Przesunięty termin przebudowy odcinka drogi 754

Nie w końcu lipca br., a trochę później niż wcześniej planowano, może nastąpić zakończenie jednej z najważniejszych inwestycji drogowych ? przebudowy 27. kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754, który rozpoczyna się w tym miejscu Ostrowca, gdzie ul. Radwana przechodzi w Bałtowską, a kończy za miejscowością Czekarzewice.
Mieszkańcy, mający posesje wzdłuż tej trasy, a także kierowcy i turyści kierujący się do dwóch ważnych turystycznie miejscowości regionu, będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość. Oczekiwane efekty społeczne i ekologiczne sowicie zrekompensują dotychczasowe uciążliwości i utrudnienia na tej trasie.
Jak nas poinformował Michał Nosek, kierownik budowy prowadzonej przez firmę SKANSKA, zaawansowanie procentowe (przerób) całego kontraktu na początek maja br. wynosiło 69,22 proc. Między Ostrowcem, a Bałtowem położony został asfalt na całej długości. Tworzą go nowoczesne warstwy bitumiczne, zmniejszające siłę hałasu emitowanego przez przejeżdżające pojazdy, na co skarżyli się dotąd właściciele posesji zlokalizowanych wzdłuż przebudowywanej trasy. Zmaleje też jej negatywny wpływ na środowisko. Na tym odcinku brakuje jeszcze ścieżek rowerowych i infrastruktury dla pieszych.
Największe opóźnienia powstały natomiast na odcinku drogi w stronę Czekarzewic. Tam dalej są wykopy.  Jeśli chodzi o realizację prac w podziale na poszczególne branże, to wygląda ona następująco: W branży mostowej wykonano wszystkie żelbetowe konstrukcje oporowe w Rudce Bałtowskiej, Bałtowie i Czekarzewicach II. Zrealizowano 80 proc. konstrukcji murów oporowych z bloczków betonowych w m. Bałtów. W 70 proc .zrobione jest gwoździowanie skarp w miejscowościach Rudka Bałtowska i Bałtów. Do zakończenia pozostały gabionowe konstrukcje oporowe w Bałtowie na odcinku 600m od mostu w Bałtowie w kierunku miejscowości Skarbka.
Natomiast w branży sieciowej ? wodno – kanalizacyjnej, teletechnicznej i elektroenergetycznej zaawansowanie w wykonaniu oświetlenia ulicznego wynosi 85proc., przebudowa kolizji elektroenergetycznych jest na etapie 95 proc., zaś przebudowa kolizji teletechnicznych osiągnęła 90 proc. Na tym samym etapie (zaawansowanie w 90 proc.) pozostaje przebudowa sieci kanalizacji deszczowej, jak również sieci wodociągowej. W branży drogowej roboty ziemne, tj. wykonanie wykopów, nasypów, korytowania, humusowania są zaawansowane w 80proc.Ułożono już 23,5 km warstwy wiążącej, pozostało jeszcze 3,5 km.
Przebudowano 36 szt. przepustów żelbetowych oraz z rur HDPE. Obecnie trwają prace na przepuście PRZ-1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponadto wykonano już 85 proc. przepustów pod zjazdami na całej długości odcinka.  Zaawansowanie robót brukarskich sięga obecnie 65 proc. Na podobnym etapie jest budowa zatok autobusowych z nawierzchnią z kostki granitowej włącznie.
Warto dodać, iż ta ważna dla regionu inwestycja jest finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków własnych woj. Świętokrzyskiego.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Przesunięty termin przebudowy odcinka drogi 754

  • 04/06/2018 at 09:36
    Permalink

    a co stoi na przeszkodzie żeby jak najszybciej skończyć budowę ścieżki rowerowej ? przecież znacznie poprawi to bezpieczeństwo ludzi na tej trasie – ruch samochodów jest taki sam jak przed remontem a piesi i rowerzyści są dodatkowym utrudnieniem dla ekip drogowych jak i dla kierowców

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *