Ruszyła budowa kunowskiej oczyszczalni ścieków (zdjęcia)

KUNÓW. Oficjalnie   ruszyła   budowa,   długo   oczekiwanej   przez mieszkańców, oczyszczalni ścieków.
Jak zaznaczył burmistrz Kunowa Lech Łodej, to bardzo ważna i zarazem największa inwestycja w historii gminy. Koszt tego zadania to ok. 16 mln zł, z czego 7,4 mln zł gmina pozyskała z programu Urzędu Marszałkowskiego.
W uroczystości, która zainaugurowała budowę, uczestniczyli: senator Jarosław Rusiecki, zastępca wojewody Andrzej Bętkowski, a także wykonawca Stanisław Malinowski, inżynier kontraktu Grzegorz Maćko oraz radni powiatowi, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele OSP, pracownicy Urzędu Miejskiego w Kunowie. Podczas spotkania został uroczyście podpisany akt erekcyjny oraz wmurowany kamień węgielny, zaś proboszcz ks. Jerzy Ejchler, poświęcił plac budowy.

Burmistrz Lech Łodej nie ukrywał, że budowa nowej oczyszczalni to konieczna inwestycja dla gminy, choć spóźniona o co najmniej 10 lat. Stąd też prace projektowe rozpoczęły się od podstaw już na początku kadencji.  Obecnie funkcjonująca  oczyszczalnia ma blisko 40 lat, zestarzała, pordzewiała instalacja nie spełnia już oczekiwanych wymogów oraz standardów XXI wieku. Do tego jej funkcjonowanie przez ostatnie lata stało się przykrą uciążliwością dla mieszkańców. Roznoszący się wokół fetor uniemożliwia nie tylko spokojne życie, ale też odstrasza chętnych do zamieszkania w okolicy. Powstanie inwestycji jest także korzystne dla budżetu gminy, bowiem nowy obiekt zwiększy możliwości i wydajność, dzięki czemu ścieki zostaną zawrócone z Ostrowca Świętokrzyskiego i będą przetwarzane na miejscu. Do tej pory gmina Kunów ponosiła koszty w wysokości ok. 150 tys. zł rocznie za odprowadzanie części ścieków do Ostrowca Świętokrzyskiego, w tym opłatę przesyłową, konserwację, utrzymanie urządzeń czy koszty awarii.
Przygotowanie tej dużej inwestycji zajęło prawie trzy lata. Nie bez znaczenia był tutaj kryzys w branży budowlanej ? wzrost cen materiałów i braku rąk do pracy,   co   spowodowało   trudności   w   rozstrzygnięciu   przetargu   na  inwestycję   z   powodu wysokich cen oferowanych przez przedsiębiorców. Wykonawcę wyłoniono dopiero za trzecim razem. Jednak zaproponowana przez niego oferta jest o 245 tys. zł niższa od kosztorysu. Na plac budowy wjechały już maszyny i  potrzebny sprzęt. Wykonawca zapewnił, że inwestycja zostanie zakończona w terminie czyli w połowie przyszłego roku. A dzięki wykorzystaniu najnowszych   osiągnięć   techniki   i   wysoko   standardowych   technologii   będzie   to   jedna   z najnowocześniejszych oczyszczalni w Europie.

DSCN9629Lech Łodej, burmistrz Kunowa: -Bardzo   mnie   cieszy,   że   udało   się   rozpocząć   budowę   tak   długo   oczekiwanej   przez mieszkańców   oczyszczalni   ścieków,   przez   co   będzie   ona   służyć   środowisku   i   lokalnej społeczności przez lata.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *