Skazani na bezrobocie

Zgodnie z oczekiwaniami w marcu bezrobocie zmalało, ale spadek jest niewielki.
Niepokoi natomiast struktura bezrobocia. Blisko 80 proc. osób, widniejących w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim, nie posiada doświadczenia zawodowego i niestety, także motywacji do poszukiwania zatrudnienia oraz zmiany swojego życia.
Z 5.204 osób, zarejestrowanych na początku roku w ostrowieckim urzędzie pracy, na koniec marca figurowało 5.008. Spadek cieszy, ale zmiany te są niewielkie, zważywszy, że już w marcu firmy budowlane i drogowe rozpoczęły nabór pracowników na nowy sezon. W kwietniu rozpoczną się staże i zapewne odnotujemy kolejny spadek liczby osób niepracujących. Jednak dokładniejsza analiza struktury bezrobocia w naszym powiecie daje sporo do myślenia.
Z ponad 5 tys. osób zarejestrowanych, aż 4.335 to osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej grupy zalicza się osoby bez kwalifikacji lub z kwalifikacjami nieadekwatnymi do potrzeb rynku pracy, długotrwale bezrobotne itp. Okazuje się, że status tych osób nie zmienia się.
-W ostatnich latach pojawiły się instrumenty rynkowe, które skutecznie wspierały aktywność osób młodych. Bezrobocie w młodych grupach wiekowych do lat 25 i 30 wyraźnie zmalało. Oczekujemy na nowe narzędzia, które ułatwią ludziom bez kwalifikacji i  bez większego doświadczenia wejście na rynek pracy ? podkreślają pracownicy urzędu pracy.
W naszym powiecie w najtrudniejszej sytuacji są osoby po 50. roku życia. Bezrobocie w tej grupie jest najwyższe. Jeśli dokładniej przyjrzymy się ich sytuacji, to okaże się, że większość z nich poprzednio pracowała. Przez długi czas byli aktywni zawodowo. Jednak każda przerwa w pracy sprawia, że powrót do pracy jest coraz trudniejszy. Część tych osób bowiem posiada kwalifikacje nie przystające już do oczekiwań pracodawców.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Skazani na bezrobocie

  • 12/04/2018 at 08:16
    Permalink

    Cieszą się że małe bezrobocie, proste pełno ludzi wyjechało a duża część jest po prostu wyrejestrowana z upływem bo mamdsc użerania się z babami co dają im śmieszne oferty

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *