

   Reply
 • 14/02/2018 at 13:21
  Permalink

  chcieliście takiej władzy ? no to ją mamy

  Reply
 • 14/02/2018 at 16:19
  Permalink

  Nie zdziwi mnie sytuacja,kiedy Fiskus będzie wzywał młode pary i poprosi o wyjaśnienie ile dostali w kopertach.Od darowizny będą musieli zapłacić podatek.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *