Porcelanowe medale wprost na Mistrzostwa Europy w Szachach

Prezes Małopolskiego Związku Szachowego Jan Kusina przyjechał do Ćmielowa po jedyne w Europie porcelanowe medale.
J. Kusinie towarzyszył fotograf Polskiego Związku Szachowego, ostrowczanin Marek Skrzypczak. Po raz kolejny Fabryka Porcelany AS Ćmielów udowodniła, że nie boi się realizacji nietypowych wyzwań. Medale pozłacane 24 karatowym złotem, płynną platyną i brązem trafią do zwycięzców Mistrzostw Europy Szkół w Szachach, które odbędą się w Krakowie na przełomie czerwca i lipca. W sporcie, który wymaga dużego skupienia, udział weźmie około 400 zawodników z całej Europy.

msz
-Wykonanie projektu medalu rozpoczęliśmy od opracowania modelu, który stworzył wykładowca ASP w Warszawie Jerzy Dobrzański- mówi właściciel Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie, Adam Spała. Wykonanie takich medali jest dość trudne, ponieważ masa porcelanowa podczas wypału w wysokich temperaturach (do 1410 ?C) pęka lub deformuje się.
-Powstało 36 medali, ponieważ mamy 12 grup i w każdej grupie zostanie przyznane po 3 medale – wyjaśnia J. Kusina, który szachami zafascynował się już jako 5-letni chłopiec.
Pasję tę wyniósł z domu dziadków, w którym w szachy dużo grywano. W ślady ojca poszedł także syn Aleksander Kusina, który jest zawodnikiem I kategorii, jak również sędzią.
– Porcelanowe medale to seria, która została tylko raz wyprodukowana i nikt takich medali poza zwycięzcami mistrzostw nie otrzyma- podkreśla J. Kusina.
Jak mówi J. Kusina, zainteresowanie szachami rośnie. Przyczynił się do tego z pewnością wprowadzony 5 lat temu przez związek program ?Edukacja przez szachy? we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W program włączyło się ponad tysiąc szkół z Polski.

DSC_9075
-Co jakiś czas organizujemy szkolenia dla nauczycieli, którzy później prowadzą zajęcia w klasach I-III- mówi prezes związku. Przy tak szerokiej podstawie, z grania w szachy robi się sport masowy. To sport dla każdego. Najlepszymi zawodnikami i zawodniczkami są dzieci, które nie usiedzą, ciągle coś robią, kręcą się. Później okazuje się, że wyrastają na dobrych zawodników.
Warto dodać, że na odwrocie medali przeznaczonych dla zwycięzców mistrzostw znajduje się grafika z logo turnieju. Każdy medal posiada również dedykowany certyfikat autentyczności, w którym znajdują się informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, o autorze oraz roku zaprojektowania. Do wszystkich krążków przygotowane są również dedykowane opakowania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *