Noc Muzeów w Krzemionkach! Spotkanie z podróżnikiem i nocne zwiedzanie trasy podziemnej

Już 18 maja w ramach Nocy Muzeów ?  Krzemionki przygotowały dla odwiedzających spotkanie – slajdowisko z podróżnikiem Dariuszem Czerniakiem, zdobywcą Świętej Góry Kalias, jak również niezwykłe  nocne zwiedzanie trasy podziemnej.
Dariusz Czerniak, od czterdziestu lat związany jest z turystycznym środowiskiem akademickim Gliwic. W przeszłości wspinał się w Tatrach, Alpach, w Himalajach m.in. wszedł na Mera Peak Meadle. Dokonał narciarskich przejść w rumuńskich i ukraińskich Karpatach Wschodnich, na Słowacji oraz w bułgarskim Pirynie.
Prowadził studenckie obozy wędrowne w Alpach, Karpatach rumuńskich. To z tymi górami związany jest do dziś najmocniej. Opisywał je szczegółowo i wielokrotnie, m. in. jako współautor przewodnika „Rumunia” wydawnictwa Pascal oraz w licznych opracowaniach publikowanych w Almanachu Karpackim „Płaj”.
Jego ulubionym regionem Polski jest Pomorze Zachodnie, na którym do chwili obecnej przepłynął kajakiem 120 rzek. Natomiast wśród dalekich kierunków podróży znalazły się Indie, Nepal, Chiny
i Tybet, w którym niedawno dokonał obejścia świętej góry Kajlas.
Prelekcja Dariusza Czerniaka jest okazją, aby każdy mógł odczuć magię Świętej Góry Kajlas. Góra Kajlas jest siedzibą boga Śiwy oraz jego małżonki, bogini Parwati. Jako wielki jogin, Śiwa siedzi na szczycie góry na tygrysiej skórze, półnagi, posmarowany popiołem, pogrążony w błogiej medytacji.
Z tej pozycji, swoim trzecim okiem obserwuje radości i smutki, zwycięstwa i tragedie, czyli grę iluzji, która ogarnęła całe doczesne życie na dole. Potęga jego medytacji niszczy świat iluzji. Autor przedstawi slajdową relację z fascynującej podróży do Tybetu. Opowie, jak przemierzał koleją, busem oraz pieszo ponad pięć tysięcy kilometrów, przez niezwykły i barwny kraj na Dachu Świata.
Po spotkaniu z podróżnikiem odbędzie się podróż przez niezwykły świat neolitycznych górników. Trasa turystyczna w Krzemionkach ?przenosi? turystów do świata sprzed 5 tysięcy lat. Obecna trasa podziemna liczy prawie 500 metrów długości i w najgłębszym miejscu osiąga 11,5 metrów. Umożliwia obejrzenie zarówno świetnie zachowanych wyrobisk pradziejowych kopalń krzemienia pasiastego, jak i zapoznanie się z geologią regionu. Podziemna trasa turystyczna w Krzemionkach jest jedynym tego typu obiektem na świecie otwartym dla szerszej publiczności.
Zarówno spotkanie, jak i zwiedzanie dostępne będą dla odwiedzających bezpłatnie! Chętnych zapraszamy do zgłoszeń: promocja@krzemionki.info. Uwaga! Ilość wejść jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *