Uwaga na gniotki

Dania wycofuje z rynku gniotki, czyli kolorowe, miękkie zabawki wykonane ze specjalnej pianki.

Okazuje się, że gniotki mogą zawierać substancje chemiczne, które są szczególnie szkodliwe dla dzieci. Niestety popularne zabawki są nadal sprzedawane w Polsce.

Wielu duńskich detalistów, m.in. znany również w Polsce Toys’R’Us, 19 czerwca podjęło decyzję o wycofaniu gniotków (po angielsku „squishies”) ze sprzedaży w duńskich sklepach sieci. Powód? Duńska Agencja Ochrony Środowiska wystosowała oficjalny komunikat, ostrzegający przed tymi produktami, ze względu na wysoki poziom substancji szkodliwych i alergizujących.

Gniotki to małe zabawki z pianki. Występują w wielu kształtach, kolorach i emitują intensywny słodkawy zapach.

Wysokie ryzyko dla zdrowia dzieci

Testy wykazały, że wszystkie przebadane próbki gniotków zawierały niebezpieczne chemikalia, w bardzo wysokich stężeniach. Według władz duńskich chemikalia te stanowią bardzo duże ryzyko dla dzieci , które często biorą zabawki do buzi lub mają kilka tego typu zabawek w sypialni. Zidentyfikowano dimetyloformamid, styren i toluen, które są uważane za alergizujące i szkodliwe dla zdrowia. Dimetyloformamid znajduje się na liście kandydackiej UE substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), ponieważ jest szkodliwy dla układu rozrodczego i może powodować uszkodzenie wątroby. Toluen może powodować uszkodzenie nerwów, nerek i prawdopodobnie także wątroby. Substancja może również wpływać na układ rozrodczy, ma działanie teratogenne, może poważnie drażnić oczy i układ oddechowy oraz powodować reakcje alergiczne. Niestety gniotki są nadal dostępne w sklepach w Polsce.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zdecydowanie zaleca rodzicom pozbycie się jakichkolwiek gniotków z domu i nie kupowanie ich. Ogólnie rzecz biorąc, rodzice powinni wyrzucić wszystkie plastikowe zabawki, które wydzielają intensywny zapach. Aby lepiej informować konsumentów o niebezpiecznych substancjach chemicznych w produktach, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, wraz z 19 organizacjami partnerskimi, rozpoczęła projekt Kupuj Odpowiedzialnie Chemię (LIFE AskREACH). W tym momencie pracujemy nad stworzeniem aplikacji na smartfony, dzięki której konsumenci będą mogli w łatwy i szybki sposób sprawdzić, czy w produkcie, który kupują znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *