Krzemionki w drodze na listę UNESCO. Promują się w Sejmie! (zdjęcia)

– Opieka na kopalniami oraz rozpowszechnianie wiedzy o nich jest wielką odpowiedzialnością, zwłaszcza biorąc pod uwagę wartość historyczną tego miejsca – napisał w liście skierowanym do organizatorów wystawy ?Kopalnie krzemienia w drodze na listę UNESCO? marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Otwarta dziś, w środę, 28 lutego, w Sejmie wystawa opowiada o kompleksie prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego, które są jednym z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Ekspozycja prezentuje również działania podejmowane w celu jego ochrony oraz właściwego zarządzania.
W otwarciu wystawy, której inicjatorem był poseł Andrzej Kryj, wziął udział starosta Zbigniew Duda, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim Włodzimierz Szczałuba, a także skarbnik powiatowy Magdalena Zieleń i pełniący obowiązki naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych Antoni Maciejko oraz radni powiatowi i przedstawiciele gmin powiatu ostrowieckiego.
Parlamentarzyści i goście zwiedzający wystawę dowiedzieli się, że ze względu na swoją wyjątkowość i walory naukowe teren kopalń w Krzemionkach jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą oraz posiada status Pomnika Historii. Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach pretendują także do wpisania na listę Światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Wystawa będzie prezentowana do 5 marca.

fot. Kancelaria Sejmu/Paweł Kula

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Krzemionki w drodze na listę UNESCO. Promują się w Sejmie! (zdjęcia)

  • 01/03/2018 at 08:25
    Permalink

    Czy ta forma promocji Krzemionek,dziś, ma jakikolwiek sens ? Przecież obecny Sejm to arena haniebnych wojen politycznych prowadzonych przez rozgorączkowanych polityków – dziś, nie jest to miejsce na powagę,rozsądek czy poszanowanie zasad kultury. Kto więc ma odczytać w tym budynku dobre chęci naszej inicjatywy ?? Z pewnością nie obecni parlamentarzyści mający za główny cel wzajemne wyniszczanie się a nie troskę o kraj…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *