Kasztany zakwitły. To znak, że rozpoczynają się matury

W piątek we wszystkich ostrowieckich szkołach średnich odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych.
Rozdaniu świadectw towarzyszyło wręczenie dyplomów za udział uczniów w konkursach przedmiotowych i sportowych. Były także nagrody książkowe za wyniki w nauce i zachowanie oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Po części oficjalnej, podczas której został wprowadzony poczet sztandarowy i odśpiewanie hymnu narodowego, uhonorowanie uczniów oraz rodziców, swoich starszych kolegów pożegnali młodsi uczniowie. Na koniec odbyły się spotkania z wychowawcami w klasach i wręczenie pozostałych świadectw.

surmańskiMaciej Surmański, kl. IV o profilu logistycznym w THM: -Na maturze zdaję to co wszyscy, a poza tym z rozszerzeń geografię, język hiszpański i język angielski. Atmosfera jest nerwowa. Każdy czeka w napięciu na rozpoczęcie się matury. Jestem jednak dobrej myśli. Moje zainteresowania to logistyka. Na studia planuję iść do Krakowa, na Uniwersytet Jagielloński bądź na Politechnikę.

Na przysłowiowy dzień przed maturą odwiedziliśmy THM oraz LO im. St. Staszica, gdzie wkrótce kolejny rocznik opuści mury szkoły.

śledzMagdalena Śledź, kl. IV o profilu logistycznym w THM: -Przyznaje, że matury bardzo się obawiam. Z rozszerzeń na  maturze będą zdawała geografię i język angielski. Nie mam jeszcze wybranego kierunku studiów, na który się udam. Chciałabym  studiować w stolicy na WAT lub Uniwersytecie Warszawskim.

-Dzisiaj oficjalne zakończenie roku szkolnego, myślę, że jak w każdej szkole średniej w Polsce, która ma maturzystów -mówi dyrektor THM, Czesław Golis. U nas w samo południe żegnamy kolejny rocznik THM. Szkołę kończy 137 uczniów z pięciu klas czwartych i wszyscy zdeklarowali się przystąpić do matury. Co roku jest także kilkanaście osób, które próbują podnosić wyniki lub zmieniać przedmioty, z uwagi na rozpoczęcie studiów na innym kierunku. Nasza oferta jest na tyle stabilna i skorelowana z zapotrzebowaniem na rynku pracy, że nie będziemy mieli większego problemu z otwarciem również 5 klas pierwszych.

dumaniaSeweryn Dumania z kl. III a w LO im. St. Staszica: -Nie myślę o maturze, bo wtedy zacznę się stresować. Z rozszerzeń zdaje język angielski, matematykę i fizykę. Chciałby dalszą naukę kontynuować w Krakowie bądź w Warszawie. Choć wolałbym bardziej w Krakowie na AGH. Myślałem o informatyce. Nie zakładam tego kierunku z góry, bo jest tam wiele innych równie ciekawych.

– Nasze liceum przeżywa dzisiaj specjalną uroczystość, uroczystość pożegnania klas trzecich – mówi dyrektor LO im. St. Staszica, Dariusz Kaszuba. Cztery klasy trzecie żegnają się ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, dyrekcją i personelem szkoły również. Są to roczniki, które przez 3 lata doszły do finału nauki w naszej szkole. Ten finał rozpocznie się za kilka dni, kiedy to uczniowie będą mieli okazję zacząć najważniejszy egzamin życia, egzamin maturalny. Egzamin rozpocznie się już 4 maja maturą z języka polskiego na hali gimnastycznej. Przystąpi do niego ponad 120 uczniów. Są to nie tylko abiturienci z obecnego rocznika, ale także słuchacze liceum dla dorosłych, które funkcjonowało w naszej szkole przez kilka lat.

mazurJakub Mazur z kl. III a w LO im. St. Staszica: -Nie obawiam się matury, wiem, że ją zdam. Wiem, że na te wystarczające 30 proc. ją napiszę i odpowiem. Zdaję matematykę podstawową, rozszerzoną, język polski, angielski i historię. Już od szkoły podstawowej jeździłem na konkursy z historii. Jeżeli w przyszłości wybiorę się na studia, to na polonistykę. Po maturze otwieram własną firmę – serwis i sklep komputerowy.

Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć maturzystom połamania piór na egzaminie i dostania się na wymarzone studia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *