Czy szpital dopłaci 985 tys. zł do budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego?

Na sesji Rady Powiatu, w punkcie dotyczącym informacji o bieżącej sytuacji ostrowieckiego szpitala, radny Łukasz Dybiec wskazał na wzrost kwoty po przetargu, jaką szpital musi zabezpieczyć w ramach realizowanego projektu, dotyczącego budowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
W pierwszym przetargu kwota oferty przekroczyła o 526.044,39 zł, co stanowiło ok. 30 proc. przeznaczonej kwoty na realizację inwestycji, co zauważył radny Ł. Dybiec. W związku z czym przetarg został powtórzony, a kolejny oferent zaproponował jeszcze wyższą kwotę.
-Z moich analiz wynika, że oferta wzrosła o ok. 985 tys. zł, czyli blisko milion, czy w takim razie nie monitorujecie Państwo sytuacji, jak to wygląda w innych szpitalach i czy wyłonienie inwestora przy 30 proc. wzroście oferty nie było korzystniejsze przy pierwszym przetargu? Czy w obecnej sytuacji inwestycja nie jest zagrożona -pytał radny Ł. Dybiec.
Ponadto radny zwrócił też uwagę na zwiększający się dług szpitala, który przez okres dwóch miesięcy zwiększył się o ponad dwa miliony złotych. Stąd też radny apelował do dyrekcji szpitala i zarządu powiatu o roztropność i monitorowanie sytuacji finansowej lecznicy.
W odpowiedzi dyrektor ostrowieckiego ZOZ?u Rafał Lipiec wyjaśniał, że sytuacja finansowa placówki nie jest zagrożona, ani też inwestycja. Jak mówił, pomimo zwiększenia oferty wyłonionego w przetargu inwestora, spodziewa się pozyskania środków z innych źródeł, o czym poinformuje w najbliższym czasie. Dyrektor potwierdził też ponad 2 mln stratę szpitala.
-Ten deficyt zostanie wyrównany ?mówił dyrektor R. Lipiec. Spodziewamy się zwrotu środków z NFZ z endoprotez, z dializ i badań endoskopowych. Może to zabrzmi kolokwialnie, ale żeby zebrać obfity plon, trzeba najpierw zasiać, więc najpierw włożyliśmy środki, ale w ogólnym rozrachunku wyjdziemy na ?zero?.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *